بهترین فرد را با گزینش درست انتخاب کنید

به گزارش وبلاگ باران علم، یکی از ارکان نظام جامع امور اداری، رکن منابع انسانی و از جمله فرآیندهای این رکن نیز گزینش نیروی انسانی است.

در این نوشتار با خبرنگاران همراه باشید تا به مبحث مدیریت اطلاعات در گزینش نیروی انسانی بپردازیم.

بهترین فرد را با گزینش درست انتخاب کنید

در اغلب سازمان ها به هنگام استخدام و گزینش نیروی انسانی، فرم های خاصی جهت کسب حداقل اطلاعات شخصی داوطلبان استخدام، تهیه شده اند. هر چند این نکته عمومیت ندارد ولی کسب یا در اختیار داشتن اطلاعاتی که از صحت آنها اطمینان نداریم، نه تنها کمکی به سازمان نمی نماید بلکه موجب گمراهی سازمان نیز می گردد.

به منظور جلوگیری از انحراف اطلاعات در ابتدا باید دید کسب اطلاعات پرسنلی به چه منظور انجام می گردد؟ کسب اطلاعات پرسنلی قاعدتاً باید طی چندین مرحله انجام گیرد. سپس در مرحه تنفس یا در زمان تصمیم گیری برای استخدام، کلیه اطلاعات در کنار هم قرار داده شوند تا امکان بهره برداری از آنها میسر گردد.

مرحله نخست جمع آوری اطلاعات

در این مرحله یکسری از حداقل اطلاعات برای شناخت داوطلبان استخدام لازم است. متأسفانه کم نیستند سازمان هایی که در همین مرحله نیز مایل هستند تمامی اطلاعات داوطلبان اعم از مشخصات فردی و خانوادگی، تحصیلات، تجارب کاری، سوابق علمی و تألیفات و غیره را جملگی در یک فرم و در مرحله قبل از مصاحبه استخدامی کسب کنند.

این کار اولاً کمکی به سازمان نمی نماید چرا که کمتر مصاحبه کننده ای توانایی به خاطر سپردن تمامی این حجم اطلاعات متنوع از ده ها داوطلب استخدام را دارد و در ضمنً اگر بر فرض محال توانایی این کار را هم داشته باشد تنوع و حجم این اطلاعات موجب کاهش قدرت تجزیه و تحلیل مصاحبه کننده می گردد که در هر صورت منتهی به تنزل کیفیت فرآیند گزینش نیروی انسانی می گردد.

ثانیاً در صورت عدم جذب بسیاری از داوطلبان (که بدلیل محدودیت ظرفیت ها)، طبیعتاً تعداد قابل توجهی از داوطلبان در اغلب موارد استخدام نمی شوند و این موضوع (یعنی کسب تمامی اطلاعات اشاره شده در این مرحله) موجب اعتراض بحق داوطلبان می گردد.

به منظور جلوگیری از بروز این گونه مسائل پیشنهاد می گردد که سازمان، در مرحله انتخاب اولیه از بین داوطلبان، به اطلاعاتی شامل اطلاعات فردی، تحصیلات، تجارب و سوابق کاری، سوابق علمی و شرایط اختصاصی بسنده نماید. برای جلوگیری از اتلاف وقت داوطلبان و سازمان، پیشنهاد می گردد بلافاصله پس از تکمیل فرم اطلاعات اولیه، در صورتیکه بنا به تشخیص واحد متولی گزینش نیروی انسانی، داوطلب برای احراز سمت مورد نظر مناسب تشخیص داده شد، آزمون های عمومی هوش و شخصیت از داوطلب بعمل آمده و با در نظر داشتن حداقل نیاز جایگاه سازمانی مورد نظر، جهت اخذ آزمون های تخصصی احتمالی از طریق واحد یا شخص متقاضی نیروی انسانی اقدام گردد و در صورت موفقیت، مجموعه ای از اطلاعات اولیه اخذ شده، نظر واحد متولی گزینش نیروی انسانی و نتیجه آزمونهای هوش، شخصیت و آزمون تخصصی، همچنین رتبه هریک از داوطلبان به روی نمودار، به اطلاع شخص یا واحد متقاضی نیروی انسانی رسانده گردد و در صورت صلاحدید واحد یا شخص مزبور، مصاحبه انجام گردد.

هم چنین لازم است در هر صورت، پس از خاتمه مصاحبه ابتدایی، نتیجه بطور ضمنی به اطلاع داوطلب رسانده گردد ویا حداقل تأکید گردد که در صورت نیاز حداکثر ظرف مدت مشخصی جهت مصاحبه بعدی از داوطلب دعوت خواهد شد. همچنین لزومی به اطلاع داوطلب از نتیجه آزمونهای هوش، شخصیت و آزمون اختصاصی نیز نمی باشد و در صورت جویا شدن داوطلب نیز ذکر این نکته که نتایج بصورت نسبی و مقایسه ای می باشد، کفایت می نماید.

لازم است کلیه مراحل بالا در حداقل زمان ممکن و در طی یک جلسه انجام گردد تا موجب اعتراض بعدی داوطلبانی که به استخدام سازمان در نیامده اند، نگردد. به این منظور لازم است واحد متولی گزینش نیروی انسانی کلیه تلاش خود را مصروف راهبری و اجرای مرتب مراحل فوق نماید.

منبع: الی گشت

به "بهترین فرد را با گزینش درست انتخاب کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین فرد را با گزینش درست انتخاب کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید