چگونه بدون ابزار آسمان را رصد کنیم؟ ، راه کارهایی آسان برای آغاز ستاره شناسی

به گزارش وبلاگ باران علم، نگاه کردن و تربیت چشم غیرمسلح که آشنا با آسمان و محدوده های صور فلکی باشد و بتواند خطوط صورت فلکی را به طور فرضی تجسم و ترسیم کند، نخستین گام از بخش رصدی نجوم است.

چگونه بدون ابزار آسمان را رصد کنیم؟ ، راه کارهایی آسان برای آغاز ستاره شناسی

به گزارش وبلاگ باران علم، در این صورت، می توانید استفاده درست از ابزار را هم بیاموزید و به کار ببرید. رصد با چشم غیرمسلح، مهارت بالایی لازم دارد که با تمرین و ممارست به دست می آید و البته رصدگران ماهر، از این مهارت برخوردارند.

ازجمله پارامترهای مهم دیگر در بخش رصدی نجوم، داشتن صبر و حوصله همراه با کنجکاوی بالاست. بعضی اجرام آسمانی با چشم غیرمسلح قابل رویت هستند؛ به شرط اینکه چشم به اصطلاح خوب تربیت شده باشد و آسمان تاریک و صاف و بدون آلودگی نوری داشته باشیم. تمامی این پارامترها تأثیرگذارند، اما احتمال اینکه شما حتی با تلسکوپ هم نتوانید جهت های آسمانی را درست و دقیق تشخیص دهید، وجود دارد. تهیه ابزار رصد باید همراه با آگاهی از سوژه مورد نظر باشد و اینکه آن را باید در کجای آسمان دنبال کرد.

به همین علت، شاید بهتر باشد ابتدا رصد نجوم با چشم غیرمسلح را بیاموزیم و مهارت های لازم را کسب کنیم، سپس به تهیه ابزار بپردازیم. یک راه حل مناسب، این است که ابتدا اطلس ها و نقشه های اجرام آسمانی را که ملزومات مهمی در بخش رصدی نجوم هستند، تهیه کنیم. البته با نصب نرم افزارهای شبیه ساز روی گوشی یا تبلت با یک جست وجوی ساده هم می توان به آسانی آسمان را شبیه سازی کرد.

این نرم افزارها می گویند که در کدام بخش آسمان، چه صورت فلکی قابل رصد و مشاهده است یا اینکه چه ستاره و سیاره ای را می توان دید. صورت های فلکی وجود خارجی ندارند و تنها تصوراتی از پیشینیان هستند که در طول زمان با تغییراتی روبرو شده است.

محدوده صور فلکی درحال حاضر مرزبندی معینی دارد که 88 صورت فلکی را شامل می گردد و تمامی رصدگران دنیا آنها را به رسمیت می شناسند. این محدوده معین شده صور فلکی آدرس و نشانی ها را برای رصدگران در آسمان آسان می نمایند. برای نمونه در محدوده آسمان ایران بعضی صور فلکی در طول سال قابل مشاهده نیستند. این موضوع برای کشورهای دیگر نیز صدق می نماید. اما یکی از مجذوب کننده ترین بخش های رصدی نجوم، این است که حین رصد کردن، فاصله ها و ابعاد اجرام را با زمین آنالیز کنیم.

خوشبختانه با یک جست وجوی ساده هم می توان به این اطلاعات در کمترین زمان، دسترسی پیدا کرد. رصد اجرام با درنظر گرفتن ابعاد، حجم و بعلاوه فاصله آنها، جایگاه ما را در دنیا هستی یادآوری می نماید و آرامش خاصی را در ما به وجود می آورد.

دارا تیموری فر -ستاره شناس

منبع: همشهری آنلاین

به "چگونه بدون ابزار آسمان را رصد کنیم؟ ، راه کارهایی آسان برای آغاز ستاره شناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بدون ابزار آسمان را رصد کنیم؟ ، راه کارهایی آسان برای آغاز ستاره شناسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید