معلوم نیست روزانه یا سالانه چند تن طلا از معدن اندریان استخراج می نمایند؟

به گزارش وبلاگ باران علم، نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس گفت: معلوم نیست روزانه یا سالانه چند تن طلا از معدن اندریان استخراج می نمایند، در واقع اصلا معلوم نیست داخل معدن اندریان چه کار می نمایند.

معلوم نیست روزانه یا سالانه چند تن طلا از معدن اندریان استخراج می نمایند؟

به گزارش خبرنگار از، الله وردی دهقانی نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس با بیان اینکه معلوم نیست داخل معدن طلای اندریان چه کار می نمایند، اظهار کرد: معادن ایران به دست بعضی افراد که در گذشته رانت اطلاعاتی و اداری داشتند، گروگان گرفته شده اند، بدون اینکه این افراد صلاحیت و توانایی لازم برای بهره برداری از این منابع را داشته باشند.

او اضافه نمود: این افراد خرید و فروشی روی کاغذ انجام داده و پروانه ای برای بهره برداری کسب نموده اند، در حالی که پروانه قابل فروش نیست و باید برای کسی صادر شود که توانایی کار کردن را دارد.

او گفت: اگر پای دلال بازی در معدن داری وسط بیاید، دیگر نمی توان بهره برداری درستی از آن کرد، در معدن طلای اندریان هم پای رانت در میان است، کسانی که معدن را به نام خودشان ثبت نموده اند، شریک و دست اندر کار هستند و خارجی ها را هم پای کار آورده اند.

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس با بیان اینکه کوتاهی در انجام وظایف، باعث ایجاد آلودگی در مراتع و منابع شده است، اضافه نمود: متاسفانه بعضی نهادها و ادارات مسئولانه عمل ننموده و گاهی در انجام وظایفشان کوتاهی نموده اند که آسیب آن را الان می بینیم.

دهقانی بیان نمود: به تازگی سیانور از هیپ های داخل معدن نشت نموده و آب های زیر زمینی را آلوده نموده و بعضی احشام روستائیان در روستاهای اطراف نیز به این دلیل تلف شده اند، متاسفانه عده ای هم این کار را توجیه می نمایند که به اعتقاد من، عذر بدتر از گناه است. در بازدیدی که از معدن طلای اندریان داشتم، هشدارهای لازم را دادم، اگر مراعات، استاندارسازی و شفاف سازی ننمایند، قطعا با این اقدامات از بعد نظارتی برخورد خواهیم کرد.

او گفت: اگر کسی عمدا این کار را می نماید، باید بداند که این کار خیانت به مردم آذربایجان شرقی و حتی مردم کشور است، چرا که سیانور نه تنها آب های زیر زمینی را آلوده نموده، بلکه در هوا هم پخش می شود و بر روی گیاهان و خاک هم می نشیند و در صورت ارسال محصولات این منطقه به سایر نقاط، نتایج انسانی، حیوانی، گیاهی و زیست محیطی آن در بلند مدت نه تنها در استان، بلکه در کل کشور پدیدار شده و کل مردم را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

عضو کمیسیون معادن مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم بتوانیم این موضوع را جمع و جور کنیم و معادن بر اساس ضوابط و شفافیت عمل نمایند، اگر در این زمینه سودجویی هم می شود، مشکل به مسئولان باز می شود، چرا که به راحتی می توانند برخورد نمایند، اما هیچ چیز شفاف نیست و سنگ های طلا از خود معدن قاچاق می شوند.

دهقانی متذکر شد: با توجه به اینکه معادن توسط بعضی افرادی ضبط شده اند که توانایی بهره برداری مناسب را ندارند، تعدادی از اهالی، رهگذران یا افراد سودجو بر اساس شناخت و تجاربشان از سنگ های دارای رگه های طلای پرعیار اقدام به سودجویی می نمایند. اگر معادن توسط افراد متخصص و کسانی که توانایی انجام این کار را دارند، اداره شود، هم شغل ایجاد شده و هم حقوق دولتی پرداخت و هم به اهالی خدمات ارائه می شود.

او بیان نمود: اکنون، به ظاهر کسانی که اهل خود اندریان یا روستاهای اطراف آن هستند و اندکی زور بازو دارند، به صورت غیر قانونی اقدام به استخراج سنگ طلا از اندریان می نمایند که اصلا زیبنده نبوده و از عدالت به دور است، معادن جزو انفال هستند و استخراج نماینده باید مالیات و عوارض پرداخت کند.

او گفت: مشکل قاچاق سنگ، آلودگی و عدم سر و سامان دریافت معدن اندریان، ریشه در مدیران معدن و تصمیم گیران خارج از معدن و متولیان امور معدن در آن شهرستان و سایر متولیان دارد.

او در ادامه با بیان اینکه آذربایجان شرقی دارنده اولین منابع معدنی در کشور است، اعلام کرد: استان ما باید یکی از قطب های فراوری نماینده فناوری ها و صنایع معدنی باشد، اما در عمل هیچ برنامه ای در این خصوص در استان دیده نمی شود و در این حوزه بسیار عقب هستیم.

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس اضافه نمود: معدن مس سونگون، اولین معدن مس در کشور بوده و ذخایر کشف شده از آن قابل توجه است، اما از این منابع بی بهره هستیم و فقط در آن کارگری نموده و دستمزد گرفته ایم.

دهقانی بیان نمود: تمامی منابع استخراج شده از معدن مس یا نیمی از آن باید در آذربایجان شرقی سرمایه گذاری شود، منظورمان این نیست که شرکت ملی مس پولش را به ما بدهد، مس استخراج شده از معدن سونگون، به ارزش 700 میلیون دلار به فروش می رود که با احتساب قیمت کنونی دلار، این مقدار به بیش از 15 هزار میلیارد دلار می رسد و این مقدار تمام جهان و هر جایی را که در آن سرمایه گذاری شود را متحول می نماید.

او اضافه نمود: حال باید دید چه مقدار از این 15 هزار میلیارد دلار، جذب آذربایجان شرقی و یا شمالغرب می شود و یا در زندگی جوانان و مردم اثر دارد؟درصد بسیار ناچیزی است، پیشنهاد می کنم تا تمامی مسئولان کشور و استان کوشش نمایند تا سهم بیشتری از پولی که از ورزقان به دست می آید، صرف استان و این شهرستان شود.

او گفت: اگر مس سونگون 400 الی 500 سال در این منطقه به فعالیتش ادامه دهد، صنعت بزرگی را می آفریند، منظورمان تاسیس کارخانه نیست، آفریدن صنعت شامل صفر تا صد طراحی و فراوری یک قطعه یا ماشین و ابزار مورد احتیاج در معادن می شود. باید زبان مشترکی برای فراوری علم، فناوری و صنعت در بین صنایع به ویژه صنایع معدنی و مراکز علمی و دانشگاهی باشد.

او با تاکید بر ضرورت حمایت از سرمایه گذاران داخل استان و فراهم کردن بستر برای احداث کارخانه فرآوری کنسانتره مس، اظهار کرد: اگر ماده اولیه فراوری شده در مس سونگون را در اختیار سرمایه گذاران استان قرار دهیم، ارزش اضافه نموده هم داخل استان فراوری می شود و کنسانتره و ماده خام مس به جای فروخته شدن به چینی ها و کرمان، توسط شرکت مس به سرمایه گذاران داخل استان فروخته می شود.

نماینده مردم شهرستان ورزقان در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: از این طریق می توان سرمایه های داخل استان و حتی سایر استان ها را هم جذب و ایجاد اشتغال کرد که مشکل بیکاری جوانان شهرستان ورزقان و دیگر شهرستان های استان و شمالغرب نیز تا حدودی از این طریق رفع می شود.

دهقانی در انتها با بیان اینکه متاسفانه ایرادهایی در مدیریت معادن کل کشور وارد است که معادن استان ما هم از این قاعده مستنثنی نیست، گفت: این ضعف مدیریتی را در معدن طلای اندریان هم می بینیم که واقعا زیبنده نیست، بارها از این شیوه مدیریت انتقاد نموده ام و به دنبال این هستم که این ضعف را نه تنها در معادن آذربایجان شرقی، بلکه در معادن کل کشور، اصلاح کنم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "معلوم نیست روزانه یا سالانه چند تن طلا از معدن اندریان استخراج می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معلوم نیست روزانه یا سالانه چند تن طلا از معدن اندریان استخراج می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید