خوب، بد، جلف: ارتش سری؛ ضعیف تر از قبل

به گزارش وبلاگ باران علم، خبرنگاران: فیلم خوب بد جلف2: ارتش سری ساخته پیمان قاسمخانی در جشنواره اکران های خوبی را پشت سرگذاشته است و از سالن های سینما خبر می رسد که تماشاگران فیلم را دوست دارند و با آن حسابی می خندند. هرچند انتقاداتی هم به فیلم وارد می شود و بسیاری معتقدند که از سری اول خوب بد جلف فیلم ضعیف تری است.

خوب، بد، جلف: ارتش سری؛ ضعیف تر از قبل

با این حال احتمالا ارتش سری جز فیلم های پرفروش و محبوب سال آینده سینمای ایران خواهد شد. دلایل اصلی این پیش بینی را مرور کرده ایم.

تنها کمدی موجود

ارتش سری تنها کمدی راه یافته به بخش مسابقه در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر است. در سال های اخیر بیشتر کمدی سازان فیلم های خود را به جشنواره نمی فرستند چراکه معتقدند اکران محدود در جشنواره هم ممکن است به میزان فروش آسیب بزند، هم داستان یا شوخی ها را اسپویل کند. یک دلیل دیگر برای عدم حضور کمدی ها در جشنواره اینست که عموم کمدی های سال های اخیر از شوخی های جنسی و خط قرمزی اشباع شده اند و با اکران در جشنواره و ثبت بازخورد های مختلف ممکن است در اکران عمومی با مشکل ممیزی روبرو شود.

قاسمخانی شجاعت به خرج داده که فیلمش را به جشنواره فرستاده است. البته اینکه تنها فیلم کمدی جشنواره ارتش سری است مطمئنا به دیده شدنش کمک خواهد کرد. در خود این ایام که فیلم ها عموما یا مملو از آسیب های اجتماعی اند یا شدیدا غمناک، یک فیلم کمدی، همان چیزی است که تماشاگران بعد از گذشت روز های اول از جشنواره، به آن نیاز دارند. پس فروش فیلم در سینما های مردمی در همین ایام قطعا به فروش بیشترش در اکران عمومی کمک خواهد کرد.

شوخی های خانوادگی

یکی از مهم ترین و مثبت ترین نکات ارتش سری همین است: جنس شوخی ها صرفا جنسی نیستند و قاسمخانی ترجیح داده به جای اینکه در یکسری شوخی دمده کلامی/ جنسی که مثلا جوک هایش ده سال پیش دست به دست می شد، غرق شود، شوخی های خلاقانه و جدیدتری طراحی کند. او پیشتر در مصاحبه ای خودش هم بر این نکته تاکید کرده بود که فیلمش را طوری ساخته که خانواده ها به همراه فرزندان شان می توانند با خیال راحت به تماشای فیلم بنشینند و نگران بدآموزی های احتمالی آن نباشند.

قاسمخانی با حرکات و اتفاقات موجود در فیلمنامه، حماقت و دست و پا چلفتی بودن کاراکترها، اوضاع موجود جامعه و خصوصا با سینمای ایران شوخی می کند و این جالب به نظر می رسد. تماشاگران قطعا از جنس جدید شوخی های فیلم (در مقایسه با کمدی های سخیف ایرانی البته) کیف خواهند کرد.

ستاره ها

ارتش سری فیلم پرستاره ای است. ستاره/ سلبریتی هایی که بیشترین سروکار را با مردم طبقه متوسط و فرهنگ عامه دارند و در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام صفحاتشان پر از فالوئر است. پس خود این بازیگران بهترین و کارامدترین ابزار تبلیغاتی فیلم هستند. ریحانه پارسا خصوصا انتخاب هوشمندانه ای برای فروش فیلم است. مخصوصا که این اولین فیلم سینمایی اوست.

زوج پژمان جمشیدی و سام درخشانی هم که جوابشان را پس داده اند. آن ها در کمدی های پرفروشی مانند سری اول خوب بد جلف و دو فیلم تگزاس در کنار هم نقش آفرینی کردند و تماشاگران زیادی را به سالن کشاندند. انصافا هم زوج خوب و بامزه ای هستند و در ارتش سری هماهنگی شان قابل توجه است. این دو عامل اصلی فروش خواهند بود.

موضوع متفاوت

علاوه بر جنس شوخی های متفاوت، موضوع و داستان هم شبیه به جریان روز سینمای کمدی نیست و این هم یک تفاوت جالب توجه به نظر می رسد. در کمدی های سخیف سینمای ایران با یک داستان عاشقانه، رقابت عشقی، کلاهبرداری و... سروکار داریم، اما ارتش سری سعی می کند داستانی تعریف کند که با شرایط روز اجتماعی هم خوانی داشته باشد و به روز باشد و علاوه بر این یک داستان هیجان انگیز اکشن را تعریف می کند که مخاطب را تا سرانجام پای فیلم نگه می دارد.

پایان بندی

این یکی تیغ دولبه است. همانقدر که ممکن است فروش را بیشتر کند، یا تضمین کننده فروش خوب بد جلف3 باشد، ممکن است تاثیر منفی هم در آن بگذارد. ماجرا از این قرار است که ارتش سری درست در دل حادثه و جایی که قهرمان ها گیر افتاده اند و تماشاگر نگران حال آن هاست تمام می شود، بدون اینکه روایت را ببندد یا حداقل داستانش را به یک پایان نسبی برساند. این هم می تواند شدیدا در ذوق تماشاگر بزند، هم از سوی دیگر شدیدا کنجکاو کند تا به انتظار فیلم بعدی بماند.

منبع: برترین ها

به "خوب، بد، جلف: ارتش سری؛ ضعیف تر از قبل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوب، بد، جلف: ارتش سری؛ ضعیف تر از قبل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید