گلکسی نوت 20 برای موفقیت به چیزی بیش از قلم لمسی نیاز دارد

به گزارش وبلاگ باران علم، گفته می شود گوشی های گلکسی نوت 20 مطابق معمول در اواخر ماه آگوست معرفی خواهند شد و این یعنی چند ماه دیگر شاهد رونمایی از این گوشی ها خواهیم بود. با توجه به شایعات و گزارش هایی که مطرح شده، به نظر می رسد بار دیگر با یک گوشی گلکسی نوت سروکار داریم که برای توجیه وجود خود کار کمی انجام می دهد و ویژگی شاخص آن کماکان بهره گیری از قلم لمسی یا استایلوس است. البته می دانیم که قلم S Pen به خودی خود یک مزیت بسیار مهم برای گوشی های گلکسی نوت محسوب می شود. اما به نظر می رسد سامسونگ برای جذب کاربران جدید تلاش زیادی نمی کند و طی چند سال گذشته، گوشی های گلکسی اس هم از لحاظ اندازه به خانواده گلکسی نوت رسیده اند.

گلکسی نوت 20 برای موفقیت به چیزی بیش از قلم لمسی نیاز دارد

دو نسل اخیر گوشی های گلکسی نوت، گوشی های هیجان انگیزی محسوب نمی شوند. گلکسی نوت 9 برای اولین بار با قلم S Pen دارای قابلیت های بی سیم معرفی گشت که البته ویژگی های چندان خاصی را امکان پذیر نمی کند و از همه مهم تر، تفاوت چندانی با گلکسی اس 9 پلاس نداشت. در خانواده گلکسی نوت 10، صرفا ویژگی های بیشتری به امکانات بی سیم قلم S Pen افزوده شد و این خانواده مانند گوشی های گلکسی اس در دو سایز مختلف روانه بازار شدند. در این میان، یک فقدان در مدل کوچک تر نوت 10 توجهات بیشتری را جلب کرد و آن حذف جک هدفون از بدنه این گوشی بود.

شباهت فزاینده بین گوشی های گلکسی نوت و گلکسی اس

گفته می شود خانواده گلکسی نوت 20 از لحاظ طراحی و مشخصات به گوشی­ های گلکسی اس 20 شباهت دارند و از نظر اندازه نمایشگر احتمالا با اندازه مشابه گوشی های اس 20 پلاس و اولترا سروکار خواهیم داشت. ظاهرا گلکسی نوت 20 پلاس از دوربین مشابه با اس 20 اولترا بهره می برد ولی در این میان نباید انتظار ارائه قابلیت زوم 100 برابری را داشته باشیم؛ این نشان می دهد زوم فضایی سامسونگ عمدتا یک ترفند بازاریابی بوده و یک ویژگی مفید محسوب نمی شود. باتری نوت 20 پلاس هم کوچک تر از اس 20 اولترا است زیرا قلم S Pen بخشی از فضای داخلی بدنه را اشغال می کند و بالاخره جک هدفون هم از این گوشی حذف خواهد شد.

در این بین، باید خاطرنشان کنیم گلکسی اس 20 اولترا با قیمت هنگفت 1400 دلاری روانه بازار شده و این احتمال وجود دارد گلکسی نوت 20 پلاس با قیمت 1500 دلاری معرفی شود که قیمت بسیار بالایی است. بنابراین باید این سوال را مطرح کنیم که چه افرادی گوشی های گلکسی نوت 20 را خریداری خواهند کرد؟

روزی روزگاری گوشی های سری گلکسی نوت مناسب کاربرانی بودند که به دنبال گوشی های همه فن حریف و دارای بهترین قابلیت ها و ویژگی های جذاب می گشتند. اما در کمال تعجب، روزبه روز گوشی های سری نوت شباهت بیشتری به خانواده گلکسی اس پیدا می کنند و در این میان تنها تفاوت مهم، بهره گیری از قلم S Pen است. چنین مشخصه ای نشان می دهد که طی سال های گذشته، ماهیت اصلی گوشی های گلکسی نوت تا حد زیادی از دست رفته است.

کاهش روزافزون مزیت رقابتی گلکسی نوت

سامسونگ در چند سال اخیر، تلاش کرده گوشی های گلکسی اس را برای کاربران بیشتری جذاب تر کند و به همین خاطر شاهد افزایش روزافزون اندازه نمایشگرها، عمر باتری بالاتر و ارائه دیگر ویژگی ها برای این خانواده هستیم. با توجه به این تغییرات صورت گرفته، به نظر می رسد بخش زیادی از موفقیت گوشی های نوت در سال های گذشته تا حد زیادی مربوط به اندازه بزرگ نمایشگر بوده که در نتیجه امکاناتی مانند عمر باتری بالاتر امکان پذیر می شده و در این میان قلم استایلوس تا آن حد که همه فکر می کردند، نقش بسیار حیاتی نداشته است. زیرا از زمانی که سامسونگ به ساخت گوشی های گلکسی اس غول پیکر روی آورده، علاقه به گوشی های نوت کاهش یافته و این فرایند نزولی همچنان ادامه دارد.

تعداد کاربرانی که علاقه زیادی به گوشی دارای قلم لمسی دارند، روزبه روز کمتر می شود و در چنین شرایطی، افزودن ویژگی های کوچک به قابلیت های این قلم نمی تواند در این وضعت تغییر قابل توجهی ایجاد کند. شکاف بین محبوبیت گوشی های گلکسی اس و گلکسی نوت در حال بزرگ تر شدن است و با توجه به شواهد فعلی، به نظر نمی رسد سامسونگ برای نوت 20 رویکرد خود را تغییر داده باشد.

البته در نهایت باید بگوییم که این تجزیه و تحلیل بر اساس گزارش های منتشر شده صورت گرفته و امیدواریم سامسونگ تغییرات قابل توجهی را برای این گوشی ها عملی کند؛ زیرا با ویژگی هایی که مطرح شده، به نظر می رسد بار دیگر با گوشی های گلکسی نوت ناامیدکننده سروکار خواهیم داشت.

منبع: Android Central

منبع: دیجیکالا مگ

به "گلکسی نوت 20 برای موفقیت به چیزی بیش از قلم لمسی نیاز دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلکسی نوت 20 برای موفقیت به چیزی بیش از قلم لمسی نیاز دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید