فروش سینما شهر قشنگ با تمام خاطره هایش

به گزارش وبلاگ باران علم، یکی از قدیمی ترین سینماهای تهران با حدود 70 سال قدمت به فروش گذاشته شده است.

فروش سینما شهر قشنگ با تمام خاطره هایش

به گزارش وبلاگ باران علم به نقل از ایسنا، سینما شهر قشنگ که سال 1332 توسط گروه سینماهای مولن روژ تاسیس شد، یکی از سینماهای درجه یک تهران بوده که حدود 12 سال است به طور کامل تعطیل شده است و حالا تابلویی برای اعلام فروش بر سردر آن نصب شده است.

یکی از آشنایان مالک این سینما درباره فروش این ملکگفت: حدود یک ماه است که اعلام فروش نموده ایم، اما هنوز مشتری پیدا نشده است.

او تاکید نمود که شهرداری مجوز تغییر کاربری سینما شهر قشنگ را صادر نموده است.

مالک این سینمای متروک مرحوم رضا حجت بود که به گفته دخترش، سینما را در سال 1354 به قیمت هفت میلیون تومان خریداری نموده بود. در آن موقع سینماها جزو املاک تجاری محسوب می شدند و ارزش اقتصادی بالایی داشتند.

فرحناز حجت، حدود 9 سال قبل درباره علت تعطیلی سینما شهر قشنگ به ایسنا گفته بود: هر ساختمان و بنایی عمر مفیدی دارد. اگرچه در تاریخچه ساختمان فعلی سینما آمده است که در سال 1340 ساخته شده، اما در واقع تاریخ ساخت شهر قشنگ به حدود هشت سال قبل از آن تاریخ بازمی شود و طبیعی است که تمامی تاسیسات آن مستهلک و از کارافتاده باشد. پدر من این سینما را در سال 54 با کاربری تجاری و به قیمت بسیار زیاد خریداری کرد، اما در سال 62 دولت کاربری سینماها را به فرهنگی تغییر داد. قاعدتا در این شرایط شهرداری یا دولت باید مابه التفاوت ارزش اقتصادی بین مالکیت تجاری و مالکیت فرهنگی را بپردازد، اما جالب است که نه تنها چنین مبلغی پرداخت نشده بلکه حتی وقتی به شهرداری مراجعه کردم، فهمیدم که اگر بخواهم این فضا را به یک فضای تجاری تبدیل کنم باید دوباره هزینه گزافی را بپردازم. البته واضح است که شهرداری هیچ اعتراضی را در این زمینه نمی پذیرد.

او در آن موقع با اشاره به اینکه سینما برای همواره بسته شده و پولی هم برای تخریب و تغییر کاربری آن ندارد همچنین گفته بود: بعضی کارشناسان با توصیه به باز نگه داشتن سینما و هزینه در بازسازی آن، بخش عمده ای از سرمایه آن را به هدر دادند. اگر این پیشنهادات غیرکارشناسی نبود و همان چند سال قبل نسبت به ساخت یک مجموعه تجاری فرهنگی در جای شهر قشنگ فعلی اقدام می شد، می توانست خدمتی به بافت منطقه کند. اصولا ساخت و ساز برای بخش فرهنگی در دل بافت تجاری نه تنها با سیاست های شهرداری تطابق ندارد، بلکه به لحاظ جذب جمعیت به منطقه پرتراکم تجاری نیز خالی از هرگونه توجیه منطقی است.

سینما شهر قشنگ زیربنای حدود 2700 مترمربع و 67 سال عمر دارد که از بیش از یک دهه قبل تقریبا به یک خرابه متروک تبدیل شده است.

البته این سینما تنها سینمای قدیمی و تعطیل شده تهران نیست و با وضعیتی که این روزها به دلیل شیوع کرونا به وجود آمده و سینماها با فروشی اندک و استقبالی کم سعی در روشن نگه داشتن چراغ خود دارند، نگرانی نسبت به تعطیلی و حتی تغییر کاربری بعضی سینماهای قدیمی تر که یک یا دو سالن دارند بیشتر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "فروش سینما شهر قشنگ با تمام خاطره هایش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش سینما شهر قشنگ با تمام خاطره هایش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید