تشویق دولت ها به خرید خودروهای برقی

به گزارش وبلاگ باران علم، مجمع جهانی اقتصاد در گزارش اخیر خود تاکید کرده که فروش جهانی خودروهای برقی هر سال نسبت به دهه پیش رشدی 30درصدی را ثبت کرده است. در این میان سیاست های اتخاذی سه کشور در جهان، به رونق این انقلاب در صنعت خودرو کمک کرده که پیشروترین آنها، نیوزیلند است.

تشویق دولت ها به خرید خودروهای برقی

هر شهروند نیوزیلندی که در پی خرید خودروهای برقی باشد، کمکی 8625 دلاری از دولت دریافت می کند که بالاترین میزان کمک رسانی دولتی برای خرید خودروهای برقی در جهان است. همچنین اگر شهروندی بنا بر خرید خودروی برقی دست دوم داشته باشد، کمکی 3450دلاری دریافت خواهد کرد. نیوزیلند هدف خود از ارائه این بسته های مشوق مالی، بهینه سازی مصرف سوخت و حرکت در راستای اهداف زیست محیطی اعلام کرده است.

دومین کشوری که بیشترین تسهیلات برای خرید خودروهای برقی در نظر گرفته، آلمان است. این کشور یارانه ای تا سقف 9هزار دلار برای خرید خودروهای برقی به شهروندان خود اعطا می کند. همچنین بیش از هزار ایستگاه شارژ سریع برای اتومبیل های برقی در سراسر این کشور تعبیه شده است تا سرعت خدمات رسانی به این دست خودروها را بیشتر کند.

سومین کشوری که در این رده بندی واقع شده است کشوری اروپایی است. شهروندان نروژ در صورت خرید خودروهای برقی از مالیات خرید خودرو و مالیات سفر در جاده معاف هستند. همچنین این خودروها مشمول تخفیفی 50درصدی برای استفاده از پارکینگ های عمومی و باربری خودرو با کشتی می شوند.

سرانه خودروهای برقی در نروژ بالاترین در جهان است و پیش بینی می شود که اقبال به خودروهای برقی در این کشور بیشتر نیز شود. با این وجود مجمع جهانی اقتصاد تاکید کرده است که حمایت های دولتی برای تشویق مردم به خرید وسایل حمل و نقل برقی به احتمال زیاد برای مدت زیادی دوام نداشته باشد چرا که تخمین زده می شود تا سال 2027 خودروهای برقی ارزان تر از خودروهای فسیلی شوند.

جدا از گزارش مجمع جهانی اقتصاد به نظر می رسد برخی عوامل، تاثیری جدی بر افزایش تولید و خرید خودروهای برقی طی سال های اخیر داشته است. دلیل اول این افزایش، سرمایه گذاری برخی شرکت های معتبر در این صنعت و در نتیجه تولید باتری هایی بسیار ارزان تر از گذشته بوده است. به این ترتیب، بهای نهایی خودروهای برقی، بسیار کاهش یافته و افراد بیشتری قادرند خودروهای برقی را تهیه کنند.

در نتیجه صنعت خودروهای برقی، قادر به رقابت با صنعت خودروهای احتراق داخلی شده است.عواملی چون افزایش بهای بنزین، دغدغه های زیست محیطی و امکان تولید ارزان تر خودروهای برقی، از عوامل اصلی توسعه شتابان تولید خودروهای برقی است .عامل دیگر اثرگذار بر گسترش تولید خودروهای برقی، نوسانات مداوم قیمت سوخت و افزایش بهای آن، نسبت به دهه های گذشته بوده است.

به ویژه زمانی که در سال 2008، نرخ هر گالن بنزین در آمریکا به 4 دلار رسید، بحث خودروهای برقی و استفاده از آنها، دوباره مطرح شد. اکنون در بسکمک از کشورها و به ویژه کشورهایی که فاقد منابع عظیم نفت و گاز هستند، بهای بنزین، قابل توجه است و با توجه به کاهش منابع نفتی در دهه های آینده، به نظر می رسد بهای بنزین برای مصرف کنندگان نهایی، ممکن است بیش از پیش افزایش یابد.

این در حالی است که با توجه به ابداعات و نوآوری های گسترده در زمینه تولید برق، به ویژه به شیوه های پاک و با استفاده از منابع تجدیدپذیر، بهای نهایی برق برای مصرف کنندگان کمتر خواهد شد و در نتیجه استفاده از خودروی برقی هزینه بسیار کمتری نسبت به خودروی احتراق داخلی خواهد داشت.

سومین عامل تاثیرگذار بر این صنعت نیز افزایش دغدغه های زیست محیطی در میان جوامع مختلف است. خودروهای برقی، خودروهایی پاک هستند و نسبت به خودروهای احتراق داخلی و به ویژه خودروهای بنزین سوز و گازوئیل سوز، آلایندگی ناچیزی دارند. در نتیجه می توان پیش بینی کرد که هم دولت ها و هم شهروندان آنها، ترجیح می دهند از خودروهای برقی به جای خودروهای احتراق داخلی استفاده کنند.

منبع: جهانی اقتصاد

آخرین اخبار خودروهای برقی را در صفحه خودرو وبلاگ باران علم دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز

به "تشویق دولت ها به خرید خودروهای برقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشویق دولت ها به خرید خودروهای برقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید