پرتاب فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی در گرامیداشت یوری گاگارین، تصاویر

به گزارش وبلاگ باران علم، همزمان با گرامیداشت شصتمین سالگرد سفر نخستین فضانورد در جهان، فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شد.

پرتاب فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی در گرامیداشت یوری گاگارین، تصاویر

وبلاگ باران علم: خبرگزاری فرانسه، به مناسبت گرامیداشت شصتمین سالگرد سفر یوری گاگارین، نخستین فضانورد جهان و کیهان نورد دوران شوروی سابق، فضاپیمای سایوز امروز، جمعه با سه سرنشین به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شد.

در تصاویری که از سوی تلویزیون ناسا به نمایش درآمد، مارک وانده هی فضانورد آمریکایی به همراه دو کیهان نورد روس به نام های اولگ نویتسکی و پیوتر دوبروف از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان راهی ایستگاه فضایی بین المللی شدند.

بر اساس اعلام خبرگزاری فرانسه، در راستای یادآوری دستاورد های گاگارین که در سراسر پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به چشم می خورد، این سه فضا نورد خود را برای مأموریتی سه ساله سوار بر آزمایشگاهی مداری آماده کردند.

فضاپیمای سه نفره Soyuz MS-18 به نام کیهان نورد اسطوره ای گاگارین نامگذاری شده و پرتره گاگارین نیز به بخش خارجی آن افزوده شده است.

دوبروف 43 ساله، کیهان نورد روس که برای نخستین بار به فضا سفر می کند، در سخنانی گفت: این مسأله را باهمدیگر جشن می گیریم و به سختی کار می کنیم.

سالگرد سفر تاریخی یوری گاگارین کیهان نورد دوران شوروی سابق که در تاریخ 12 آوریل 1961 به فضا سفر کرد، هرساله در روسیه به عنوان روز کیهان نوردی جشن گرفته می شود.

پرتاب امروز این فضاپیما، از سکوی پرتابی متفاوت از آنچه برای مأموریت یوری گاگارین استفاده شده بود و او ظرف 108 دقیقه مدار زمین را یک دور به طور کامل پیمود، استفاده شد.

آخرین باری که از سکوی پرتاب گاگارین استفاده شده، سال 2019 بود. این سکوی پرتاب اکنون در حال آماده سازی برای نسل جدیدی از موشک های سایوز است و انتظار می رود در سال 2023 وارد کار شود.

بیشتر بخوانید:

سفر یوری گاگارین 60 سال پیش، به منزله انقلابی برای اتحاد جماهیر شوروی سابق و یک پیروزی بزرگ برای این کشور در رقابت فضایی با غرب در زمان جنگ سرد به شمار می رفت.

منبع: توریسم آنلاین

به "پرتاب فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی در گرامیداشت یوری گاگارین، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرتاب فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی در گرامیداشت یوری گاگارین، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید