اهرام مصر ابتدا چه شکلی بودند؟

به گزارش وبلاگ باران علم، بر اساس اطلاعات موزه ملی اسکاتلند، کارگران حدود 6.1 میلیون تن سنگ آهک را فقط برای ساخت هرم بزرگ جیزه استفاده کردند. هرم بزرگ که با نام هرم خوفو هم شناخته می گردد، بزرگترین و قدیمی ترین هرم جیزه به شمار می آید. فرعون خوفو دستور ساخت این هرم را در طول دوران حکومتش در فاصله 2551 پیش از میلاد تا 2528 پیش از میلاد صادر کرد. البته سنگ های نمای این هرم بعد ها برای استفاده در ساخت بنای دیگری از هرم جدا شدند

اهرام مصر ابتدا چه شکلی بودند؟

اهرام مصر باستان هزاران سال است که پا بر جا به جای مانده اند و از جمله کهن ترین بنا های دنیا محسوب می شوند، اما این اهرام در زمان که ساخته شدند چه شکلی بودند؟

به نقل از لایوساینس، اهرام مصر که روی شن های جیزه استوارند، همیشه به عنوان گواه نبوغ و مهندسی انسان در نظر گرفته شده اند. این بنا های بزرگ که به عنوان مقبره های فرعون های باستانی ساخته شده اند، هزاران سال قدمت دارند.

با گذشت زمان، اما ظاهر این اهرام نیز تغییر نموده است و یکی از دلایل آن می تواند غارت باشد. پرسش اینجاست که ظاهر اصلی این اهرام بلافاصله پس از تکمیل ساخت آن ها چگونه بود؟

زمانی که اهرام مصر باستان در جیزه و سایر نقاط ساخته شدند، مثل امروز نمای قهوه ای و شنی نداشتند، بلکه نمای آن ها با لایه ای از سنگ رسوبی درخشان پوشانده شده بود.

محمد مجاهد، استادیار مؤسسه مصرشناسی دانشگاه چارلز واقع در پراگ (چک) در تبادل نظر با لایوسانس اعلام کرد: همه اهرام با نوعی سنگ آهک سفید و مرغوب پوشانده شده بودند.

استفاده از روکش سنگ آهکی، نمای صاف و صیقلی به هرم هایی می داد که زیر نور آفتاب مصر به رنگ سفید می درخشیدند.

بر اساس اطلاعات موزه ملی اسکاتلند، کارگران حدود 6.1 میلیون تن سنگ آهک را فقط برای ساخت هرم بزرگ جیزه استفاده کردند. هرم بزرگ که با نام هرم خوفو هم شناخته می گردد، بزرگترین و قدیمی ترین هرم جیزه به شمار می آید. فرعون خوفو دستور ساخت این هرم را در طول دوران حکومتش در فاصله 2551 پیش از میلاد تا 2528 پیش از میلاد صادر کرد. البته سنگ های نمای این هرم بعد ها برای استفاده در ساخت بنای دیگری از هرم جدا شدند.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد، سنگ های نمای هرم در دوران حکومت توت عنخ آمون (1336 تا 1327 پیش از میلاد) جدا شدند و این روند تا قرن دوازدهم میلادی ادامه داشت. زلزله ای در سال 1303 میلادی نیز استحکام بعضی از سنگ های نما را کاهش داد.

امروزه، هنوز بخش هایی از سنگ آهک اصلی، نمای اهرام جیزه به جای مانده است و می توان در قله هرم خفرع این سنگ ها را دید.

سنگ نمای هرم خفرع که به یاد فرعون خفرع (دوره حکومت از 2520 پیش از میلاد تا 2494 پیش از میلاد) ساخته شده است، به نحوی در بخش بالایی هرم به جای مانده است که گویی قله ای بر فراز قله اصلی این هرم وجود دارد. در مصر باستان، در بخش پایینی این هرم از گرانیت قرمز استفاده شده بود.

سومین و کوچکترین هرم در بین اهرام سه گانه جیزه، هرم منکورع است که به یاد فرعون منکورع (دوره حکومت از 2490 پیش از میلاد تا 2472 پیش از میلاد) ساخته شد و برای نمای بخش های پایینی آن نیز از سنگ گرانیت قرمز استفاده شده بود.

اکنون در نوک قله اهرام جیزه چیزی وجود ندارد، ولی در ابتدا سرپوشی از جنس نقره و طلا قرار داشت. این بخش از هرم همانند جواهری بر فراز اهرام به نظر می رسید. بیشتر این بخش از هرم ها در طول زمان از بین رفتند، اما نمونه های کمی از آن ها اکنون در موزه های مصر نگهداری می شوند.

برای مثال، موزه بریتانیا از نمونه مشابهی نگهداری می نماید که از جنس سنگ آهک است و روی آن نوشته های هیروگلیف حکاکی شده است. این اثر تاریخی از محوطه باستان شناسی ابیدوس واقع در مصر کشف شده است. روی این اثر تاریخی مردگان حین پرستش ازیریس، یکی از ایزدان مصریان باستان به تصویر کشیده شده است.

منبع: فرادید

به "اهرام مصر ابتدا چه شکلی بودند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهرام مصر ابتدا چه شکلی بودند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید