توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره وام بنگاه های آسیب دیده از کرونا و واگذاری سهام شرکت های وابسته به بانک ها در بورس

به گزارش وبلاگ باران علم، خبرنگاران: عبدالناصر همتی،رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی توضیحاتی درباره وام بنگاه های آسیب دیده از کرونا، ضرورت واگذاری سهام شرکت های وابسته به بانک ها در بورس و انتشار اوراق بدهی ارائه کرد.

توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره وام بنگاه های آسیب دیده از کرونا و واگذاری سهام شرکت های وابسته به بانک ها در بورس

به گزارش وبلاگ باران علم در این یادداشت آمده است: در اجرای تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا، سیستم بانکی تا به امروز بیش از 3 /19 هزار میلیارد تومان وام قرض الحسنه به خانوارهای یارانه بگیر پرداخت نموده و درحال تدارک منابع لازم جهت اجرای مرحله دوم طرح و پرداخت تسهیلات 12 درصدی به بنگاهها و واحدهای آسیب دیده از کرونا می باشیم.

با توجه به اقبال مردم به حضور در بازار سرمایه، عرضه سهام شرکتهای دولتی و بانکها و تکمیل سهام شناور شرکتهای بورسی از ضرورت های ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا و عمق بخشیدن به بازار سرمایه است. در راستای اجرای ضوابط قانونی کاهش بنگاهداری بانکها، بخشنامه ای را درخصوص ضرورت واگذاری سهام شرکتهای وابسته به بانکها در بورس صادر کردم. نحوه اقدام و عملکرد بانکها، شاخص مهم ارزیابی عملکرد مدیران بانکها در همراهی با سیاستهای مالی دولت است.

در مورد کسری بودجه دولت، ناشی از سقوط شدید قیمت نفت و فرآورده های نفتی، برای چندمین بار تأکید میکنم؛ در شرایط حاضر مالی، انتشار اوراق بدهی روش مناسب تری برای تأمین کسری و نیز جلوگیری از پولی کردن کسری بودجه و تورم است. بانک مرکزی آماده استفاده گسترده از عملیات بازار باز، برای یاری به دولت و رشد اقتصادکشوراست. دولت با انتشار اوراق بدهی، نه تنها میتواند نیازهای خود را پوشش دهد، بلکه به تعمیق بازار بدهی و اصلاح ترازنامه بانکها نیز یاری نموده و ابزار کنترل بهتر تورم را در اختیار بانک مرکزی قرار می دهد. سطح پایین بدهی های دولت نسبت به استاندارهای جهان، و فرایند آینده نرخ سود حقیقی و رشدمالی، افق مناسبی در پیش روی دولت برای استفاده از این ابزار قرار داده است.

منبع: اقتصادنیوز

به "توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره وام بنگاه های آسیب دیده از کرونا و واگذاری سهام شرکت های وابسته به بانک ها در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره وام بنگاه های آسیب دیده از کرونا و واگذاری سهام شرکت های وابسته به بانک ها در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید