جدیدترین نرخ محصولات پروتئینی، دلالی یا سوء مدیریت عامل گرانی است؟

به گزارش وبلاگ باران علم، برخی مسئولان برای گرانی های بازار آدرس اشتباه می دهند اما ریشه این گرانی ها در سوء مدیریت ها است که به رغم تولید فراوان در بازار نیز قیمت ها کنترل نمی شود.

جدیدترین نرخ محصولات پروتئینی، دلالی یا سوء مدیریت عامل گرانی است؟

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ باران علم از بازار محصولات پروتئینی حاکی است که قیمت گوشت مرغ که در روز های گذشته به کیلویی 40 هزار تومان رسیده بود، دو باره به قیمت مصوب دولتی یعنی 20 هزار و 400 تومان برگشته و در این قیمت تثبیت شده است، قیمت گوشت کیلویی حدود 5 هزار تومان افزایش یافته که دلیل آن بیشتر بالا رفتن قیمت مرغ بود که تقاضا روی این محصول را بیشتر کرده بود، مردم در سبک و سنگین کردن قیمت های مرغ و گوشت ترجیح می دادند، گوشت قرمز خریداری کنند.

قیمت گوشت ران گوساله 120 هزار تومان، گوشت گوساله 108 هزار تو مان و گوشت گوسفندی 138 هزار تومان به فروش می رود.

قیمت تخم مرغ در بازار به شدت بالا رفته و از شانه ای 40 هزار تومان و دانه ای 1500 تومان عبور کرده است.

دلیل عمده افزایش قیمت مرغ، گوشت و تخم مرغ بالا رفتن قیمت خوراک دام و طیور بود که نقش زیادی در هزینه های تولید این محصولات دارد، قیمت این نهاده ها در بازار به 5 برابر قیمت مصوب رسیده بود و هزینه های تولید را افزایش داده بود.

قیمت مرغ با افزایش عرضه و انتقال از استان های دیگر به تهران متعادل شد، اما تا به امروز وزارت خانه های متولی قیمت یعنی وزارت جهاد کشاورزی و صمت نتوانسته اند چنین تدبیری را برای تخم مرغ بیندیشند و علیرغم قول هایی که مسئولان برای کاهش قیمت این محصول داده بودند قیمت ها روبه صعود است.

*دلالی هم به فهرست بالابرنده های قیمت اضافه شد

در جدیدترین اظهارات از سوی معاون وزیر جهاد کشاوزری دلالی و واسطه گری به عنوان متهم ردیف اول افزایش قیمت مرغ و تخم معرفی شده است پیش از این کمبود و گرانی نهاده متهم اصلی بود، اما این مسوول می گوید مدتی است که صد در صد نهاده مورد نیاز دامداران و مرغداران را به قیمت دولتی تامین می کنیم، اما این بار بی توجهی وزارت صمت به کنترل واسطه گری و دلالی در بازار مرغ عامل افزایش قیمت شده است.

مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: حلقه های واسط میان تولید کنندگان و سفره مردم در تلاشند هر چقدر زورشان می رسد قیمت ها را بالا ببرند و این موضوع اصلا قابل قبول نیست و باید با آن برخورد شود.

وی با اشاره به اینکه برای حل این معضل و ایجاد زنجیره های تولید باید هم دولتی ها و هم کنندگان اصناف و تولیدکنندگان پای کار باشند، گفت: چندین بار از اصناف، اتحادیه ها، وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار و همچنین صنف پخش کننده و فروشنده خواسته شده است پای کار بیایند تا بتوانیم زنجیره تولید تشکیل دهیم و واسطه ها را حذف کنیم و بتوانیم محصولات دام و طیور را با قیمت مناسب به دست مردم برسانیم، ولی تنها جلسه ای تشکیل شد و فردای آن روز موضوع رها شد.

رضایی افزود: اگر هر کسی وظیفه اش را به درستی انجام دهد، واسطه ها حذف و قیمت مرغ و تخم مرغ و گوشت به تعادل می رسد. به عنوان مثال گران ترین دام گوساله پرواری است که قیمت زنده آن کیلویی 40 هزار تومان است اگر واقعا بنکداران اصلی پای کار بیایند، قیمت آن در بازار باید 110 تا 120 هزار تومان باشد، ولی قیمت بسیار بالاتر از این حرفهاست که اصلا منطقی نیست.

منظور این مسئول از دلالی و واسطه گری این است که قیمت دام زنده از زمانی که دامدار می فروشد تا به کشتارگاه برسد، چندین بار بین دلالان و واسطه گران دست به دست می شود و به قیمت بالاتری دست مردم می رسد، و گرنه تولید کننده محصول خود را به قیمت واقعی می فروشد.

پیشتر خبرنگار صدا و سیما گزارشی تهیه کرده بود که دلالان در میدان بهمن موسوم به کشتارگاه، دلالان جولان میدادند و مرغ تولید کنندگان را به قیمت مناسب می گرفتند و به گران می فروختند آن زمان قیمت مرغ به کیلویی 40 هزار تومان رسیده بود که تحت فشار این دلالان قیمت ها به رغم عرضه فراوان در بازار در برابر کاهش مقاومت داشتند.

در این گزارش نشان می داد حتی یکی از این دلالان پیشنهاد رشوه چند ده میلیونی به خبرنگار کردند که بی خیال این گزارش ها شود.

جدیدترین قیمت انواع محصولات پروتئینی در بازار به این شرح است:

بر اساس این گزارش فروشگاه ها قیمت قطعات مرغ را نیز به قیمت های قبل برگردانده ا ند پیش از این با ترفند فروش مرغ قطعه به قیمت بالاتر در حقیقت سیستم ها نظارت و بازرسی را دور می زدند که اخیرا ستاد تنظیم بازار گفت قطعات مرغ هم مشمول نظارت می شود.

به هر روی آشفتگی بازار مرغ و اکنون تخم مرغ به دلیل کاهش تولید نیست چرا که در هر دو این محصول کشور خودکفا و جایگاه هفتم دنیا را در تولید دارد و حتی صادر کننده است، بنابراین مسئولان باید مدیریت خود را تقویت کنند و این طور نباشد که حتی با وجود فراوانی کام مردم تلخ باشد در تمام دنیا مسوولان به فکر هستند که در شرایط اضطرار و کمبود چطور بازار رامدیریت کنند در کشور ما مسوولان در شرایط فراوانی هم قادر به تنظیم بازار نیستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "جدیدترین نرخ محصولات پروتئینی، دلالی یا سوء مدیریت عامل گرانی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین نرخ محصولات پروتئینی، دلالی یا سوء مدیریت عامل گرانی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید