نوآوری دیپ فیک در صنعت دوبله

به گزارش وبلاگ باران علم، یک هوش مصنوعی جدید می تواند کاری کند که بازیگران مورد علاقه مخاطبان به زبان مادری آنها، و هم به شکل روان صحبت نمایند.

نوآوری دیپ فیک در صنعت دوبله

همه ما تا به امروز فیلم های خارجی را تماشا نموده ایم که دوبله شده اند و شاید دوبله، آن حسی را که باید از فیلم به ما منتقل گردد، نتوانسته به خوبی منتقل کند. البته که صنعت دوبله در ایران بسیار متفاوت از اغلب کشورهای دیگر جهان است، اما باز هم گاهی دیده می گردد که صدای دوبله با لب های بازیگران منطبق نیست.

اکنون یک فناوری جدید دیپ فیک(deepfake) یا جعل عمیق به وجود آمده است که می تواند فیلم ها را تقریباً به مانند اینکه زبان اصلی هستند، دوبله کند.

این فناوری جدید مبتنی بر هوش مصنوعی است و می تواند انقلابی در نحوه ترجمه فیلم ها به زبان های دیگر ایجاد کند.

این فناوری توسط شرکتی بریتانیایی به نام فلاولس(Flawless) توسعه یافته است. این شرکت توسط اسکات مان بنیان گذاری شده که می گوید از دوبله های ضعیف خسته شده بوده است.

وی گفت: من از دوبله ها به ستوه آمده بودم. شما یک تغییر کوچک در یک کلمه یا اجرای بازیگر ایجاد می کنید و همین تغییر کوچک می تواند تغییر بزرگی در شخصیت و ضرباهنگ داستان و خود فیلم داشته باشد.

در یک بازدید سریع از وب سایت این شرکت با کلیپی روبرو می شوید که در آن صحنه هایی از فیلم های مختلف مشاهده می گردد که تقریباً بی نقص ترجمه و دوبله شده اند و شما تقریباً می توانید باور کنید که بازیگران حاضر در این کلیپ که همگی در فیلم های معروف به زبان انگلیسی صحبت نموده اند، حالا در واقع به زبان فرانسوی، آلمانی یا ژاپنی صحبت می نمایند.

مان با تکیه بر کار کریستین تئوبالت استاد موسسه انفورماتیک مکس پلانک در آلمان به این موفقیت دست یافته است و می گوید که تکنیک او به زودی بی عیب و نقص خواهد شد.

وی می گوید: این فناوری به زودی نامرئی خواهد شد. مردم چیزی را تماشا خواهند کرد و متوجه نخواهند شد که این فیلم در اصل به زبان فرانسه یا هر زبان دیگری فیلمبرداری شده است.

مان می گوید که آنها حتی می توانند از این فناوری برای قرار دادن دیالوگ های جدید در دهان یک بازیگر استفاده نمایند. هرچند که این ویژگی کمی ترسناک به نظر می رسد. به هر حال فناوری جعل عمیق در چند سال گذشته مسیری طولانی را طی نموده و بعضی را نگران نموده است.

در سال 2019 یک گزارش هشدار داد که ممکن است هوش مصنوعی نتواند ما را در برابر اثرات مخرب جعل عمیق در جامعه محافظت کند. بریت پاریس و خوان داناوان ادعا کردند که جعل عمیق بخشی از یک تاریخچه طولانی در دستکاری رسانه ها است و برای حل آنها احتیاج به یک راهکار اجتماعی و همچنین فنی است.

فناوری فلاولس اکنون یک قدم به سمت فراوری فیلم های کاملاً جعلی مبنی بر بیان چیزهایی است که هرگز نگفته اند و این فناوری در دست افراد نادرست، می تواند برای تبلیغات منفی و حتی ایجاد ترس استفاده گردد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "نوآوری دیپ فیک در صنعت دوبله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوآوری دیپ فیک در صنعت دوبله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید