22 مرداد؛ روز جهانی چپ دست ها

به گزارش وبلاگ باران علم،
روز جهانی چپ دست ها
تاریخ

13 آگوست مصادف با 22 مرداد ماه

22 مرداد؛ روز جهانی چپ دست ها
علت نامگذاری

دلیل نامگذاری این روز، انتقاد از این مساله است که چرا تمامی ابزار و امکانات برای راست دست ها طراحی شده و چپ دست ها را مجبور به کار با دست راست می نمایند. همچنین این روز مبارزه با باورهای خرافی درباره چپ دست ها است.

وبلاگ باران علم | سرویس سرگرمی - در میان مناسبت های تقویم بعضی از آنها رنگ و بوی دیگری دارند، مثل روز جهانی چپ دست ها، آن هم در شرایطی که خودت هم چپ دست باشی!

تاریخچه روز جهانی چپ دست ها

روز 22 مردادماه برابر با 13 اوت به نام روز جهانی چپ دست ها نامگذاری شده است. روزی که تاریخچه نام گذاری آن به سال 1976 برابر با 1355 خورشیدی بر می گردد.

انجمن چپ دست های ایران با ارسال نامه ای به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، درخواست کرد روز 13 آگوست (22 مرداد) به عنوان روز جهانی چپ دست ها در تقویم ملی کشورمان ثبت گردد.

تعریفی از چپ دست بودن

چپ دستی به معنای گرایش طبیعی افراد در به کارگیری از دست چپ برای انجام کارهای گوناگون و به ویژه نوشتن است. پژوهش های گوناگون نشان می دهد که در جوامع گوناگون، 70 تا 90 درصد جمعیت راست دست و بقیه چپ دست هستند. درصد بسیار کمی نیز توانایی به کار بردن هر دو دست را دارند.

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد به تازگی ژنی را کشف نموده اند که گمان می رود فاکتور بروز چپ دستی باشد.

علل چپ دستی

علت دقیق چپ دستی تعیین نیست. نظریه های مختلف، وراثت، یادگیری و فعالیت های مغزی در دوران جنینی و رشد را عامل تعیین چپ دستی یا راست دستی می دانند. پژوهشگران دانشگاه آکسفورد، ژنی را کشف کردند که گمان می رود عامل بروز چپ دستی باشد. در افراد حاوی این ژن، بخش راست مغز کار کنترل سرعت و زبان را بر عهده دارد و بخش چپ مغز مسئول احساسات است. در افراد راست دست که فاقد این ژن هستند وظیفه هر نیمکره مغز بر عکس این است. اما اندکی بعد، پژوهشگران دانشگاه ام آی تی آمریکا، نظریه جدیدی در این رابطه ارائه دادند. یافته های آنان نشان می دهد که در رحم مادر، مغز بچه ها چپ دست آزادانه تر از مغز بچه ها راست دست رشد می نماید.

مسائل اجتماعی و فرهنگی

چپ دستی در بسیاری از جوامع، نوعی ناهنجاری و عادت ناپسند به حساب می آمد و معمولاً سعی بر این بوده که بچه ها را به استفاده از دست راست تشویق نمایند. sinister در زبان لاتینی به معنای چپ است و در عین حال این واژه به معنی شوم و بد یُمنی است. در زبان فرانسوی، gauche برای دو واژه چپ و ناشی بکار می رود و در زبان آلمانی، linkisch به معنی چپ دست و آدم ناجور است.

چپ دستان سرشناس

روسای جمهور آمریکا

از میان رئیس جمهورهای ایالات متحده آمریکا، هفت رئیس جمهور اخیر این کشور (از جرالد فورد در 1974) تا به امروز پنج تای آن ها چپ دست هستند و اوباما پنجمین رئیس جمهور چپ دست این کشور است. از میان چهار رئیس جمهور اخیر ایالات متحده، تنها جرج بوش پسر چپ دست نیست.

  • باراک اوباما، رئیس جمهور گذشته ایالات متحده آمریکا
  • بیل کلینتون، چهل و دومین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا
  • جرج بوش پدر، چهل و یکمین رئیس جمهور آمریکا
  • ریگان، چهلمین رئیس جمهور آمریکا
  • جرالد فورد، سی و هشتمین رئیس جمهور آمریکا

چپ دستان ایرانی

  • پویا قاسمی، بازیگر فعال تئاتر و نوازنده در شیراز

بیشتر بدانید: خصوصیات افراد چپ دست و راست دست

چپ دستان فرنگی

نشریهٔ فایننشیال تایمز گزارشی داده که تعداد مدیران چپ دست در شرکت های اینترنتی تقریباً دوبرابر شرکت های غیراینترنتی یا سنتی است.

افلاطون و ارسطو دو چهرهٔ نامدار چپ دست هستند.

همچنین چارلی چاپلین، آیزاک نیوتن، لودویگ فان بتهوون، یوهان سباستیان باخ، لئوناردو دا وینچی، میکل آنژ، پابلو پیکاسو، ویلیام شکسپیر، فریدریش نیچه، بیل گیتس، جرج مایکل، مهاتما گاندی، امینم، 50 سنت، جرج مایکل، آمیتاب باچان، تام کروز، رابرت دنیرو، نیکول کیدمن، استیو مک کوئین، تیم آلن، سارا جسیکا پارکر، آنتونی پرکینز، سیلوستر استالونه، آنجلینا جولی، جیمی هندریکس، گونتر گراس، ماری کوری و ژولیوس سزار، نایل هوران، جاستین بیبر، کانر مک گرگور، تیلور هیل،آنا کندریک نیز از چپ دست های نامی هستند.

رافائل نادال، تنیس باز نامدار اسپانیایی، چپ دست است.

هدف از روز جهانی چپ دست ها

هدف از نامگذاری این روز، انتقاد از این است که تمامی ابزار ها و امکانات برای راست دست ها طراحی شده اند (مانند جایگاه های یک دسته، جایگاه راننده در خودروها، قانون های هدایت رانندگی، میز های پر کردن فرم در بانک ها و اداره ها و…) و چپ دست ها را مجبور به کاربرد از دست راست می نمایند. البته نباید در نام گذاری این روز از پیکار با باور های خرافی درباره چپ دست ها نیز غافل شد.

منبع: setare.com

به "22 مرداد؛ روز جهانی چپ دست ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "22 مرداد؛ روز جهانی چپ دست ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید