بیش از 70 درصد تهرانی ها زیر خط فقر مسکن هستند، در ایران بیش از 33 سال طول می کشید که یک زوج صاحب خانه شوند

به گزارش وبلاگ باران علم، خبرگزاری خبرنگاران- کارشناس حوزه مسکن گفت: 70 درصد تهرانی ها، فقیران مسکن محسوب می شوند.

بیش از 70 درصد تهرانی ها زیر خط فقر مسکن هستند، در ایران بیش از 33 سال طول می کشید که یک زوج صاحب خانه شوند

به گزارش خبرگزاری وبلاگ باران علم، فرید قدیری اضافه نمود: طبق آمار رسمی به ثبت رسیده از سوی وزارت مسکن و شهرسازی، نرخ جمعیت زیر خط فقط مسکن در ایران 1/8 برابر نرخ متعارف جهانی است.

او ادامه داد: 40 درصد از خانوار ایرانی زیر خط فقر مسکن بسر می برند، خانواده هایی که بیش از 30 درصد هزینه ماهانه یا سالانه خود را صرف اجاره بها و هزینه های مرتبط با تهیه مسکن می نمایند فقیران مسکن محسوب می شوند این نرخ در تهران به 70 درصد جمعیت استان رسیده است.

این کارشناس حوزه مسکن توضیح داد: بیش از دو سوم تهران نشینان هزینه ای که برای اجاره بها و تهیه مسکن می دهند بیشتر از رقم پرداختی سایر کشور های جهانست.

آقای قدیری گفت: در ایران بر اساس آخرین آمار مربوط به سال 98، یک زوج ساکن تهران حدود 66 سال طول می کشد که خانه دار شوند، البته این موضوع، یک شرط محال هم دارد و آن اینکه نرخ مسکن با شرایط تورمی دستمزد آن فرد برابری داشته باشد و متاسفانه هیچگاه این اتفاق نمی افتد، زیرا نرخ مسکن همواره بیشتر از تورم کشور است.

او اضافه نمود: مدت خانه دار شدن یک زوج در کشور به طور میانگین حدود 33 سال و این در حالی است که در جهان تعریف شده حدود 10 تا 12 سال طول می کشد تا یک فرد بتواند با پس انداز خود خانه دار گردد.

این کارشناس حوزه مسکن با اشاره به الزام دولت سیزدهم برای فراوری سالانه یک میلیون واحد مسکن، ادامه داد: در حال حاضر حدود 4/5 میلیون واحد خالی در کشور وجود دارد این در حالی است که هنوز حدود 70 هزار واحد از پروژه مسکن مهر تحویل صاحبانشان نشده حال اینکه قانون جهش فراوری مسکن که رئیس جمهور طبق آن، الزام فراوری سالانه یک میلیون واحد مسکونی را در دستور کار قرار داده برای این 4/5 میلیون واحد خالی هم تدبیری نموده یا خیر، به نظر بنده تدبیری ننموده، زیرا راه حلی ساده برای این موضوع وجود دارد مبنی بر اعمال اقتصادیات بر خانه های خالی و این قانون در کشور ما اجرا نمی گردد.

آقای قدیری افزود: دولت اجرایی کردن چنین قانونی را رها نموده و سراغ راهی رفته که نه زمانش معین است و نه ابزاری برای اجرای آن فراهم است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن گفت: افزایش فراوری مسکن و کنترل تقاضا می تواند قیمت را کنترل کند.

آقای ابوالفضل نوروزی در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اضافه نمود: افزایش عرضه مسکن و کنترل تقاضا و ورود سرمایه به بازار مسکن دو رکن و دو بال موثر در قیمت مسکن هستند که البته باید همزمان شکل بگیرد.

او ادامه داد: در حال حاضر، آماری که در خصوص خانه های خالی در کشور وجود دارد مربوط به سال های قبل است با این حال بعضی از خانه های خالی به عنوان خانه دوم و تفرجگاه در حال استفاده است گرچه خانه های خالی در شمال تهران می تواند پس از اعمال اقتصادیات و اجرای قانون اقتصادیات بر خانه های خالی، به صورت پلکانی قیمت خانه های دیگر سطوح کشور را نیز کاهش دهد.

محمدرضا رضائی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز گفت: طبق آماری که در دست داریم در کشورمان حدود دو میلیون واحد خالی وجود دارد برای اینکه این واحدهای خالی در بازار مسکن جاری شوند به آنها اقتصادیات بر خانه های خالی، اعمال نموده ایم البته این قانون در دولت قبلی هم وجود داشت اما به علت کم بودن اقتصادیات، بازدارندگی چندانی در خصوص ایجاد خانه های خالی ایجاد نکرد به همین علت در دولت فعلی، اندازه اقتصادیات ها افزایش یافت.

آقای رضائی کوچی از شناسایی بیش از یک میلیون واحد مسکونی خالی تا این لحظه اطلاع داد و اضافه نمود: پس از معرفی این تعداد واحد خالی به امور اقتصادیاتی و ثبت اقتصادیات برای این یک میلیون واحد شناسایی شده مالکین این خانه ها ترجیح خواهند داد املاک خود را یا بفروشند و یا اجاره دهند.

نوروزی مشاور وزیر راه و شهرسازی، تامین منابع اقتصادی جهت فراوری مسکن را منوط به ایجاد صندوق ملی مسکن و چند راه دیگر دانست و اضافه نمود: این صندوق به طور مستقیم از بودجه استفاده نمی کند بلکه اقساط برگشتی مسکن مهر عایدیهای حاصل از فروش و واگذاری اجاره های 99 ساله خانه و زمین و عایدی خاصله از جرائم اقتصادیاتی بانک ها بخشی از عایدی این صندوق را تشکیل می دهد.

وی توضیح داد: با استفاده از ابزار موجود در سامانه سما می توانیم از نرخ هدر رفت تسهیلات نا سالم بعضی بانک ها کم کنیم زیرا در مواردی مشاهده شده بود که یک بانک به فردی یا ارگان تسهیلات داده و آن فرد با تسهیلات بانکی در فرانسه اقدام به خرید ویلا نموده بود اگر این تسهیلات ناسالم کاهش یابد راستا درست تسهیلات می تواند به سمت فراوری مسکن باز گردد.

آقای رضائی کوچی رئیس عمران مجلس هم گفت: تعداد زیادی از حدود دو میلیون خانه خالی موجود در کشور عمدتاً خانه های بزرگ و لوکس هستند که طبیعتاً، مخاطب ما نمی تواند از این خانه ها بهره مند گردد هر چند اعمال اقتصادیات بر این خانه ها به حرکت بازار مسکن یاری خواهد نمود.

آقای نوروزی مشاور وزیر راه و شهرسازی هم با بیان اینکه اگر مشکل زمین حل گردد مشکل مسکن هم حل خواهد شد گفت: در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی آنقدر زمین خالی دارد که بتواند برای فراوری حدود یک میلیون واحد در سال اول اجرای طرح افزایش و جهش فراوری مسکن قدم بردارد اما برای باقی راه باید بانک ها و سایر ارگان ها پای کار بیایند و زمین های خود را به صورت تهاتر یا فروش در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.

او ادامه داد: ما در پی شهرسازی هستیم و اگر ارگان ها، اقدام به ارائه زمین های خود نمایند می توانیم در جاهای بهتری برای مردم خانه سازی کنیم.

به گزارش خبرگزاری وبلاگ باران علم به نقل از صدا و سیما، فرید قدیری کارشناس حوزه مسکن هم گفت: آقای رئیس جمهور در بدو کار اشاره به اعمال اقتصادیات سنگین و مبارزه با رانت و فساد و سوداگری کرد، اما هنوز این وعده اجرایی نشده زمانی که چنین وعده ای داد وام مسکن 80 میلیون تومان بود و نرخ هر متر مربع خانه درتهران چهار میلیون تومان، حالا هم وام مسکن همان 80 تومان است و نرخ هر متر خانه در تهران به میانگین 30 میلیون تومان رسیده است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "بیش از 70 درصد تهرانی ها زیر خط فقر مسکن هستند، در ایران بیش از 33 سال طول می کشید که یک زوج صاحب خانه شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 70 درصد تهرانی ها زیر خط فقر مسکن هستند، در ایران بیش از 33 سال طول می کشید که یک زوج صاحب خانه شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید