برنامه ویژه سازمان محیط زیست برای حفظ تالاب میانکاله

به گزارش وبلاگ باران علم، تهران (پانا) - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه حدود 15 هزار هکتار از تالاب میانکاله به جمع اراضی خشک کشور اضافه شده است، گفت طرح جامع میانکاله از جمله طرح های است که سازمان محیط زیست به عنوان مجموعه نظارتی و حاکمیتی پیگیری آن را در دستور کار دارد.

برنامه ویژه سازمان محیط زیست برای حفظ تالاب میانکاله

به گزارش سازمان محیط زیست، علی سلاجقه بعد از ظهر امروز در حاشیه بازدید از شبه جزیر میانکاله در جمع وبلاگ باران علم،اظهار کرد: مازندران جز استان های شاخص محیط زیستی در همه زمینه ها است.

وی با اشاره به قابلیت های استان مازندران در زمینه پوشش گیاهی، جنگلی، شرایط آب، خاک و هوا، گفت: ظرفیت ها منابع طبیعی مازندران تحت تاثیر تغییر اقلیم و دست اندازی انسانی در بحث توسعه صنعتی با چالش های روبرو شده است.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ،خاطر نشان کرد: مجموعه میانکاله ظرفیت بسیار مناسبی دارد که گونه های کمیاب گیاهی و جانوری را در خودش جا داده است و برای حفظ و حراست این منطقه باید توجه ویژه انجام گردد.

وی افزود: تالاب میانکاله هم متاثر از شرایط اقلیمی کشور و جهان در بحث خشکسالی قرار گرفته، فرایند عقب نشینی دریای خزر در سال های جاری هم ادامه پیدا نموده است و کاهش سطح آب باعث می گردد که حجم خشکی زائی خلیج افزایش پیدا کند.

سلاجقه خاطر نشان کرد: با توجه به خشکسالی مقدار ورودی آب به خیلج میانکاله کاهش پیدا نموده، حدود 15 هزار هکتار از تالاب میانکاله به جمع اراضی خشک کشور اضافه شده است لذا نیازمند این است که به صورت استانی و ملی نگاه ویژه ای به این مجموعه داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال وبلاگ باران علم که آیا برنامه خاصی برای حفظ و حراست از میانکاله تدوین شده است، افزود: سفر بنده تنها برای آنالیز شرایط این منطقه و برنامه ریزی برای حفظ آن صورت گرفته است.

معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: طرح جامع میانکاله از جمله طرح های است که سازمان محیط زیست به عنوان مجموعه نظارتی و حاکمیتی پیگیری آن را در دستور کار داشته و سایر سازمان ها از جمله جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، صنعت، مدیران زیر مجموعه وزارت نیرو باید پای کار باشند.

وی خاطر نشان کرد: بحث تعرض به این منطقه ها و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی موضوعاتی است که دستگاه های مرتبط باید انجام دهند.

سلاجقه با اعلام اینکه به مجموعه میانکاله نگاه ملی داریم، افزود: لایروبی جهت آب ها و آنالیز مقدار حق آبه ای که در سه سناریو کم آبی، پرآبی و میان آبی در نظر گرفته شده و وزارت نیرو هم مکلف به تامین آن است را در دستور کار داریم.

وی در ارتباط با شرایط مرگ پرندگان و اینکه آیا این فرایند در امسال هم محتمل است که تکرار گردد، افزود: بحث بوتولیسم پرندگان به صورت مداوم رصد می گردد و همکاران دامپزشکی برای جلوگیری از مسائل سال های گذشته به صورت بحث رصد منطقه را دستور کار دارند.

رئیس سازمان محیط زیست درباره مرگ فک های خزری، اعلام کرد: فک تنها پستاندار دریایی است و بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته بیشتر مباحث مربوط به خفگی فک ها بوده که مربوط به مانورهای نظامی کشورهای همسایه دریایی خزر بوده است.

وی درباره استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شهید سلیمی نکا، اعلام کرد: بازدید از این مجموعه در دستور کار است و وزارت نفت موظف است تجهیزات لازم برای جلوگیری از آلودگی و قانون هوای پاک را تامین کند.

سلاجقه خاطر نشان کرد: ایستگاه پایش آلایندگی در استان مازندران به ویژه در شرق استان مازندران نصب می گردد.

وی درباره کم آبی سدهای کشور و احداث سد فینسک،اعلام کرد: تامین آب مشکل اصلی کشور و جهان است و شاهد کاهش بارندگی در کشور هستیم، احداث سد فینسک قطع به یقین از جنبه محیط زیستی برآورد می گردد، ابتدا منظور احداث سد باید تعیین گردد، اگر قرار باشد سدی احداث گردد حتما جای آن تغییر پیدا می نماید.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ارتباط با آتش سوزی های مداوم و کمبود امکانات و تجهیزات در اقصی نقاط استان مازندران، گفت: با توجه به راه اندازی مانیتورینگ که امکان پایش تالاب ها و منطقه ها حفاظت شده را به همراه دارد و از این ظرفیت برای کنترل استفاده می کنیم و بحث تامین تجهیزات را در دستور کار قرار می دهیم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "برنامه ویژه سازمان محیط زیست برای حفظ تالاب میانکاله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ویژه سازمان محیط زیست برای حفظ تالاب میانکاله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید