دلیل پنهان زوال عقل کشف شد

به گزارش وبلاگ باران علم، به نقل از نوروساینس، نتایج تحقیق نو بیمارستان آموزشی غیرانتفاعی سیدرز- ساینای لس آنجلس، کالیفرنیای آمریکا نشان می دهد که بعضی از بیماران مبتلا به زوال عقل پیشانی گیجگاهی متغیر رفتاری (bvFTD)، یک بیماری غیرقابل درمان که توانایی کنترل رفتار و کنار آمدن با زندگی روزمره را از بیماران سلب می نماید، ممکن است دچار نشت مایع مغزی نخاعی گردد که اغلب قابل درمان است.

دلیل پنهان زوال عقل کشف شد

محققان می گویند: این یافته ها ممکن است راه درمان را نشان دهد. ووتر شیوینک، دکترای پزشکی، مدیر برنامه جراحی مغز و اعصاب ریز عروقی و نشت مایع مغزی نخاعی و استاد جراحی مغز و اعصاب در سیدرز- ساینای، اعلام کرد: بسیاری از این بیماران تغییرات شناختی، رفتاری و شخصیتی آنقدر شدید را تجربه می نمایند که محبوس می شوند یا در خانه های سالمندان قرار می گیرند.

شیوینک گفت: اگر آنان به زوال عقل پیشانی گیجگاهی متغیر رفتاری با علت ناشناخته مبتلا باشند، هیچ درمانی در دسترس نیست، اما نتایج تحقیق ما نشان می دهد که اگر بتوانیم منبع نشت را پیدا کنیم، می توان بیماران مبتلا به نشت مایع مغزی نخاعی را درمان کرد.

مایع مغزی نخاعی (CSF) در داخل و اطراف مغز و طناب نخاعی گردش می نماید تا به محافظت از آن ها در برابر آسیب یاری کند. هنگامی که این مایع در بدن نشت می نماید، مغز می تواند شل گردد و علائم زوال عقل را ایجاد کند.

شیوینک اضافه نمود: بسیاری از بیماران مبتلا به شل شدگی مغز که می تواند به وسیله ام آرآی نمایان گردد، تشخیص داده نمی شوند. وی به پزشکان توصیه می نماید که دوباره بیماران مبتلا به علائم معنادار را آنالیز نمایند.

وی اعلام نمود: یک رادیولوژیست، جراح مغز و اعصاب یا متخصص مغز و اعصاب باید دوباره ام آرآی بیمار را آنالیز کند تا مطمئن گردد که هیچ مدرکی دال بر شل شدگی مغز وجود ندارد.

پزشکان بعلاوه می توانند در خصوص سابقه سردرد های شدید که هنگام دراز کشیدن بیمار بهبود می یابند، خواب آلودگی قابل توجه حتی پس از خواب کافی در شب و اینکه آیا تا به حال ناهنجاری مغزی کیاری، وضعیتی که در آن بافت مغز به کانال نخاعی توسعه می یابد، در بیمار تشخیص داده شده است، سؤال نمایند. به گفته شیوینک، شل شدگی مغز اغلب با ناهنجاری کیاری اشتباه گرفته می گردد.

حتی زمانی که شل شدگی مغز تشخیص داده گردد، یافتن منبع نشت مایع مغزی نخاعی ممکن است سخت باشد. هنگامی که مایع به وسیله پارگی یا کیست در غشای اطراف نشت می نماید، در تصویربرداری سی تی میلوگرام با یاری ماده حاجب قابل مشاهده است.

شیوینک و گروه تحقیقاتی وی به تازگی یک علت اضافی برای نشت مایع مغزی نخاعی کشف کردند: فیستول مایع مغزی نخاعی -وریدی؛ در این موارد، مایع به داخل سیاهرگ نشت می نماید و تماشا آن در سی تی میلوگرافی معمولی را سخت می نماید. برای تشخیص این نشت ها، تکنسین ها باید از سی تی اسکن تخصصی استفاده نمایند و ماده حاجب را در حال حرکت در جریان مایع مغزی نخاعی مشاهده نمایند.

در این تحقیق، محققان از این روش تصویربرداری روی 21 بیمار مبتلا به شل شدگی مغز با علائم زوال عقل پیشانی گیجگاهی متغیر رفتاری استفاده کردند و فیستول های وریدی مایع مغزی نخاعی را در 9 نفر از این بیماران کشف کردند. فیستول های هر 9 بیمار با جراحی بسته شد و شل شدگی مغز و علائم همراه آن ها به طور کامل معکوس شد.

کیت ال بلک، رئیس بخش جراحی مغز و اعصاب سیدرز- ساینای گفت: این یک زمینه مطالعاتی به سرعت در حال تکامل است و پیشرفت ها در فناوری تصویربرداری، توانایی ما را در تشخیص منابع نشت مایع مغزی نخاعی، به ویژه فیستول وریدی مایع مغزی نخاعی بهبود می بخشد.

وی ابراز کرد: این تصویربرداری تخصصی به طور گسترده در دسترس نیست و احتیاج به تحقیقات بیشتر را برای بهبود مقدار تشخیص و درمان بیماران نشان می دهد.

12 شرکت نماینده به جای مانده تحقیق که نشت هایشان قابل شناسایی نبود، با درمان های غیرهدف مندی که برای برطرف شل شدگی مغز طراحی شده بودند، مانند سیستم های کاشتنی برای تزریق مایع مغزی نخاعی به بیمار، درمان شدند. با این حال، تنها سه نفر از این بیماران تسکین علائم خود را تجربه کردند.

شیوینک تاکید نمود: برای بهبود مقدار تشخیص نشت مایع مغزی نخاعی در این بیماران باید کوشش های زیادی انجام گردد. ما درمان های غیرهدفمندی را برای بیمارانی ایجاد نموده ایم که در آنان هیچ نشتی قابل تشخیص نیست، اما همانطور که نتایج تحقیق ما نشان می دهد، این درمان ها بسیار کمتر از اصلاح هدفمند و جراحی نشت مؤثر هستند.

یافته های این تحقیق در مجله معتبر Alzheimers & Dementia: Translational Research and Clinical Interventions منتشر شده است.

منبع: فرارو

به "دلیل پنهان زوال عقل کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل پنهان زوال عقل کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید