این 10 فناوری کرونا را مدیریت کردند

به گزارش وبلاگ باران علم، فناوری ها در روزهای کرونایی، نقش مهمی در کنترل و مدیریت ویروس کرونا داشته اند. بیشتر این فناوری ها کمک کردند تا روزهای ماندن در قرنطینه راحت تر بگذرد، از سرعت انتشار ویروس کرونا کاسته شود و در عین حال بسکمک از کسب وکارها به فعالیت خود ادامه دهند.

این 10 فناوری کرونا را مدیریت کردند

فناوری های امروزه اگرچه هنوز نتوانسته اند، روشی آسان برای تولید واکسن کوید19 در اختیار بشر قرار دهند اما در کنترل و مدیریت این ویروس مرگبار بسیار موثر عمل کرده اند. در ادامه به برخی از این فناوری ها اشاره شده است:

1. ردیابی مکان

رایج ترین فناوری استفاده شده هنگام کنترل انتشار ویروس کرونا، ردیابی مکان افراد از طریق اطلاعات مکانی آنهاست که از تلفن های همراه آنها به دست می آید. این فناوری برای آگاهی از مکان هایی است که فرد بیمار در آنجا حضور داشته یا با چه تعداد از مردم در تماس بوده است.

این ردیابی در روزهای اول انتشار ویروس کرونا و در شرایط قرنطینه از طریق کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، تایوان و آلمان انجام شد. همچنین آنها با استفاده از این فناوری فضاهای عمومی را که مردم در آنجا تجمع کرده بودند، شناسایی کردند.

2. اپلیکیشن های تلفن همراه

اخیرا شرکتی در بریتانیا اپلیکیشنی ساخته است که از طریق آن افرادی که مشکوک به کرونا هستند، علایم خود را به مراکز بهداشتی گزارش می دهند. بیش از 750 هزار نفر فقط در مدت 3 روز علایم خود را با استفاده از این اپلیکیشن به این مراکز گزارش دادند.

بدین ترتیب دولت بریتانیا به راحتی توانست گروه های پرخطر را شناسایی کند. در کره جنوبی هم با استفاده از اپلیکیشنی در مدت زمان کم توانستند محل زندگی افراد مبتلا به کرونا را شناسایی کنند.

3. ربات ها و پهپادها

این روزها ربات ها و پهپادها برای کنترل ویروس کرونا کمک بسکمک کردند و از آنها بیش از هر زمان دیگر استفاده شده است. ربات ها در تحویل غذا و دارو به بیماران و افرادی که در قرنطینه هستند و همچنین ضدعفونی کردن مناطق مختلف مانند تمیز کردن بیمارستان ها بسیار فعال بوده اند.

همچنین برخی از کشورها مثل چین، برای شناسایی افرادی که ماسک نزده اند و متفرق کردن تجمعات از پهپادهایی که به دوربین و بلندگو مجهز بودند استفاده کردند. مسئولان با به کارگیری پهپادها می توانند وظایف شان را در حالی که با مردم فاصله ایمن دارند، انجام دهند.

4. هوش مصنوعی

وقتی یک اپیدمی رخ می دهد، اولین سوالی که به ذهن می رسد این است که آیا می توان برای درمان یا پیشگیری از آن، دارو یا واکسنی تولید کرد. دنیا در حال حاضر با ناامیدی در حال پیدا کردن روش های برای کند کردن گسترش بیماری کوید19 است.

اما فناوری می تواند این فرایند را سرعت دهد. این روزها هوش مصنوعی نقش مهمی در ترکیب مواد شیمیایی برای تولید واکسن دارد. آن می تواند با شناسایی سریع ساختارهای پروتئینی ویروس کرونا به محققان در تشخیص ترکیبات مناسب واکسن کمک کند.

موسسه هوش مصنوعی آلن در آمریکا سیستمی ایجاد کرده که بر اساس توالی ژنتیکی ویروس کرونا، ساختاری سه بعدی از آن به دست می دهد.

5. چاپ سه بعدی

این روزها فناوری چاپ سه بعدی برای کاهش شوک های ناشی از کمبود تجهیزات و ابزارهایی که برای محافظت انسان در برابر ویروس کرونا استفاده می شود، نقش مهمی بازی کرده است.

متخصصان با استفاده از این فناوری شروع به چاپ تجهیزاتی مانند دستگاه های تنفس با سرعت بسیار بالایی کرده اند. البته این فناوری در برخی مواقع مانند تولید ماسک که باید زیر نظر قوانین بهداشتی انجام شوند، با مانع روبرو می شود. با این حال تولید بخشی از تجهیزات مورد نیاز با این روش سرعت بیشتری گرفته است.

6. خرید اینترنتی

سال 2002 که بیماری سارس همه گیر شد، یکسری از کسب وکارها، با شرکت های همکار و همچنین مشتریان خود وارد تعاملات اینترنتی شدند. این فرایند ادامه پیدا کرد تا اینکه امروز شاهد فروشگاه های اینترنتی بسکمک در سراسر دنیا هستیم. وجود اینترنت و خریدهای اینترنتی فاصله گذاری اجتماعی را راحت تر کرده است.

از طرفی تحویل کالا هم باعث می شود افراد در تماس با یکدیگر باشند و ویروس کرونا همچنان به انتشار خود ادامه دهد. برخی از کشورها مانند چین با استفاده از ربات ها و پهپادها کالای مشتریان خود را به آنها تحویل می دهند.

7. پرداخت های دیجیتالی

مدت هاست که مردم تشویق به پرداخت های دیجیتالی شده اند. اما این روزها که کرونا بیداد می کند، مسئولان از مردم خواسته اند که خریدها و امور بانکی خود را به صورت دیجیتالی انجام دهند.

به همین دلیل بانک های مرکزی بیشتر کشورها از جمله، چین، آمریکا و کره جنوبی دست به اقدامات متعددی زده اند تا بیشتر جابجایی پولی به صورت دیجیتالی و با استفاده از کارت های اعتباری یا کیف پول های الکترونیکی انجام شوند. پرداخت های دیجیتالی باعث می شود مردم به راحتی کالاهای خود را اینترنتی خریده و پرداخت شان را دیجیتالی انجام دهند.

8. دورکاری

با شروع دنیاگیری ویروس کرونا، بسکمک از شرکت ها کارمندان خود را به دورکاری فرستادند. فناوری هایی مانند شبکه خصوصی مجازی (شبکه ای است که اطلاعات در آن از طریق یک شبکه عمومی مانند اینترنت جابه جا می شود، اما در عین حال با استفاده از الگوریتم های رمزنگاری و احراز هویت، این ارتباط همچنان اختصاصی باقی می ماند.)، صدا روی پروتکل اینترنت (برای انتقال صدا و فایل های رسانه ای دیگر)، جلسات مجازی، فناوری ابر (برای حفظ حجم بالایی از داده ها) و حتی فناوری های تشخیص چهره به کمک افراد آمده است تا آنها بتوانند تمام وظایف کاری خود را از راه دور و در منزل انجام دهند.

دورکاری علاوه بر پیشگیری از انتشار ویروس کرونا، در وقت مربوط به رفت وآمد به محل کار صرفه جویی می کند و انعطاف پذیری بیشتری دارد.

9. یادگیری از راه دور

از زمانی که انتشار ویروس کرونا در دنیا شدت گرفت، 191 کشور مدارس و دانشگاه های خود را تعطیل کردند. بسکمک از موسسات آموزشی کلاس های درس آنلاین برگزار کردند و به آموزش محصلان خود از راه دور مشغول شدند.

فناوری هایی مانند حقیقت مجازی، واقعیت افزوده، چاپ سه بعدی و ربات های معلم مجهز به هوش مصنوعی در این امر به کمک متخصصان آموزش و پرورش آمدند.

10. تفریح و سرگرمی آنلاین

در قرنطینه ماندن و فاصله گذاری اجتماعی افراد جامعه را از هم دور کرده است و به همین دلیل آنها به دنبال روشی برای پر کردن این خلاء بودند. فناوری های امروزه برای سرگرم نگهداشتن مردم و نزدیک کردن آنها به هم روش های خلاقانه ای دارد. کارشناسان با استفاده از اینترنت و فناوری های مربوط به آن مانند واقعیت مجازی و واقعیت افزوده توانستند برنامه های اینترنتی متعددی مانند کنسرت های آنلاین، تورهای مجازی موزه ها و برنامه های دیگر مردم در قرنطینه را سرگرم کنند. همچنین شبکه های اجتماعی به کمک مردم آمد و با برقراری تماس مجازی، فاصله های اجتماعی را کم کرد. بازی های اینترنتی هم فناوری دیگری است که مردم و علاقه مندان را سرگرم می کنند.

این روزها با استفاده از فناوری های متعدد می توان تا حدی از عوارض بیماری های همه گیر مانند کوید19 در امان ماند.، خبرآنلاین

منبع: ایران آنلاین

به "این 10 فناوری کرونا را مدیریت کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 10 فناوری کرونا را مدیریت کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید