دریاچه کیو خرم آباد؛ زیبایی طبیعی و اسرارآمیز

به گزارش وبلاگ باران علم، تعداد جاذبه های گردشگری خرم آباد از نظر تنوع واقعا بی نظیر بوده و از فلک الافلاک گرفته تا پل شکسته، گرداب سنگی، مناره آجری و دریاچه کیو همگی جلوه خاصی به این شهر بخشیده اند. دریاچه کیو خرم آباد که مساحتی بالغ بر 7 هکتار را شامل می شود و در شمال غربی خرم آباد قرار گرفته است، باعث شده تا طراوت و نشاط خاصی در این شهر ایجاد شود. با ما در مقاله دریاچه کیو کجاست همراه شوید تا شما را با دیدنی ها و همچنین آدرس دریاچه کیو خرم آباد آشنا کنیم.

دریاچه کیو خرم آباد؛ زیبایی طبیعی و اسرارآمیز

آشنایی

وجود سراب و چشمه های متعدد و همچنین خود دریاچه باعث شده که این شهر بعنوان یک شهر دیدنی و گردشگری شناخته گردد. براساس مقاله دریاچه کیو کجاست باید بدانید که این دریاچه در مجاورت پارک کیو واقع شده است و در قسمتهای مختلفش عمق متفاوتی را شاهد هستیم که در برخی جاها عمق آب سه متر بوده و در برخی از قسمتها هم عمقی در حدود 7 متر گزارش شده است. بخش قابل توجهی از آبش از طریق چشمه تامین می گردد و سرچشمه این چشمه ها در مخمل کوه قرار گرفته است.

همچنین چشمه ای به نام سراب کیو که از زمانهای قبل در محل دریاچه کیو وجود داشته و الان هم در قسمت شمال شرقی این دریاچه هست، در تامین آب دریاچه نقش بسزایی دارد. دریاچه خودجوش کیو یکی از دریاچه های زیبا و دیدنی این شهر بوده که مردم زیادی به همراه خانواده خود برای تفریح و سرگرمی بدان پناه می برند و با انجام ورزشهای آبی از جمله قایق سواری، لحظات نابی را در آنجا سپری می کنند. از امکانات مفرح و شادی آور در مجاورت تنوع زیستی دریاچه کیو می توان به شهربازی و امکانات تفریحی مناسب برای بچه ها و نوجوانان اشاره کرد.

وجه تسمیه

از آنجایی که مردم خرم آباد در لهجه شیرینشان به رنگ آبی یا کبود، کیو می گویند، این دریاچه به جهت داشتن آبی زلال و پاک و همچنین گونه های گیاهی که در آن زندگی می کنند و سبب می شوند آب دریاچه به رنگ کبود درآید، در گویش لری کیو نامیده می گردد. از لحاظ ارزش گردشگری، این دریاچه ویژگی های منحصر بفردی دارد و می تواند تاثیر زیادی در جذب گردشگر داشته باشد. زمان ساخت این دریاچه بر می گردد به سال 1352، زمانیکه مرحوم علی محمد ساکی شهردار این منطقه بود و دستور ساخت آن را صادر کرد.

بهترین زمان بازدید

در بهار و تابستان افراد زیادی برای بازدید به آدرس دریاچه کیو خرم آباد مراجعه می کنند. جالب هست بدانید که تعداد زیادی پرندگان مهاجر و بومی در دریاچه کیو زیست می کنند که دیدنشان از نزدیک می تواند بسیار لذت بخش باشد. دریاچه کیو، دریاچه ای است که ریشه در فرهنگ و تاریخ و زندگی مردم این شهر دارد. از نکات جالب توجه این دریاچه، این است که اگر در فصل پاییز به آنجا سفر کنید، در محل دریاچه جز زمین خشک چیزی نخواهید دید و تصور اینکه اینجا دریاچه ای بوده، خیلی سخت است. اما، به محض شروع زمستان، کم کم دریاچه بطور خودجوش و طبیعی پرآب شده و به نگینی ارزشمند تبدیل می گردد.

در ادامه بخوانیددیدنی های تاریخی خرم آباد و اوج شکوهی بی بدیلمنبع: همگردی

به "دریاچه کیو خرم آباد؛ زیبایی طبیعی و اسرارآمیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه کیو خرم آباد؛ زیبایی طبیعی و اسرارآمیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید