فهرست غذاهای مضر در تابستان با توجه به طبع بدن شما

به گزارش وبلاگ باران علم، غذاهای مضر در تابستان انواع غذاهایی هستند که شاید در روزهای دیگر سال مسئله ای برای ما ایجاد نمی نمایند، اما مصرف این غذاها در هوای گرم تابستان می تواند سبب بروز مسائلی جدی در سلامت گردد. توجه به غذاهای مفید و مضر طبع شما در فصل تابستان می تواند از بروز بیماری و بعلاوه مسائل مربوط به کم آبی بدن جلوگیری کند. اما آیا با فهرست غذاهایی که در تابستان مضر هستند، آشنا هستید؟ چقدر با بایدها و نبایدهای خوراکی های فصل تابستان در طب سنتی آشنایی دارید؟ در این مقاله از سرویس در به شما می گوییم که در فصل تابستان چه بخوریم و چه نخوریم تا با مسائل کمتری روبرو شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص مواد غذایی مفید که در تابستان مضر هستند، پاسخ خواهیم داد.

فهرست غذاهای مضر در تابستان با توجه به طبع بدن شما

با غذاهایی که در تابستان مضر هستند، آشنا شوید

تابستان فصل گرما و مصرف است. در واقع با گرم شدن هوا و افزایش درجه حرارت، بدن ما بیشتر کم آب می شود. جالب است بدانید که مصرف بعضی نوشیدنی ها و خوراکی ها می تواند موجب تشدید کم آبی بدن شود. به علاوه استفاده از بعضی خوراکی ها در تابستان در فصول گرم سال می تواند به سیستم گوارش ما آسیب وارد کند و یا تعادل دمایی بدن را به هم بریزد. در ادامه می توانید با فهرست غذاهای مضر در تابستان برای آشنا شوید.

1- قهوه

قهوه یکی از آن نوشیدنی هایی است که باید با گرم شدن هوا کمتر به سراغ آن بروید. قهوه میزان کافئین زیادی دارد و از همین رو ادرارآور است. مصرف قهوه موجب تکرر ادرار و افزایش احساس تشنگی می شود. در واقع خوردن قهوه موجب افزایش جریان خون در کلیه ها می شود و از همین رو کلیه ها به دفع بیشتر آب تشویق می شوند. از دست دادن آب بعد از مصرف قهوه می تواند بدن را با کم آبی جدی روبرو کند.

2- غذاهایی با پروتئین زیاد

مصرف غذاهایی با پروتئین بالا می تواند موجب ایجاد کم آبی در بدن شود. در واقع بدن ما برای متابولیزه کردن نیتروژن موجود در غذاهای پروتئینی احتیاج به آب دارد. هر چقدر میزان پروتئین های حیوانی را بیشتر بهره ببرید، بدن آب بیشتری مصرف می نماید و به همین علت بدن با کم آبی روبرو خواهد شد.

3- سیر

سیر یکی از مفیدترین سبزیجاتی است که به علت خاصیت آنتی بیوتیکی که دارد، برای بدن بسیار مفید است، اما علیرغم چرا سیر در فهرست غذاهایی که در تابستان مضر هستند، قرار گرفته است؟ مصرف سیر در تابستان می تواند تعادل دما و مایعات بدن را بر هم بریزید و موجب بروز بیماری های پوستی شود.

مصرف زیاد سیر در تابستان می تواند سبب قرمز شدن پوست، آکنه، سوزش و حتی آسیب های کبدی شود. بهتر است در فصول گرم سال به جای سیر از میزان کمی زنجبیل، رازیانه و نعناع بهره ببرید.

4- لیمو ترش

لیموترش یکی از اصلی ترین طعم دهنده ها برای است. مصرف لیموترش موجب افزایش سوخت و ساز بدن می شود، اما می تواند تعادل مایعات در بدن را به هم بریزد. در واقع افرادی که در فصل تابستان زیاد از لیمو استفاده می نمایند، ممکن است به مسائل نظیر سوءهاضمه، سوزش سر دل، و زخم معده دچار شوند.

بهتر است در روزهای گرم تابستان به جای مصرف لیموترش به طور مرتب، میزانی هم از سایر مثل آب نارگیل تازه بهره ببرید.

5- چای

چای محبوب ترین نوشیدنی در کشور ما است که به علت وجود کافئین، می تواند موجب کم آبی بدن شود. در فصل تابستان باید از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین اجتناب کنید و آب بیشتری مصرف کنید تا با مشکل کم آبی روبرو نشوید.

6- شکلات تلخ

شکلات تلخ یکی دیگر از غذاهای مضر در تابستان است که سرشار از کافئین است. مصرف زیاد شکلات تلخ در تابستان می تواند موجب افزایش ضربان قلب و بعلاوه کم آبی بدن شود. از طرف دیگر خوردن به میزان زیاد می تواند سبب بروز ، اضطراب، تحریک پذیری شود، بنابراین سعی کنید در تابستان از مصرف زیاد این خوراکی خوشمزه اجتناب کنید.

7- عسل

شاید از تماشا عسل در فهرست غذاهای مضر در تابستان کمی تعجب کنید، اما باید بدانید که عسل در کنار همه فوایدی که دارد، باید در تابستان به میزان کمتری مصرف شود. مولکول های عسل با قرار گرفتن در گرما به ماده ای سمی تبدیل می شوند و می توانند سبب بروز اختلالات خود ایمنی، سرطان و مسائل عصبی شود. سعی کنید در روزهای گرم تابستان عسل را در مکان خنک قرار دهید و یا به جای عسل از میزان کمی شکر یا شیره بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: انواع عسل و خواص درمانی آن ها

8- نوشیدنی های یخی

شاید نوشیدن یک لیوان سرد و تگری در اوج گرمای تابستان لذت بخش باشد، اما باید بدانید که این کار موجب کند شدن سوخت و ساز بدن می شود و سمومی را داخل بدن شما ایجاد می نماید. سعی کنید در فصل تابستان در زمان غذا خوردن، آب نخورید و از مصرف نوشیدنی های یخی و سرد اجتناب کنید.

9- غذاهای تند و پر ادویه

مصرف غذاهای تند و پر ادویه در فصول گرم سال به خصوص برای افرادی که طبع گرم و خشکی دارند، به هیچ عنوان مناسب نیست. این غذاها موجب افزایش حرارت بدن و بروز مسائلی جدی می شود. اگر مزاج شما گرم است بهتر است از مصرف غذاهایی مثل فلفل، سیر، دارچین، زنجبیل، سس های تند، خردل، سبزیجات تند، پیاز، نعناع و شوید اجتناب کنید و غذاها را بدون ادویه یا کم ادویه آماده کنید.

10- غذاهای شور

مصرف غذاهای شور و تنقلاتی مثل چیپس، آجیل شور و سیب زمینی سرخ شده موجب افزایش حرارت و گرما در بدن می شود و این موضوع به خصوص برای افراد گرم مزاج به هیچ عنوان مناسب نیست. سعی کنید در فصل تابستان از نمک کمتری بهره ببرید.

11- غذاهای شیرین

شیرینی جات درست مثل غذاهای شور طبع گرمی دارند و از همین رو موجب افزایش حرارت در بدن می شوند. سعی کنید در فصل گرما کمتر شیرینی و میوه های شیرین مثل کشمش، مویز، انجیر، موز، خربزه و آناناس میل کنید و بیشتر به سراغ خوراکی های کم شیرین و خنک بروید.

12- روغن های گرم

در فصل گرم سال بهتر است برای پخت و تهیه غذا از روغن های گرم مثل روغن کنجد و استفاده نکنید. این روغن ها طبع گرمی دارند و حرارت بدن را زیاد می نمایند و برای فصول سرد سال گزینه مناسب تری محسوب می شوند. مصرف غذاهای مفید و مضر برای طبع شما در فصل تابستان موجب می شود که حرارت بدن در روزهای گرم تنظیم شود و فرد احساس بهتری را تجربه کند.

13- بستنی یخی

شاید یکی از محبوب ترین در تابستان باشد، اما باید بدانید که در بیشتر بستنی های یخی بیرون رنگ خوراکی استفاده می شود و این رنگ ها به هیچ عنوان برای سلامت مفید نیستند و به مرور موجب بروز بیماری های مختلف در بدن می شوند. از طرف دیگر این بستنی ها میزان قند زیادی دارند و به جای برطرف تشنگی آب بدن را کاهش می دهند. بهتر است به جای خرید بستنی یخی خودتان در خانه از میوه های میکس شده یخ زده به عنوان یک خوراکی خنک بهره ببرید.

14- انواع شور و ترشی

ترشی و انواع شور سرشار از سدیم هستند و موجب احتباس آب و تورم و نفخ می شوند. مصرف زیاد ترشی و شور همراه با غذا می تواند سبب کمبود آب بدن و بعلاوه سوءهاضمه شود. سعی کنید در روزهای گرم سال کنار از غذاهای شور و غذاهایی سبب افزایش اسید معده می شوند، استفاده نکنید.

15- خورش فسنجان نخورید

از جمله مواد غذایی مفید که در فصل تابستان مضر محسوب می شوند می توان به غذاهایی مانند ، گردو و کنجد اشاره نمود که به علت گرم بودن مزاجشان جزو غذاهای مضر تابستانی محسوب می شوند.

خوراکی های مناسب فصل تابستان

در تابستان بهتر است بیشتر به سراغ خوراکی های پر آب و خنک بروید تا آب بدنتان تأمین شود و حرارت بدن کاهش پیدا کند. در ادامه می توانید با فهرستی از خوراکی های مناسب فصل تابستان آشنا شوید.

 • سبزیجات خنک مثل خیار و کاهو
 • ماست و دوغ
 • غذاهای سبک و پختنی
 • انواع سوپ
 • انواع سالاد
 • گوشت سفید به جای گوشت قرمز
 • شربت های سنتی مثل شربت خاکشیر، شربت ریواس، شربت زرشک، شربت غوره و آبلیمو
 • سوپ سرد
 • آبدوغ خیار
 • کاهو و سکنجبین
 • هندوانه
 • خربزه
 • اسموتی

سوالات متداول

در تابستان چه غذاهایی نخوریم؟

غذاهای تند، شیرین، شور، غذاهای سرشار از پروتئین و کافئین موجب افزایش حرارت بدن و کاهش آب می شوند؛ سعی کنید در تابستان از مصرف این مواد غذایی اجتناب کنید.

در تابستان چه غذاهایی بخوریم؟

در تابستان بهتر است بیشتر به سراغ خوراکی های پر آب و خنک بروید تا آب بدنتان تأمین شود و حرارت بدن کاهش پیدا کند. خوراکی هایی مثل سبزیجات خنک، ماست و دوغ، غذاهای سبک و پختنی، انواع سالاد، گوشت سفید به جای گوشت قرمز و شربت های سنتی گزینه های مناسبی برای تابستان هستند.

منابع: hindustantimes، healthshots

منبع: افق کوروش

به "فهرست غذاهای مضر در تابستان با توجه به طبع بدن شما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرست غذاهای مضر در تابستان با توجه به طبع بدن شما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید