مسجد جامع کبیر یزد ، بلندترین مناره ها در دنیا

به گزارش وبلاگ باران علم، مسجد جامع کبیر یزد یکی از بناهای تاریخی و باشکوه استان یزد می باشد که قدمت آن به قرن ششم هجری قمری می رسد . مسجد جامع یزد در محله دروازه شاهی در انتهای خیابان مسجد جامع و در ضلع غربی خیابان امام واقع شده است و دارای بلندترین مناره در کل دنیا می باشد. استانی که دارای فرهنگی ، متداول موقعیت جغرافیایی خاص و مرکزی و سابقه باستانی بی نظیری است . این مسجد امروزه وسعتی در حدود 10 هزار متر مربع دارد مسجدی که امروزه مشاهده می کنیم به دوران آل مظفر یعنی قرن هشتم و نهم هجری قمری بر می شود. اما ساختمان اولیه این مسجد به وسیله سید رکن الدین محمد قوام الدین محمدبن نظام حسینی یزدی قاضی بنا شده است.

مسجد جامع کبیر یزد ، بلندترین مناره ها در دنیا

معماری مسجد جامع کبیر یزد

مسجد جامع یزد از دوران قرن نهم هجری قمری به جای مانده و دارای معماری شگفت انگیزی در ساخت بنای خود می باشد به گونه ای که معماری این بنا در معماری بناهای مذهبی استان یزد در طول روزگاران گذشته تاثیر بسزایی داشته است .معماری سردر و گنبد مسجد را می توان یکی از شاهکارهای معماری اسلامی به حساب آورداین مسجد دارای کاشی کاری های بسیار زیبا می باشد و دارای کتیبه و سنگ نوشته تاریخی نیز هست.

زیبایی های مسجد

مسجد جامع یزد دارای دو مناره می باشد که در دوران صفوی ساخته شده و ارتفاع آن در حدود 52 متر است و قطری به مقدار هشت متر را شامل می شودکه درسال 1313 یک بار فرو ریخته و دوباره بازسازی شده است . کاشیکاری این مناره ها در نوع خودش بی نظیر و منحصر به فرد می باشد . این مناره ها با بیشتر شدن ارتفاع باریک تر و باریک تر شده و ظرافت و دقتی که در کاشیکاری ان به کاربرده شده است مثال زدنی و متحیر کننده می باشد.از دیگر ویژگی های بی نظیر معماری این مسجد تاق و تویزه سراسری در شبستان ها می باشد که با کاشی معرق آزین شده است . و بعلاوه برای تامین نور داخلی مسجد از روش انعکاس نور از گچ سفید دیوارها و گنبد بهره گرفته اند.از دیگر قسمت های حائز اهمیت مسجد تزئیناتی است که در خارج گنبد و در محراب و نمای داخلی و خارجی ایوان اصلی استفاده شده است .

موارد به کار رفته

اگر بخواهیم این بنا را آنالیز کنیم می بینیم که شامل یک جلوخان و سر در ورودی و بعلاوه صحنی بزرگ با رواق های جانبی و شبستان هایی در طرفین و بعلاوه گنبدخانه و ایوان می باشد . شبستان این مسجد بزرگ و ستوندار بوده و دارای کتابخانه و تزئیناتی زیبا با سنگ نوشته ها و کتیبه های تاریخی و غیر تاریخی می باشد.

منبع: همگردی

به "مسجد جامع کبیر یزد ، بلندترین مناره ها در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد جامع کبیر یزد ، بلندترین مناره ها در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید