یک درمان احتمالی برای کرونا

به گزارش وبلاگ باران علم، طی این مقاله ما مهار کننده های پروتئاز را که پروتئاز شبه سی3 کروناویروس را مورد هدف قرار می دهند و به نظرمان یک روش درمانی هدفمند است را توصیف نموده ایم.

یک درمان احتمالی برای کرونا

محققان دانشگاه ایالتی کانزاس (Kansas State University) آمریکا در مطالعه اخیرشان درمان احتاقتصادی کووید-19 را شناسایی نموده اند. یونجئونگ کیم (Yunjeong Kim) و کیِئونگ اوکی کی سی چانگ (Kyeong-Ok KC Chang) ویروس شناسان دانشکده دامپزشکی دانشگاه ایالتی کانزاس در مطالعه اخیرشان از یک روش درمانی احتاقتصادی برای کووید-19 خبر داده اند.

کروناویروس های بیماری زا یک تهدید جدی برای سلامت مردم سراسر دنیا محسوب می شوند و از آن ها می توان به کروناویروس سندرم حاد تنفسی (SARS-CoV)، کروناویروس مرس (MERS-CoV) و کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 (SARS-CoV-2) ویروسی که باعث بیماری کووید-19 می گردد و چندین ماه است در کل دنیا شیوع پیدا نموده است، اشاره نمود.

این مطالعه که با عنوان مهارکننده های پروتئاز شبه سی3 مانع از تکثیر کروناویروس در شرایط درون کشتگاهی و سبب بهبود حال موش های آلوده به کروناویروس مرس می شوند روز گذشته در مجله Science Translational Medicine منتشر شد و نشان می دهد که چگونه مهار کننده های پروتئاز مولکول کوچک قدرت خاصی در برابر کروناویروس انسان دارند. این پروتئاز شبه سی3 (3 CLpro) کروناویروس، اهداف درمانی قدرتمندی هستند، زیرا نقش مهمی در تکثیر کروناویروس دارند.

چانگ، استاد طب تشخیصی و پاتوبیولوژی گفت: پیشرفت در توسعه واکسن و درمان کووید-19 بزرگترین هدف در حال حاضر دانشمندان دنیا است و پیدا کردن درمان این بیماری واقعاً مهم است. طی این مقاله ما مهار کننده های پروتئاز را که پروتئاز شبه سی3 کروناویروس را مورد هدف قرار می دهند و به نظرمان یک روش درمانی هدفمند است را توصیف نموده ایم.

این مطالعه نشان می دهد که این سری از مهار کننده های پروتئاز شبه سی3 کروناویروس بهینه سازی شده جلوی تکثیر کروناویروس مرس و کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 در سلول های کشت داده شده و یک موش مبتلا به کروناویروس مرس را به طور کامل گرفته است. این یافته ها گویای آن است که این مجموعه از ترکیبات باید بیشتر به عنوان یک درمان بالقوه برای بیماری کرونا ویروس انسانی مورد آنالیز قرار گیرد.

چانگ و کیم از گذشته با یاری اقتصادی موسسات ملی بهداشت در حال ایجاد دارو های ضد ویروسی برای درمان مرس و نوروویروس (Norovirus) هستند و حال تحقیقات آن ها گسترش یافته و آن ها به فکر درمانی برای کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 (SARS-CoV-2) هستند.

پیتر کی دورهوت (Peter K. Dorhout) معاون بخش تحقیقات دانشگاه کانزاس گفت: کار هایی که این محققان برای چندین سال بر روی ضد ویروس ها و مهارکننده های سارس و مرس انجام داده اند، توانایی آن ها درباره آنالیز کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 (SARS-CoV-2) و توسعه یک درمان را افزایش داده است.

منبع: فرادید

به "یک درمان احتمالی برای کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک درمان احتمالی برای کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید