تقویت اتاق ایرانشناسی و گروه زبان و ادبیات فارسی کالج بانوان اسلامی کوپر رود

به گزارش وبلاگ باران علم ، به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، جعفر روناس، مسئول خانه فرهنگ و وابسته فرهنگی ایران در لاهور با شرکت در مراسم بزرگداشت علامه اقبال لاهوری در کالج اسلامی خیابان کوپر متعلق به بانوان در مرکز استان پنجاب با فوزیه ناز، رییس کالج و شازیه شعیب، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی ملاقات و درباره موضوعات موردعلاقه از جمله برگزاری کلاس های دانش افزایی زبان فارسی برای دانشجویان و استادان به رایزنی پرداخت.

تقویت اتاق ایرانشناسی و گروه زبان و ادبیات فارسی کالج بانوان اسلامی کوپر رود

روناس با بیان جایگاه والای شاعر فارسی گوی شبه قاره هند در ایران گفت: اشعار مشهور علامه اقبال که برای بیداری امت اسلامی و اتحاد جوامع اسلامی از سوی این شاعر بزرگ پاکستان سروده شده است، در مدارس ایران تدریس می گردد.

وی از دانش آموزان پاکستانی خواست زبان فارسی را که 800 سال زبان رسمی و اداری هند و پاکستان بوده است را پاس بدارند و با علاقه برای یادگیری آن کوشش نمایند.

فوزیه ناز، رییس کالج اسلامی کوپر در شهر لاهور با اشاره به اهمیت فراگیری زبان فارسی برای جوانان و نوجوانان پاکستانی گفت: با زبان و ادبیات فارسی آشنایی دارم و شخصاً علاقه مند به یادگیری زبان و ادبیات فارسی هستم زیرا علامه اقبال و دیگر شاعران به این زبان شعر سروده اند.

وی با بیان اینکه تا قبل از شیوع ویروس منحوس کرونا، هر ساله ده ها هزار نفر از مردم مسلمان و خداجوی پاکستانی برای زیارت مکان های مقدس به ایران سفر می کردند، اظهار داشت: ایران مهد فرهنگ و تمدن در منطقه است و ما در پاکستان قرن ها از این تمدن و زبان بهره فراوانی برده ایم.

لزوم برگزاری کارگاه های دانش افزایی زبان فارسی

فوزیه ناز پیشنهاد راه اندازی کارگاه های دانش افزایی زبان فارسی و بعلاوه تأمین استاد زبان فارسی از سوی خانه فرهنگ برای برگزاری کلاس های دیپلمه زبان فارسی برای دانشجویان و علاقه مندان به فراگیری زبان فارسی را در این کالج عنوان نمود که مورد استقبال جعفر روناس نهاده شد.

شازیه شعیب، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی کالج اسلامی نیز با بیان اینکه 450 دانشجوی دختر در حال فراگیری زبان و ادبیات فارسی هستند، گفت: در مقطع مبه وسیلهه دویست دانش آموز و در مقطع کارشناسی نیز 250 دانشجو با انتخاب زبان و ادبیات فارسی به صورت دروس اصلی و اختیاری در حال تحصیل هستند.

وی همکاری نزدیک تر بین خانه فرهنگ ایران و گروه زبان و ادبیات فارسی کالج اسلامی خیابان کوپر را زمینه ساز تقویت زبان فارسی دانشجویان در این کالج مطرح کرد.

رییس گروه زبان و ادبیات فارسی کالج اسلامی خیابان کوپر در ادامه، بر شروع فرایند ارزش گذاری مدارک تحصیلی دانشجویان زبان و ادبیات فارسی در این کالج با یاری خانه فرهنگ به صورت صدور گواهی نامه تأکید کرد.

در مراسم بزرگداشت اقبال، دانش آموزان و دانشجویان پاکستانی مقالاتی را درباره علامه اقبال به زبان فارسی قرائت کردند.

در انتها ضمن بازدید وابسته فرهنگی کشورمان از اتاق ایرانشناسی، مسئولان کالج اسلامی خواهان نقش آفرینی خانه فرهنگ ایران در لاهور برای توانمندسازی و تقویت این اتاق برای استفاده بهتر به وسیله دانش آموزان و دانشجویان شدند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "تقویت اتاق ایرانشناسی و گروه زبان و ادبیات فارسی کالج بانوان اسلامی کوپر رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویت اتاق ایرانشناسی و گروه زبان و ادبیات فارسی کالج بانوان اسلامی کوپر رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید