چرا پرچم آذربایجان روی پل خدا آفرین بالا رفت؟

به گزارش وبلاگ باران علم، از یک سو، فیلم سرباز با ادای احترام اعلام می نماید جناب رئیس جمهور اراضی پل خدا آفرین از اشغال آزاد شد و در حال حاضر پرچم آذربایجان در حال اهتزار است، اما از سوی دیگر حرف و حدیث ها به واسطه نداشتن اطلاعات دقیق از موقیعت پل تاریخی خداآفرین به اشتباه زبان به زبان می چرخند.

چرا پرچم آذربایجان روی پل خدا آفرین بالا رفت؟

به گزارش ایسنا، پل تاریخی خداآفرین که در قرن یازده میلادی روی رود ارس در مرز فعلی ایران و آذربایجان احداث شد، در داخل محدوده استان جبرئیل در آن سوی مرز و در چند کیلومتری روستای ساری جالو (تکاب) از توابع بخش منجوان در این سوی مرز در ایران قرار گرفته است. پلی در دو بخش کوچک و عظیم که پل عظیم به شماره 1858 (متعلق به قرون اولیه اسلامی) و پل کوچک به شماره 1859 (متعلق به صفوی ها) پنجم اسفند 1376 به شماره 1858 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

با انتشار فیلمِ سرباز آذربایجانی از اهتزاز پرچم این کشور، بعضی نقل قول ها از وجود این اثر تاریخی به طور کامل در کشورمان حرف می زنند و با ابراز حساسیت درباره تمامیت ارضی کشورمان، از یک اتفاق ناگوار سخن می گویند، در حالی که به نظر می رسد کمتر کسی می داند، پل تاریخی خداآفرین از دو پل مستقل تشکیل شده که قسمت هایی از یکی از این پل ها شکسته و نیمی از آن باقی مانده است و پل دیگر کاملاً سالم است و حتی از روی آن عابران امکان عبور و مرور دارند.

اما مهمترین نکته درباره مالکیت این پل است. بر اساس حقوق مرزی، مالکیت این پل مشترک است و ایران و جمهوری آذربایجان به تنهایی مالک پل نیستند و هر کشور صاحب نیمی از پل است که در سمت خود واقع شده است، یعنی تعدادی از دهانه های پل در خاک آن کشور و تعدادی از دهانه ها در خاک آذربایجان است؛ بنابراین جمهوری آذربایجان پرچم خود را در انتهای پل و در داخل خاک کشور خود نصب نموده است.

پل تاریخی را خداآفرین را یکی از آثار قدیمی و مهم شهرستان خداآفرین می دانند، پلی که روی رود خانه ارس و در واقع از دو پل به فاصله حدود 100 متر از یکدیگر بنا شده است مردم قدیمی تر ارس، آن را رودی از بهشت می نامیدند، هر دو پل از نظر مهندسی و معماری با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از آن ها با سنگ سفید ساخته شده و 11 دهانه دارد. بلندی آن 12 متر و طول آن 130 متر است. اندازه آجر ها و معماری این پل، ذهنیت برای ساخت این پل در قرن 13 را امکان پذیر نموده است

نکته جالب توجه دیگر، نام های متعددی است که به این پل با خود همراه نموده است که از مشهورترین آن ها می توان به پل سیروس باعتبار نام کوروش - بنا به عقیده پروفسور آندریو رابرت بارن استاد تاریخ یونان در دانشگاه گلاسکو بنای اولیه پل متعلق به کوروش است (که آن بنای اول از بین رفت است) -، پل جلال الدین ملکشاه، پل خداآفرین، پل حسرت - (حسرت کورپوسو) که نام کنونی این پل است - نام برد.

تقریباً یک سوم پل قدیمی تر در سال 1828 پس ازعهد نامه ترکمن چای از قسمت متصل به دو ساحل منفجر شد که به مرور زمان این خرابی ها بیشتر شده است و اکنون نیز در خطر نابودی کامل است. از سوی دیگر پل دوم که پایین تر و قدمت کمتری نسبت به پل اول دارد نیز به علت بی توجهی در حال نابودیست.

منبع: فرارو

به "چرا پرچم آذربایجان روی پل خدا آفرین بالا رفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پرچم آذربایجان روی پل خدا آفرین بالا رفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید