اظهارات ضدونقیض درباره تغییر تابعیت غزل حکیمی فرد

به گزارش وبلاگ باران علم، شایعه نسازید، تغییر تابعیت ندادم. این صحبت های غزل حکیمی فرد، عضو سابق تیم ملی شطرنج زنان است که در واکنش به خبر تغییر تابعیتش مطرح می کند. استاد بزرگ شطرنج بانوان ایران در حالی قرار است از این به بعد برای تیم ملی شطرنج سوئیس مسابقه دهد که منکر تغییر تابعیت خود در این کشور می شود. او معتقد است تغییر پرچم در فدراسیون جهانی شطرنج به منزله تغییر تابعیت نیست، بلکه امکانی برای حضور حرفه ای اش در مسابقات شطرنج اروپاست.

اظهارات ضدونقیض درباره تغییر تابعیت غزل حکیمی فرد

ماجرای تغییر تابعیت حکیمی فرد از آنجایی شروع شد که مثل همه ورزشکاران مهاجر، پرچم ایران از مقابل اسم او در رده بندی جهانی حذف و پرچم سوئیس جایگزین آن شد. در این شرایط بود که رسانه ها طبق قوانینی که برای تغییر تابعیت افراد وجود دارد که یکی از آن ها تغییر پرچم است، بر مهاجرت او صحه گذاشتند، آن هم در شرایطی که او چهار سال است در سوئیس به سر می برد و مشغول ادامه تحصیل است. انتشار خبر تغییر تابعیت حکیمی فرد در روز هایی که موج گسترده ای از مهاجرت شطرنج بازان به خارج از کشور شکل گرفته، در حالی بازتاب زیادی در فضای عمومی جامعه داشت که او بلافاصله به آن عکس العمل نشان داد.

او دیروز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اینجانب غزل حکیمی فرد استاد بزرگ شطرنج بانوان و فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی در رشته مهندسی کامپیوتر هستم و 3 سال است که جهت ادامه تحصیل در دانشگاه پلی تکنیک (ETH) در سوئیس اقامت دارم و پیروز به اخذ مدرک فوق لیسانس از این دانشگاه شده ام. درحال حاضر هم به عنوان Research Assistant در این دانشگاه مشغول به کار هستم. من طی سالیان متمادی بدون هرگونه حاشیه اى افتخار عضویت در تیم ملی شطرنج کشورمان در تمامی رده های سنی از نونهالان تا بزرگسالان را داشته ام و افتخاراتی در سطح آسیا و جهان برای کشورم کسب کرده ام. متاسفانه ادامه تحصیل من در سوئیس با آیین نامه های قهرمانی ایران مغایرت داشته. طوری که بازیکنانی که در خارج از کشور اقامت دارند امکان حضور در تیم ملی را ندارند. من استاد بزرگ و بازیکن حرفه ای شطرنج هستم و در این مدت امکان عضویت در تیم ملی کشورم را نداشتم. تغییر پرچم در فدراسیون جهانی شطرنج به منزله تغییر تابعیت نیست بلکه امکانی برای حضور حرفه ای من در مسابقات شطرنج اروپا است. برای همین تاکید می کنم که همچنان تابعیت ایرانی دارم و هرگونه اظهارنظر در مورد تغییر تابعیت خویش به دلایل سیاسی و ... را شدیدا تکذیب می کنم.

استاد بزرگ شطرنج بانوان ایران در حالی این اظهارات را مطرح نمود که هضم آن برای خیلی ها عجیب وغریب به نظر می رسید، چراکه تا به الان دیده نشده ورزشکاری پرچم خود را عوض کند، اما تابعیتش کشوری باشد که در آن متولد شده باشد.

دراین باره با محسن سمیع زاده، سرپرست دبیر فدراسیون شطرنج، تماس گرفتیم تا بیشتر از اوضاع واحوال حکیمی فرد مطلع شویم که او گفت: قوانین فیده با فدراسیون های جهانی دیگر متفاوت است. هر شطرنج بازی برای اینکه بخواهد تغییر تابعیت بدهد، اگر بخواهد فعالیتش را در کشور مدنظرش شروع کند، باید دو سال منتظر بماند تا شرایط اقامت در آن کشور برایش مهیا شود. اما اگر نخواهد این دو سال را پشت سر بگذارد و فورا کارش را شروع کند، باید به کشور اول خود (مثلا ایران) مبلغ بالایی را به عنوان غرامت بدهد تا شرایط برایش مهیا شود. اما در فدراسیون جهانی شطرنج یک راه سومی وجود دارد که آن را از سایر فدراسیون های جهانی متمایز کرده است. اینجا شطرنج بازان می توانند بدون اینکه تغییر تابعیت بدهند تا زمانی که در آن کشور حضور دارند با پرچم کشور مربوطه در مسابقات شرکت کنند. حالا این شرایط برای خانم حکیمی فرد فراهم شده است. متأسفانه در گذشته اوضاع فدراسیون شطرنج به گونه ای بوده، ورزشکارانی مثل ایشان که برای ادامه تحصیل یا موارد دیگر موقتا در کشور دیگری اقامت کرده اند، فضا مهیا نبوده که در تیم ملی حضور داشته باشند. ظاهرا قانون به این صورت بوده، تنها کسانی که در رقابت های قهرمانی کشوری حضور داشته اند، می توانستند به تیم ملی راه پیدا کنند. امتیاز دیگری که فیده نسبت به فدراسیون های جهانی دیگر دارد این است که حتی این امکان را به شطرنج بازان می دهد که بعد از مدتی دوباره پرچم خود را عوض کنند و بفرایند برای کشور دیگری هم مسابقه بدهند.

فدراسیون شطرنج ایران روز گذشته بعد از گفته های حکیمی فرد نیز بیانیه ای را درخصوص حمایت از شطرنج بازان مهاجر ایرانی صادر کرد که در نوع خود درخور توجه بود. سمیع زاده دراین باره افزود: ما اصلا موافق چنین رفتار هایی نیستیم. قطعا وقتی نخبگان ما از کشور می فرایند حتما یک جای کار ایراد داشته و کوتاهی در مورد آن ها اجرا شده است. درست است که ما نمی توانیم مانع مهاجرت ملی پوشان شویم، اما به هرحال باید راهکاری ارائه بدهیم که بتوانیم این عزیزان را در تیم ملی کشور خودمان حفظ کنیم. اتفاقی که برای خانم حکیمی فرد به وجود آمد باعث شد تا ما بلافاصله در هیئت رئیسه به آن رسیدگی کنیم و نگذاریم که ورزشکارانی مثل ایشان به راحتی به خاطر عدم حضور در رقابت های کشوری، عضویت در تیم ملی را از دست بدهند.

منبع: فرارو

به "اظهارات ضدونقیض درباره تغییر تابعیت غزل حکیمی فرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات ضدونقیض درباره تغییر تابعیت غزل حکیمی فرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید