باعجله غذا خوردن باعث چه بیماری هایی می گردد؟

به گزارش وبلاگ باران علم، تبیان/ مطالعات نشان داده است که سریع غذا خوردن می تواند منجر به مسائل سلامتی زیادی از جمله افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت گردد.

باعجله غذا خوردن باعث چه بیماری هایی می گردد؟

حتماً دیده اید که بعضی افراد در هنگام عصبانیت و یا استرس خیلی سریع و زیاد غذا می خورند و بعضی دیگر در شرایط عادی، عادت به تندخوری دارند. این درحالی است که غذا خوردن یکی از لذت های زندگی است که بعضی افراد این لذت را با تندخوری از بین برده و علاوه براین، سلامتی خود را به خطر می اندازند. در ادامه به بیماری هایی که در اثر سریع غذا خوردن به سراغتان می آید، می پردازیم:

ریفلاکس اسید معده

سریع غذا خوردن می تواند خطر ریفلاکس اسید معده را افزایش دهد زیرا دستگاه گوارش مسئولیت تجزیه غذا برای جذب مواد مغذی ضروری از آنها را بر عهده دارد؛ بنابراین هنگامی که میزان غذای مصرفی بیش از گنجایش دستگاه گوارش باشد، منجر به نفخ و رفلاکس اسید معده می گردد. رفلاکس اسید معده باعث می گردد دچار احساس سوزش در سینه، گلودرد و مشکل بلع شوید.

دیابت

یک مطالعه در لیتوانی در سال 2012 نشان داد که دیابت می تواند نتیجه سریع غذا خوردن باشد. دکتر یاماجی می گوید: افراد در اثر سریع غذا خوردن احساس سیری نکرده و پرخوری می نمایند. از آنجایی که پرخوری باعث افزایش وزن و چاقی می گردد، این مسئله باعث نوسان گلوکز شده و می تواند منجر به مقاومت در برابر انسولین گردد؛ مقاومت در برابر انسولین شرایطی است که سلول های بدن به طور موثر به هورمون انسولین پاسخ نمی دهند، که این امر می تواند باعث دیابت نوع2 گردد.

سندرم متابولیک

مقاومت در برابر انسولین ارتباط نزدیکی با سندرم متابولیک دارد. این بیماری خطر ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و سکته را نیز افزایش می دهد. همچنین سریع غذا خوردن می تواند افراد را مستعد چربی دورکمر و سطح پایین کلسترول خوب خون یا HDL کند که این دو مورد از عوامل خطرزای ایجاد سندرم متابولیک هستند.

چاقی

مطالعات نشان داده که سریع غذا خوردن منجر به کاهش رضایتمندی و افزایش وزن در افراد می گردد. در واقع، باعجله غذا خوردن به خودی خود استرس زا بوده و باعث می گردد قبل از اینکه سیگنال های سیری به مغز برسد، فرد بیش از اندازه غذا بخورد و در نتیجه خطر چاقی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

چگونه آهسته غذا بخوریم؟

با عجله غذا خوردن عادتی است که ترک آن احتیاج به کوشش آگاهانه دارد. راهکارهای زیر می تواند به شما برای ایجاد یک عادت جدید در آهسته غذا خوردن یاری کند:

- برای غذا خوردن حداقل 20 دقیقه وقت بگذارید و وعده های غذایی را در اولویت برنامه خود قرار دهید. این کار یاری می نماید تا ارگانیسم بدن بعد از دریافت انرژی لازم از غذایی که می خورید، به مغز سیگنال سیری دهد.

- تمام حواس خود را صرف غذا خوردن کنید. هنگام آغاز به غذا خوردن چند لحظه تمرکز کنید تا متوجه عطر، طعم و مزه غذا شوید و پس از ادامه غذا، به این موارد توجه نکنید زیرا ممکن است عطر و طعم خوب غذا ناخودآگاه شما مجبور به تندخوری و پرخوری کند.

- غذا را زیاد بجوید زیرا خوب جویدن غذا باعث هضم آسان تر مواد غذایی و افزایش جذب مواد مغذی می گردد.

- سعی کنید با دیگران غذا بخورید و یا اگر تنها هستید، هنگام غذا خوردن فیلم تماشا کنید؛ به گونه ای که مدت غذا خوردن را با تماشای فیلم تنظیم کنید.

آهسته غذا خوردن علاوه بر مزایای جسمانی که برای شما به ارمغان می آورد، شاید مهم ترین مزیتش این باشد که از صرف غذا لذت بیشتری را خواهید برد.

منبع: همگردی

به "باعجله غذا خوردن باعث چه بیماری هایی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باعجله غذا خوردن باعث چه بیماری هایی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید