پس از تزریق واکسن کرونا چه اقداماتی انجام دهیم؟

به گزارش وبلاگ باران علم، واکسن کرونا برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا و ایجاد محافظت در بدن تزریق می گردد که باید پس از تزریق، برای بهبودی عوارض آن در بدن اقداماتی صورت گیرد.

پس از تزریق واکسن کرونا چه اقداماتی انجام دهیم؟

به گزارش وبلاگ باران علم، دکتر اسداله رجب متخصص غدد روز یکشنبه در مصاحبه با ایرنا اضافه نمود: تزریق واکسن کرونا برای همه مردم توصیه می گردد، در واقع این واکسن با تاثیرپذیری بر سیستم ایمنی موجب می گردد اگر فردی در معرض ویروس کرونا نهاده شد، بدن آماده مقابله با آن باشد.

این متخصص غدد گفت: بعلاوه واکسن در برابر عفونت ها و ویروس ها، آنتی بادی های لازم را فراوری و از بدن محافظت می نماید، بعلاوه این آنتی بادی ها با میکروب هایی که وارد بدن ما می شوند مبارزه می نماید.

وی گفت: واکسن هایی که علیه ویروس کرونا در کشور ما استفاده می گردد، عوارض جانبی خفیفی دارند و شدید نیستند، افرادی که بیماری های زمینه ای دارند باید برای تزریق این واکسن با پزشک معالج مشورت نموده و پس از انجام واکسیناسیون 15 تا 30 دقیقه در محل تزریق واکسن بمانند و تحت نظر مراقبان بهداشتی باشند تا اگر عارضه شدیدی رخ داد، اقدامات درمانی سریع انجام گردد.

این پزشک تاکید نمود: مشاهده شده پس از واکسیناسیون، سیستم ایمنی بدن در مقابل واکسن کرونا واکنش نشان داده و باعث بروز بعضی عوارض جانبی مانند خستگی، تب، لرز، اسهال، سرگیجه، قرمزی، التهاب و تورم در محل تزریق و غیره می گردد، این علائم طبیعی بوده و نشانه هایی از فعالیت بدن برای ایجاد ایمنی است.

رجب ادامه داد: علایم یاد شده اگر دو تا سه روز بهبود نیافت باید به پزشک مراجعه کرد و بهتر است افرادی که واکسن کرونا تزریق می نمایند، استراحت کافی نموده و فعالیت فیزیکی کمتری داشته باشند، مایعات فراوان بنوشند و مواد غذایی چرب و آماده مصرف ننمایند.

بر اساس اعلام ستاد مقابله با کرونا تا سرانجام خرداد گروه های سنی 60 سال به بالا تحت تزریق واکسن قرار می گیرند، گروه های خاص شامل مبتلایان به بیماری سرطان فعال (افراد تحت شیمی درمانی و رادیوتراپی)، بیماران دیالیزی، بیماران پیوند عضو و کلیه، کبد، قلب و عروق، مبتلایان به بیماری هموفیلی، تالاسمی، بیماران ام اس کنترل نشده جزو بیمارانی هستند که بانک اطلاعاتی آنها موجود و بر اساس فاز سوم تحت واکسیناسیون قرار می گیرند.

فاز دوم واکسیناسیون شامل تزریق سالمندان و بیماران خاص بود در فاز سوم مشاغل پر خطر مانند خلبانان، رانندگان، وبلاگ باران علم، نیروی انتظامی، پادگان ها، زندان ها، مراکز تجمع و ... جزو فاز سه تحت تزریق واکسن قرار می گیرند.

فاز چهار هم واکسیناسیون عمومی را شامل می گردد. نکته دیگر اینکه باور بر این است که اگر بتوان افراد بالای 60 سال را تحت تزریق واکسن قرار داد و در اقدام بعدی اگر سن افراد تحت تزریق واکسن را 5 سال کاهش داده گردد، جمعیت قابل توجهی از بیماری مصون می مانند.

با تزریق افراد بالای 50 سال حدود 85 درصد افراد دارای بیماری زمینه ای همانند فشار خون و دیابت تحت پوشش قرار می گیرند.

منبع: جام جم آنلاین

به "پس از تزریق واکسن کرونا چه اقداماتی انجام دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پس از تزریق واکسن کرونا چه اقداماتی انجام دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید