حداقل مزد ماهانه بازنشستگان تامین اجتماعی سال 1401 مبلغ چهار میلیون و 179 تومان

به گزارش وبلاگ باران علم، خبرنگاران :تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان سال 1401 سازمان تامین اجتماعی روشن شد. با تصمیم هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی حقوق کارگران بازنشسته از 38 تا 57 درصد افزایش پیدا می نماید. اما شیوه افزایش حقوق بازنشستگان بر چه اساس است؟

حداقل مزد ماهانه بازنشستگان تامین اجتماعی سال 1401 مبلغ چهار میلیون و 179 تومان

به گزارش وبلاگ باران علم به نقل از تجارت نیوز ، پیگیری ها از نهاد های صنفی کارگران بازنشسته نشان می دهد، ملاک افزایش مستمری سازمان تامین اجتماعی، مصوبه دستمزد های شواری عالی کار است. پیش از این شورای عالی کار برای سال 1401 با افزایش 57 درصدی حداقل دستمزد و افزایش پلکانی دستمزد سایر سطوح به اندازه 38 درصد موافقت نموده بود.

به موجب این مصوبه حداقل مزد ماهانه سال 1401 مبلغ چهار میلیون و 179 تومان است. در راستای اجرای ماده 111 قانون تامین اجتماعی، این مبلغ حداقل حقوق کارگران بازنشسته است.در رابطه با سایر سطوح مزد، شواری عالی کار با افزایش 38 درصدی به علاوه رقم ثابت 515 هزار تومان موافقت کرد. از قرار معلوم به استناد ماده 96 قانون تامین اجتماعی، قرار است حقوق بازنشستگی غیرحداقل بگیر، به همین اندازه افزایش یابد.

در همین رابطه اکبر عیوضی، دبیر هیات مدیره کانون بازنشستگان استان تهران گفت: هفته گذشته موضوع افزایش مستمری های سال 1401 کارگران بازنشسته به تصویب هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی رسید. این مصوبه قرار است در هیات دولت تایید و برای اجرا ابلاغ گردد.وی اضافه کرد: انتظار می رود این افزایش از انتهای ماه جاری عملیاتی گردد. کارگران بازنشسته مستمری اردیبهشت ماه خود را مطابق افزایش سال 1401 دریافت نمایند و دیگر پرداخت علی الحسابی مستمری ها تکرار نگردد.

شرایط افزایش مزایای حقوق بازنشستگان

بعلاوه علیرضا حیدری، نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری نیز در رابطه با شرایط افزایش مزایای جانبی کارگران بازنشسته گفت: برای سال 1401 صحبت از افزایش 10 درصدی مزایای حق مسکن و حق معیشت کارگران بازنشسته در میان است. نهایی شدن این موضوع منوط به تایید هیات دولت است.

وی ادامه داد: در رابطه با مزایای حق اولاد و حق عائله مندی کارگران بازنشسته از سال جاری رویه محاسبه و پرداخت تغییر می کند. به استناد رای عمومی سال گذشته دیوان عدالت اداری ملاک پرداخت ماده 164 قانون مدیریت خدمات کشوری است. در واقع کارگران بازنشسته از این پس به اندازه کارمندان بازنشسته مزایای اولاد و عائله مندی خواهند گرفت.

افزایش حقوق بازنشستگان تصویب شد؟

به هرکدام از مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی غیر از حقوق دریافتی ماهانه، مزایایی هم تعلق می گیرد. حسب شرایط سجلی، هر بازنشسته ماهانه از چهار مزیت حق معیشت، حق عائله مندی، حق اولاد و حق مسکن برخودار است.

برای سال 1400 سازمان تامین اجتماعی ماهانه به هر بازنشسته 200 هزار تومان حق معیشت، 370 هزار تومان حق عائله مندی، 96 هزار تومان حق اولاد و 150 هزار تومان حق مسکن پرداخت کرد.اندازه افزایش سالانه این مزایای چهارگانه جدا از مبالغی است که شورای عالی کار به عنوان مزایای مشابه برای کارگران شاغل در نظر می گیرد. مطابق عرف و قانون سازمان تامین اجتماعی خود در خصوص نحوه این افزایش تصمیم می گیرد.

شرایط متناسب سازی حقوق بازنشستگان در سال 1401

صرفه نظر از نحوه افزایش حقوق بازنشستگان سال 1401 کارگران بازنشسته، این کارگران بابت اجرای قانون متناسب سازی همچنان از این سازمان و مدیریت دولتی آن طلبکارند.حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در این باره به تجارت نیوز گفت: بابت متناسب سازی سال 1400 سازمان تامین اجتماعی 75 درصد افزایش را اعمال کرد. 25 درصد دیگر به علت فقدان منابع به سال بعد موکول شد.

وی ادامه می دهد: از همین جهت، سازمان تامین اجتماعی بابت 25 درصد معوقه بدهکار است. انتظار می رود که در نتیجه فراهم شدن منابع لازم این مطالبه از اردیبشهت ماه پرداخت گردد.در طرح متناسب سازی یا همسان سازی مستمری ها، حقوق بازنشستگان حسب پرونده بیمه ای به روز رسانی می گردد. این طرح به ویژه برای بازنشستگانی که زمان زیادی از بازنشسته شدن آن ها می گذرد و در سال های نخستین حقوقشان بالا بود، حیاتی و حائز اهمیت است. مستمری عمده این افراد در نتیجه تورم ادواری سال های گذشته ناچیز است.

منبع: توریسم آنلاین

به "حداقل مزد ماهانه بازنشستگان تامین اجتماعی سال 1401 مبلغ چهار میلیون و 179 تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حداقل مزد ماهانه بازنشستگان تامین اجتماعی سال 1401 مبلغ چهار میلیون و 179 تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید