برای تماشای شفق قطبی به کجا برویم؟

به گزارش وبلاگ باران علم، کشورهایی برای دیدنی شفق قطبی

اگر عکاس هستید و با دیدن تصاویر حیرت انگیز شفق قطبی به وجد می آیید این پست مخصوص شماست. این پدیده شگفت انگیزاگر عکاس هستید و با دیدن تصاویر حیرت انگیز شفق قطبی به وجد می آیید این پست مخصوص شماست. این پدیده شگفت انگیز در نواحی قطبی دیده می شود و با شروع طوفان های خورشیدی شکل می گیرد البته یک همچین پدیده ای در نواحی قطب جنوب هم اتفاق می افتد اما در آنجا این فقط پنگوئن ها هستند که شانس دیدنی آن ها را دارند. در ادامه خبرنگاران را همراهی کنید تا بگوییم برای دیدنی شفق قطبی به کجا بروید.

برای تماشای شفق قطبی به کجا برویم؟

دلیل پیدایش شفق قطبی

پیش از آنکه در مورد بهترین نقاط رویت شفق قطبی با شما صحبت کنیم بهتر است کمی در مورد دلیل ایجاد این پدیده با هم گپ بزنیم. کسب اطلاعات در مورد رویدادهای طبیعی به ما کمک می کند تا با فکر بازتر بتوانیم در مورد آنها بیندیشیم. شفق قطبی در اصل محصول برخورد کردن مولکول های یونیزه شده یا همان مولکول های باردار الکتریکی مثبت یا منفی موجود در یون هایی به نام سپهر با ذرات خورشیدی می باشد.

این رویداد طبیعی به طور معمول در طول شب و همینطور در عرض های جغرافیایی که نزدیک به دو قطب هستند اتفاق می افتد. اما پرسش اصلی اینجاست که چه مکان هایی به طور دقیق وجود دارند که می توان از آنها شفق قطبی را به وضوح دیدن کرد. ما در اینجا قصد داریم تا تمام نقاطی را که با سفر کردن به آنها می توانید شفق قطبی را دیدن کنید به شما معرفی کنیم تا علاقه مندان به دیدن کردن این پایکوبی نور رنگارنگ در آسمان با اطلاع از مقصد خود، سفرشان را شروع کند.

خاستگاه زیبایی ها، کشور سوئد

کشور سوئد به ویژه منطقه ها شمال غربی آن برای گردشگران یک مکان بسیار مناسب است که به راحتی از دیدنی شفق قطبی لذت ببرند. بهترین زمان برای دیدنی شفق قطبی فصل زمستان در کشور سوئد است که از ابتدای ماه مارس تا اواخر ماه آوریل را شامل می شود.

در این ماه ها هنرمندان زیادی در منطقه ها خاص از سوئد در کنار هم جمع شده و هتل های یخی زیبایی را می سازند تا گردشگران بتوانند از این هتل ها به دیدنی چشم انداز زیبای شفق قطبی بنشینند. اگر قصد رفتن به کشور سوئد برای دیدنی شفق قطبی را دارید بهتر است بدانید که از ساعت 10 شب تا تقریباً یک و نیم بامداد این پدیده پر نورتر از همیشه و بسیار چشم نواز تر به راحتی قابل مشاهده خواهد بود. منطقه های که برای دیدن این پدیده مناسب هستند منطقه ها پورجوس، لاپونیا، پارک ملی آبیسکو در سوئد، شهر جوکموک، دره تورن و همچنین شهر لولئا در استان نوبوتن می باشند.

کشور هزار دریاچه فنلاند

فنلاند چندان در بین گردشگران شناخته شده نیست اما چشم انداز های بکر و بدیع در این کشور وجود دارند که چشم هر بیننده ای را خیره می کنند. در این کشور به قدری تعداد دریاچه ها زیاد هستند که آن را به کشور هزار دریاچه نیز می شناسند. اما یکی از تفریحات مجذوب کننده در این کشور دیدنی شفق قطبی شمالی در کلبه های اسکیمویی است که کاملا شیشه ای بوده و تجربه ای تکرار نشدنی هستند. به این کلبه های ایگوهای شیشه ای می گویند که در آن ها شما به راحتی می توانید از دیدنی شفق قطبی لذت ببرید.

یکی از مکان های بسیار مناسب برای دیدنی شفق قطبی در کشور فنلاند روستایی با نام سریسلکا است که در شما فنلاند است و همچنین منطقه لاپلند که هر دو برای دیدنی این پدیده به گردشگران توصیه می شوند. تفاوت کشور فنلاند با سایر کشورهایی که در مورد آن ها صحبت کردیم این است که در این کشور تقریبا 200 روز امکان دیدن و دیدنی شفق قطبی برای مسافران و گردشگران فراهم است؛ البته باید برای دیدن آن به منطقه لاپلند بروید. به همین دلیل منطقه لاپلند را بهشت علاقه مندان به شفق قطبی می دانند. البته در فنلاند روستاهای دیگری نیز برای دیدنی شفق قطبی وجود دارند مانند روستاهای Nellim، Ivalo، Nuorgam، Luosto و Uts Joki.

ایسلند

کمتر کسی است که کشور جزیره مانند ایسلند را به دلیل موقعیت بسیار عالی آن برای دیدنی شفق قطبی نشناسد. در این کشور شما با بکرترین منطقه ها برای دیدن شفق قطبی رو به رو می شوید. خطوطی ساحلی سرتاسری و یکدستی در این کشور وجود دارد حتی اگر تمایلی به دیدنی شفق قطبی هم نداشته باشید، یکی از بهترین مقصد ها برای دیدن کردن چشم انداز و چشم انداز ها بسیار زیبا در این کشور هستند. گردشگرانی که اروپا را زیر پا گذاشته اند به خوبی می دانند که بهترین زمان برای دیدن و لذت بردن از چشم انداز شفق قطبی به صورتی کاملاً واضح، درست زمانی است که آسمان حالت نیمه روشن و نیمه تاریک به خود می گیرد.

در اصطلاح به این حالت گرگ و میش نیز می گویند. جزیره ایسلند از جمله نقاطی بر روی کره زمین است که به گردشگران این امکان را می دهد تا در طولانی مدت به دیدنی جلوه زیبایی بصری شفق قطبی بپردازند. از جمله منطقه ها بسیار زیبایی که گردشگران علاقه مند و فراوانی را به سمت خود می کشاند تا بتوانند هرچه بهتر و بیشتر از دیدن شفق قطبی لذت ببرند، مرکز ایسلند شهر ریکیاویک، روستای ویک آی میردال، هتل رانگا ایسلند، پارک ملی واتناجُکول (Vatnajokull) و پارک ملی تینگ ولی (Thingvellir) می باشند.

پهناورترین کشور دنیا، روسیه

کشور پهناور روسیه یکی از مقاصد مجذوب کننده گردشگری برای دیدنی پدیده شفق قطبی می باشد. بهترین منطقه ها برای دیدنی این پدیده شامل شهرهای نارین مار، سالخارد، مورمانسک، سورودوینسک، جزیره دیکسون و مجمع الجزایر نوایا زملیا می باشد. بطور حتم هرچه مقد شما برای دیدن شفق قطبی نزدیکتر باشد، راحت تر و پرطرفدار تر خواهد بود. خب منطقی است که اگر قصد دارید برای دیدن این پدیده نور و رنگ سفر کنید، بهتر است کشورهای نزدیک مانند روسیه را انتخاب کرده و با سفر به منطقه ها دور خود را اذیت نکنید. البته باید خاطر نشان کنیم که هوا در روسیه و در فصل های سرد به شدت طاقت فرسا هستند اما برای عاشقان پدیده شفق قطبی سرما نیز قابل تحمل و دوست داشتنی است.

سرزمینی به وسعت استان متحده آمریکا

یکی دیگر از منطقه ها بسیار مجذوب کننده در دنیا برای دیدن شفق قطبی، بزرگترین استان آن یعنی آلاسکا می باشد. در این منطقه شما به راحتی چشم اندازی شگفت انگیز از پایکوبی نور شفق قطبی را خواهید دید. این پدیده اعجاب آور بطور معمول در ماه های دسامبر و مارس و در شهر فربنکس رخ می دهد. اگر یک روز در بازه بین این دو ماه قصد سفر به به این منطقه را داشتید، مطمئن باشید به احتمال بالای 80 درصد براحتی پایکوبی نور زیبا و خیره کننده شفق قطبی را خواهید دید. البته منطقه ها دیگری مانند کوه های ئنالی و شهر انکوریج نیست وجود دارند که شما به راحتی می توانید در این منطقه ها این پدیده بی نظیر را دیدن کنید.

استان آلبرتای زیبا

دسترسی مکانی استان آلبرتا درست در غرب کشور کاناداست و وسعت آن در حدود 661 هزار و 848 کیلومتر مربع بوده که جمعیت تقریبی این استان در حدود 4 میلیون و 300 هزار نفر تخمین زده شده است. در این استان برخلاف شهر چرچیل برای دیدنی شفق قطبی دو مقصد در نظر گرفته شده است. یکی از آن ها شهر زیبای بنف و دیگری شهر زیبای جاسپر است. هر دوی این شهرها علاوه بر اینکه مکانی بسیار مناسب برای دیدنی شفق قطبی به حساب می آیند جاذبه های گردشگری دیگری مانند پارک ملی بنف و پارک ملی جاسپر را نیز در خود دارند و گردشگران در کنار دیدنی شفق قطبی می توانند خاطراتی خوب و مجذوب کننده را در استان آلبرتا کانادا برای خود رقم بزنند.

استان پر جاذبه نروژ

در گشت و گذار خود برای پیدا کردن بهترین منطقه که شفق قطبی را به خوبی نمایش می دهد، به کشور نروژ می رسیم. محل قرارگیری این کشور دقیقا در بالای مدار قطبی شمال است و هیچ جای تعجبی باقی نمی ماند که در منطقه ها مختلف آن به راحتی می توان شفق قطبی را به نظاره نشست. از جمله مکان هایی که می توان در آن ها به دیدنی شفق قطبی نشست شهر بسیار زیبای ترومسو، سوالبارد، شهر فینمارک و شهر التا می باشند.

اگر به شوق دیدن شفق قطبی راهی این کشور می شوید بهتر است بدانید که بهترین زمان برای دیدن آن وقتی است که روزها کوتاه شده و شب ها بلند می شوند و این اتفاق درست در ابتدای فصل بهار، انتهای فصل پاییز و در زمستان رخ می دهد. اگر قصد دارید برای دیدن شفق قطبی به کشور نروژ بروید باید بگوییم که شرایط آب و هوایی در این کشور نسبت به مقاصد دیگر مناسب تر است و نروژ برای سفر شما انتخابی کاملاً مناسب خواهد بود.

گرینلند در دانمارک

بطور حتم برای شما نیز جالب خواهد بود اگر بدانید که بزرگترین جزیره دنیا گرینلند است که وسعتی معادل 2 میلیون و 166 هزار کیلومتر مربع دارد. موقعیت مکانی این جزیره دقیقا مابین اقیانوس های اطلس شمالی و منجمد شمالی باشد. جغرافیا و موقعیت مکانی گرینلند سبب شده است تا این مکان محلی دائمی برای وقوع پدیده شفق قطبی باشد. اگر قصد سفر به این منطقه را دارید بهتر است بدانید که فصل تابستان موقعیتی مناسب برای دیدن پدیده شفق قطبی نیست، دلیل آن نیز این است که آفتاب دقیقا از بالای افق می تابد. بهترین زمان برای دیدن این پدیده اوایل ماه سپتامبر تا روزهای آخر ماه مارس است. البته در کشور گرینلند علاوه بر پدیده شفق قطبی اماکن دیدنی فراوانی مانند منطقه Kangerlussuaq که در ناحیه غربی گرینلند است همینطور مرکز این کشور بنام Nuuk و شهری در جنوب غربی گرینلند بنام Ammassalik اشاره کرد.

کشور موسیقی های اصیل، اسکاتلند

در گشت و گذار خود برای پیدا کردن بهترین منطقه ها دیدنی شفق قطبی به کشور سرتاسر زیبایی اسکاتلند می رسیم. این پدیده در کشور اسکاتلند ماه ژوئن را به خود اختصاص داده و شما اگر قصد دارید از ایران برای دیدنی این زیبایی طبیعی و چشم نواز به اسکاتلند بروید باید در فصل های پاییز و یا زمستان به مکان هایی خاص در این کشور رفته و از دیدن شفق قطبی هزار رنگ در این منطقه ها لذت ببرید.

مناسب ترین مکان ها برای دیدن شفق قطبی جزیره شتلند و همچنین ارتفاعات اسکاتلند است. البته در سال های اخیر کشور اسکاتلند به یک منطقه گردشگری بسیار پرطرفدار تبدیل شده که به همین دلیل در منطقه های که رویت شفق قطبی در آن ها امکان پذیر است اقدام به ساخت هتل هایی کرده اند که گردشگران و مسافران برای دیدنی این پرتوی هزار رنگ در آسمان هیچ مسئله ای نداشته باشند. بهترین اماکن برای دیدنی این پدیده در اسکاتلند جزیره اسکای، شهر بندری ابردین، شبه جزیره دانت هد و شهر هایلند می باشد.

شهر همیشه یخبندان یلونایف

موقعیت مکانی شهر یلونایف در شمال غرب کانادا و در کرانه های دریاچه ای بزرگ با نام گریت اسلیو قرار گرفته است. این شهر از نظر گردشگران بهشتی برای دیدنی شفق قطبی است، دلیل آن نیز این است که عرض جغرافیایی در این شهر بسیار کم است. پیشنهاد ما این است که برای دیدنی هر چه بهتر شفق قطبی از اواسط ماه آگوست و تقریبا آخرین روزهای ماه آوریل به شهر یلونایف سفر کنید.

شهری به نام چرچیل

شهر چرچیل یک شهر کوچک در استان مانیتوبا در کشور کانادا است. مساحت شهر در حدود 54 کیلومتر مربع بوده و به طور تقریبی جمعیتی در حدود 900 نفر دارد. شهر چرچیل در قاره آمریکای شمالی یکی از بهترین منطقه ها به شمار میرود که برای دیدن شفق قطبی مکانی بی نظیر است. البته گردشگران باید به این نکته توجه کنند که در شهر چرچیل هیچ جاده ای برای تردد وجود ندارد و تنها راه دستیابی به این منطقه به واسطه استفاده از قطار و یا هواپیما می باشد. به همین دلیل کمپانی وکساس تراول در یک اقدام مهیج شروع به برگزاری تورهای 8 روزه به منظور دیدنی شفق قطبی در این منطقه کرده است و اشخاص به راحتی می توانند با پرداخت کردن یک هزینه مناسب در حدود 3 هزار و 900 پوند در این تورها شرکت کرده و دیدنی شفق قطبی را به خود هدیه دهند.

منبع: holidify.com

منبع: الی گشت

به "برای تماشای شفق قطبی به کجا برویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای تماشای شفق قطبی به کجا برویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید