آمار کاوش در کشور پایین آمده است

به گزارش وبلاگ باران علم، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: آمار کاوش در کشور پایین آمده است چون باید کار خروجی داشته باشد و به ابهام و پرسشی پاسخ دهد.

آمار کاوش در کشور پایین آمده است

مصیب امیری رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در شرح انجام کاوش های نو در کشور اعلام کرد: قرار نیست هر جای کشور را کاوش کنیم. از کاوش های نو خودداری می گردد و کاوش در راستای نیازهای وزارتخانه و جایی که سئوال یا ابهامی و جود داشته باشد، انجام می گردد.

امیری گفت: پژوهشگاه به عنوان نهاد حاکمیتی نیازهای کشور را احصا و بر اساس آن ها کاوش انجام می دهد. کاوش ها به سوال محور بودن محدود شده و به همین علت آمار کاوش در کشور پایین آمده است. باید کار خروجی داشته باشد و دارای ضرورت باشد یا به ابهام و پرسشی پاسخ دهد.

او با بیان اینکه پژوهشگاه در راستای تخصیص بودجه به استان ها وظیفه ندارد، اضافه نمود: با این وجود در راستای آنالیز و شناسایی و تهیه اطلس های مختلف هر اندازه که استان ها اعتبار بگذارد معادل آن را پژوهشگاه برای سامان دهی اطلس باستان شناسی و دیگر حوزه ها می گذارد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به ایجاد شورای پژوهشی در استان ها و اعتبارات پژوهشی یک درصد به عنوان دو پیشنهاد مطرح شده از سوی پژوهشگاه اشاره نمود و اضافه نمود: تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها با توجه به نیازهای جمع بندی شده در استان ها و مشورت با آن ها انجام می گردد.

او در شرح مخالفت با بعضی موضوعات از سوی پژوهشگا ه ها برای صدور مجوزها اعلام کرد: پژوهشگاه مخالفتی در هیچ موضوعی ندارد مگر اینکه مواردی وجود داشته باشد، از جمله اینکه بعضی استان ها درباره کاوش های اجرا شده گزارشی به پژوهشگاه ارائه نداده اند.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری الزام به حفاظت پس از کاوش را نکته مهمی دانست و اضافه نمود: بخشی از اعتبارات باید به حفاظت پس از کاوش اختصاص داده گردد و نباید مکان پس از کاوش رها گردد.

وبلاگ باران علم فرهنگی هنری میراث و گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آمار کاوش در کشور پایین آمده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار کاوش در کشور پایین آمده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید