مشکل کمبود روغن از کجا آب می خورد؟

به گزارش وبلاگ باران علم، یک فراوری کننده روغن در خصوص دلایل نابسامانی بازار روغن گفت: تخصیص ناعادلانه ارز و بی تفاوتی وزیر سابق صمت به هشدار ها در خصوص کمبود روغن از دلایل بهم ریختگی بازار روغن است.

مشکل کمبود روغن از کجا آب می خورد؟

به گزارش گروه مالی وبلاگ باران علم، یزدان سیف در مورد شرایط ذخایر روغن گفت: در حال حاضر در فروشگاه های زنجیره ای و مراکز توزیع به میزان لازم روغن داریم و اتفاقی نیفتاده که این محصول کمیاب یا نادر گردد بلکه امروز روغن در کشور به وفور وجود دارد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی بیان داشت: با وجودی که مقدار زیادی مواد اولیه تهیه روغن در بنادر و گمرک در انتظار طی شدن مراحل ترخیص هستند، اما ذخایر راهبردی کشور که با تمهیدات دولت در سال 92 رقم زده شد برای همین روز های سخت بود. امروز ذخایر راهبردی ما جبرانی برای نوسانات بخش خصوصی کشور است.

* اختلال در شبکه توزیع روغن خام از بندرگاه به کارخانه ها

وی از فراوری 852 هزار تن روغن خام برای واحد ها در امسال اطلاع داد و خاطر نشان کرد: بخشی از مشکل موجود روغن در جامعه به ایجاد اختلال در شبکه توزیع روغن خام از بندرگاه ها به کارخانه ها مربوط می گردد. این اختلال به همراه افزایش در بخش صنفی سبب ایجاد شوک در یک هفته اخیر بازار روغن شده است.

* سرنخ مسائل امروز بازار روغن در دست وزارت صمت و بانک مرکزی

محمود شه رضایی عضو هیأت مدیره انجمن صنفی روغن نباتی گفت: سرنخ بعضی مسائل امروز بازار روغن در دست وزارت صمت و بانک مرکزی است.

وی اضافه نمود: مسائل ناشی از تخصیص ارز در زنجیره تأمین روغن مصرفی کشور در مردادماه به ستاد تنظیم بازار هشدار داده شده بود و طی این هشدارها وزیر صنعت اسبق را از کمبود کالا به خصوص روغن مطلع کرده بود.

* هشدار در مورد کمبود روغن به وزیر سابق صمت

شه رضایی بیان داشت: متأسفانه وزیر سابق صمت در پاسخ به هشدارهای ما در مورد کمبود روغن گفتند که، ما خودمان تنظیم بازار را بلدیم.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی روغن نباتی آغاز مشکل بازار روغن را فراوری انبوه شرکت بازرگانی ایران در مهرماه سال قبل عنوان نمود و اضافه نمود: زمانی که شرکت بازرگانی ایران اقدام به فراوری انبوه روغن مایع کرد دیگر برای شرکت های مصرف نماینده، واردات روغن صرفه مالی نداشت زیرا روغن فراوریی داخل، ارزان تر از روغن وارداتی شده بود این موضوع تا سال 99 ادامه یافت و با محدودیت های تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و سهمیه بندی شدن شرکت های دریافت نماینده ارز دولتی روبرو شدیم.

* تخصیص ناعادلانه ارز برای واردات روغن

وی اضافه نمود: در فصل بهار وزارت صنعت معدن و تجارت به صورت ناعادلانه اقدام به تخصیص ارز کرد یعنی حدود 250 میلیون دلار از میان شرکت های روغنی تقسیم شد اما حتی یک دلار هم به شرکت های عظیم تخصیص نیافت این در حالی بود که ثبت سفارش ما در گمرک حدود 400 هزار تن بوده است.

شه رضایی توضیح داد: در 6 ماهه نخست امسال بانک مرکزی اقدام به تخصیص 661 میلیون یورو میان شرکت های روغنی کرده که از این میزان حدود 290 میلیون یورو به شرکت بازرگانی دولتی ایران اختصاص یافته و مابقی به سایر شرکت ها تخصیص یافته است.

* واردنمایندگانی که علیرغم دریافت ارز روغن وارد نکردند

مانی جمشیدی کارشناس کشاورزی در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه گفت: اینکه در شرایط تحریمی هستیم و در جا به جایی مشکل داریم و در بحث روغن به میزان 85 درصد وابسته هستیم شکی نیست اما در آنالیز های مقدماتی در مورد تخصیص ارز از زمانی که ارز واردات روغن 4 هزار و 200 تومانی شده بسیاری از واردنمایندگان ارزهایی گرفتند و با آن روغنی وارد کشور نکردند. این رقم معادل مصرف روغن 2 ماه کشور ماست که تأمین شد و روغنی خریداری و وارد نشد رقمی معادل 300 میلیون یورو که رفت و برنگشت حال این سؤال پیش می آید که چرا حس دلسوزی و تدبیرگری امروز از مرداد ماه که سیگنال های بحران روغن احساس می شد به کار نیفتاد.

سیف مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در استودیو گفت : مشکل و ایراد ما در بخش روغن، حجم وسیع تقاضای ورودی روغن به بازار به صورت یکجا بود.

وی اضافه نمود: زمان میان تقاضا تا تکمیل کالا و ورود به بخش عرضه به اندازه یک T طول می کشد و هر قدر این T سریع تر باشد بحران موجود هم کمتر خواهد بود. این T برای ما برخورد داشت با حمله سایبری که در هفته آخر مهر ماه امسال پدید آمد. با این حال در تاریخ 99.7.20 حدود 30 هزار تن روغن حواله تحویل شه رضایی کرده ایم در ضمنً 20 هزار تن هم هفته اخیر توزیع اجرا شده که امید می رود بخش زیادی از تقاضای داخل را جوابگو باشد.

حسن خلخالی مدیرعامل کارخانه فراوریی روغن در دیگر ارتباط تلفنی با این برنامه در مورد تخصیص ارز دولتی به بعضی شرکت ها و عدم واردات روغن توسط آنها گفت: نباید باور کرد بعضی شرکت ها که با ارز تخصیصی، روغنی وارد نکرده اند آن ارز را از کشور خارج کرده اند زیرا آن ارز، نامرغوب بوده یا به عبارتی به جای دلار و یورو از ریال عمان یا دینار عراق استفاده شده که عملاً در شرایط تحریمی به هیچ دردی نمی خورد.

* جزئیات روغن دپو شده در گمرکات

روح الله لطیفی سخنگوی گمرک کشور در دیگر ارتباط تلفنی با این برنامه در مورد حجم دپو شده دانه های روغنی در بنادر کشور گفت: حدود 1 میلیون و 106 هزار تن دانه روغنی تا امروز از بنادر کشور ترخیص شد و میزان 320 هزار تن در دپوی بنادر به سر می برد و 74 هزار و 800 تن روی شناورها وجود دارد که با مشکل اسنادی رو به رو است.

او اضافه نمود: تا به امروز حدود 525 هزار تن روغن خام ترخیص شده و حدود 264 هزار تن روغن خام هم در بندر امام و 54 هزار تن در بندر امیرآباد و حدود 63 هزار تن دیگر هم روی دو شناور در بندرعباس آرام گرفته است.

لطیفی گفت: آن دسته از روغن هایی که روی شناور مانده اند اغلب مشکل مالکیتی دارند و مابقی هم با مشکل تخصیص ارز روبرو اند که تأمین آن با بانک مرکزی کشور است.

او در مورد هک شدن سامانه گمرک بنادر هم اضافه نمود: هفته گذشته دو دستگاه از سیستم های گمرک کشور مورد حمله سایبری رژیم های معاند نهاده شد که تا این لحظه بعضی از اطلاعات موجود در سامانه گمرکی به سختی بازگشت و قابل استفاده است.

شه رضایی در مورد افزایش حجم مصرف روغن مایع در کشور گفت: جذابیت تفاوت نرخ برابری ارز سبب افزایش صادرات این محصول می گردد و دیگر اینکه درگاه های قاچاق کالا هم به نوعی بر افزایش آمار مصرف روغن مایع مؤثر بوده است از سوی دیگر با توجه به گرانی و تورم در مورد مواد غذایی، غذاهایی که اقشار ضعیف استفاده می نمایند نیازمند روغن بیشتر می باشد پس وقتی مصرف گوشت و انواع کباب در کشور کمتر گردد غذاهای روغن محور بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد که این امر هم به نوبه خود بر آمار مصرف روغن می افزاید

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مشکل کمبود روغن از کجا آب می خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل کمبود روغن از کجا آب می خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید