دشت دریاسر ؛ بهشت زردپوش بهاری

به گزارش وبلاگ باران علم، اردیبهشت، ماه بلوغ طبیعت است. ماهی است که جاذبه های طبیعی در اوج زیبایی و جلوه گری، انسان را محو تماشایشان می نمایند. در میان جاذبه هایی که در اردیبهشت ماه تماشایی هستند، دشت دریاسر تنکابن جایگاه ویژه ای دارد. موقعیت خاص جغرافیایی، وجود کوه ها، یخچال ها و چشمه های متعدد و زردپوش شدن منطقه در اردیبهشت ماه این دشت را به زبانزد دشت های بهاری ایران تبدیل نموده است. در این مطلب خبرنگاران قصد داریم تا سری به خطه همواره سرسبز مازندران بزنیم و شما را به تماشای بهشت اردیبهشت ایران ببریم. ما را تا سرانجام همراهی کنید.

دشت دریاسر ؛ بهشت زردپوش بهاری

دشت دریاسر

دشت دریاسر

مازندران، همواره میزبان جاذبه های طبیعی فراوان و منحصر به فردی در کشور است. هر ساله شمار زیادی از علاقه مندان به طبیعت گردی به این استان سفر می نمایند و از زیبایی های آن لذت می برند. در میان ماه های سال اردیبهشت ماه شاید برترین زمان برای سفر به شمال باشد. چرا که هنوز هوا شرجی نشده و طبیعت هم در اوج باروری و زیبایی است. یکی از مناطقی که در اردیبهشت ماه بسیار مجذوب کننده و دیدنی است ، دشت دریاسر در تنکابن واقع در غرب مازندران است. این منطقه به علت موقعیت خاصش، دارای منظره ها کم نظیری است و هر آنچه را که یک جاذبه طبیعی را کامل می نماید در خود دارد.

موقعیت دشت دریاسر

دریاسر در قسمت جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دوهزار واقع شده است. این دشت که در ارتفاع بیش از 2000 متری از سطح دریا واقع شده، بین 4 کوه محصور است. از سمت جنوب غربی کوه الموت، بلندترین کوهی است که این دشت را احاطه نموده است. در حقیقت این دشت مرزی است که پوشش سبز و جنگلی شمال ایران را به پوشش برفی و یخچالی کوه الموت متصل می نماید.

دشت دریاسر؛ بهشت اردیبهشت ایران

سطح این دشت در فصل بهار و به خصوص اردیبهشت ماه پر از گل های زرد رنگ بابونه می شود که در میان چمن های سبز رنگ خودنمایی می نمایند. گل های زرد رنگ 20 تا 30 سانتی متر رشد می نمایند و تمام دشت را می پوشانند. وجود این گل ها یکی از دلایل معروفیت دریاسر است که لقب بهشت اردیبهشت ایران را نصیب این دشت نموده و همه ساله گردشگران زیادی را برای تماشایشان راهی این منطقه می نماید.

سیراب از چشمههای فراوان

از جالب ترین ویژگی های دشت دریاسر آن است که در کف آن ده ها چشمه وجود دارد و آب از میان سبزه ها به بیرون می جوشد بطوریکه در فصل بهار که آب زیاد است به سختی مکان خشکی را می توان در دشت پیدا کرد . علاوه بر آن، رودخانه پرآبی که از ارتفاعات سیالان سرچشمه می گیرد، از میان این دشت وسیع عبور می نماید و بر زیبایی دشت به طور خیره نماینده ای می افزاید. با وجود چشمه های جوشان آب در این دشت، دیگر نیازی نیست که آب مصرفی خود را به اینجا حمل کنید و می توانید کوله پشتی سبک تر و راحت تری داشته باشید.

کوههای سربه فلک کشیده

دشت دریاسر

کوه های پوشیده از جنگل های انبوه در هر سوی این دشت به چشم می خورند. قله سیالان یکی از آنهاست که با صلابت و شکوه ایستاده و از دشت محافظت می نماید و در کنار آن یخچال های طبیعی وجود دارند. این قله با ارتفاع بالغ بر 4000 متر در رشته کوه های البرز غربی و در مرز بین دره الموت و دره دوهزار قرار گرفته است. کوه های تنگ لات خان بن، سیاه کل و کل تلا از دیگر کوه های اطراف این دشت می باشند. همه ساله در اواسط اردیبهشت ماه و همزمان با روییدن گل های زرد رنگ زیبا، همایش های کوهپیمایی زیادی با حضور گروه های کوهنوردی از سراسر ایران در این منطقه برگزار می شود.

مشاهده شهاب باران از آسمان صاف دشت

شهاب باران دشت دریاسر

از دیگر صحنه های بدیعی که می توان در این دشت و در شب مشاهده کرد شهاب سنگ ها هستند که نور بسیار زیادی دارند. در صورت خوب بودن هوا و ابری نبودن آن، می توان به بیرون رفت و آسمان را برای ساعات طولانی نگاه کرد و لذت برد. البته بهتر است بدانید که این دشت شب های بسیار سردی دارد؛ به طوری که اقامت یک شب در اینجا بدون وسایل گرمایشی امکان پذیر نیست.

فصل مناسب سفر

فصل مناسب سفر

دشت دریاسر بعلت ارتفاع زیاد از سطح دریا و کوهستانی بودن منطقه در زمستان بسیار سرد است. در بهار بسیار مطبوع و خوش آب و هوا است. تابستان ها، روزهای بسیار گرم و شب های سردی دارد. و در پاییز هم تقریباً همواره بارانی است و صحنه های بدیعی در آن شکل می گیرد؛ میلیون ها برگ که از درختان خود جدا می شوند در فضا معلق شده و به زمین می ریزند و زمین را با رنگ های گوناگون خود فرش می نمایند.

زیباییهای جاده دوهزار در راستا دسترسی

جاده دو هزار

برای رفتن به دشت دریاسر باید از جاده زیبای دوهزار که به وسیله درختان انبوه و سر به فلک کشیده احاطه شده، گذشت. زیبایی های این جاده به حدی است که ممکن است بارها و بارها در راستا توقف کنید و برای لذت بردن از منظره ها چشم نواز آن از خودروی خود پیاده شوید و چند سلفی خاطره انگیز از خود یا همراهانتان بگیرید.

پس از عبور از راستا شیبدار و پر پیچ و خم این جاده به دوراهی امام زاده قاسم می رسید و پس از آن در سمت چپ جاده راستای است که به روستای عسل محله خواهد رسید. پس از آن باید حدود یک تا یک و نیم ساعت کوهپیمایی سبک نموده و بعد از عبور از تپه ها و چشمه های بین راه به دشت دریاسر برسید.

دریاسر در زمستان پوشیده از برف است اما با شروع فصل بهار و آب شدن برف ها پوشش گیاهی سبز آن و در اردیبهشت ماه گل های بابونه نمایان می شود. اگر در آن حوالی سفر می کنید به هیچ وجه تماشای بهشت زردپوش ایران را از دست ندهید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "دشت دریاسر ؛ بهشت زردپوش بهاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشت دریاسر ؛ بهشت زردپوش بهاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید