خبرنگاران تونس نخستین ماهواره بومی خود را راهی فضا کرد

به گزارش وبلاگ باران علم، تهران - خبرنگاران- تونس روز دوشنبه نخستین ماهواره بومی خود به نام چالش1 را راهی فضا کرد.

خبرنگاران تونس نخستین ماهواره بومی خود را راهی فضا کرد

به گزارش وبلاگ باران علم از رسانه های تونسی، ماهواره چالش نخست نخستین ماهواره صنعتی کشور عربی است که با 100٪ تکیه به توانمندی داخلی ساخته شده است.

مهندسان تونسی شرکت Talnat (تالنات) بر ساخت ماهواره چالش1 نظارت داشتند.

شرکت تالنات یک شرکت خصوصی است و در زمینه فن آوری، نرم افزار، سیستم های الکترونیکی و فعالیت های مهندسی فعالیت دارد.

این ماهواره با همکاری شرکت روسی کوسموس با موشک فضایی سایوز2 2 soyouz، از پایگاه فضایی بایکانور روسیه در قزاقستان به فضا پرتاب شد.

محمد فریخه، مدیر کل Talnat در این باره گفت: ماهواره تونس مخصوص اینترنت است و برای اولین بار است که در سطج جهان، از پروتکل LoRa در فضا استفاده می شود.

فریخه با بیان این که وی با مسؤولان روسیه توسعه همکاری فضایی را بررسی کرده است، اضافه نمود که او همچنین چگونگی ارسال فضانورد از تونس به فضا و نیز همکاری برای افتتاح یک کالج مخصوص در زمینه فضانوردی در کشورش با نظارت روسیه را بررسی خواهد کرد.

طارق بن سالم سفیر تونس در مسکو نیز پیشتر گفته بود که عملیات پرتاب ماهواره موجب تقویت همکاری صنعتی کشورش وروسیه می شود و نسبت به توسعه این همکاری در زمینه های مختلف ابراز امیدواری کرده بود.

شرکت فضایی دولتی روس کوسموس روسیه نیز پرتاب این ماهواره تونسی را تأیید کرد.

پرتاب موشک ماهواره بر امروز چهارمین پرتاب فضایی روسیه از آغاز سال جاری میلادی است و به گفته دمیتری راگوزین رئیس شرکت دولتی روس کوسموس، سال جاری روسیه 29 موشک فضایی پرتاب خواهد کرد.

روسیه بخشی از امکانات فضایی خود را برای ارائه خدمات به کشورهای دیگر از جمله پرتاب ماهواره های مخابراتی مورد استفاده قرار می دهد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران تونس نخستین ماهواره بومی خود را راهی فضا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تونس نخستین ماهواره بومی خود را راهی فضا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید