فرایند نزولی ابتلا به کرونا درخشان است اما شرایط عادی نیست

به گزارش وبلاگ باران علم، خبرنگاران/قزوین حریرچی در ستاد پیشگیری از کرونای قزوین گفت: از مردم می خواهیم هشدارها را جدی بگیرند و بدانند به هیچ وجه شرایط عادی نشده، هرچند فرایند نزولی بسیار درخشان است اما این امر نباید غرور و اطمینان کاذب ایجاد کند.

فرایند نزولی ابتلا به کرونا درخشان است اما شرایط عادی نیست

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در جلسه ستاد پیشگیری از کرونای استان قزوین که پنجشنبه شب، یازدهم اردیبهشت در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: واقعیت این است که در حال حاضر در موقعیتی قرار داریم که شاید قابل باور نباشد که ما توانستیم در مقطع کوتاهی به این نقطه برسیم، موقعیتی که در آن به عنوان نمونه در استان قزوین 60 درصد کاهش در موارد بستری اتفاق افتاده است و این پیروزیت بزرگی محسوب می شود.

وی ادامه داد: قزوین در ابتدای شیوع کرونا دو مشکل بزرگ داشت اول اینکه جزو استان های اول ابتلا به ویروس بود و در هفته سوم اسفند گرفتار پیک مبتلایان شد و دوم اینکه استان چهارم در میزان ابتلا به کرونا بود اما علیرغم این دو موضوع توانست به خوبی ابتلا به کرونا را کنترل کند.

حریرچی گفت: در حال حاضر قزوین جزو استان هایی است که فرایند نزولی مطلوبی را در ابتلا به کووید 19 دارد اما توجه داشته باشید این موضوع به هیچ وجه بدان معنا نیست که شرایط عادی یا نزدیک به عادی شده است.

وی اضافه کرد: مهمترین آفت شرایط فعلی این است که مردم فکر می کنند شرایط عادی است و مقابله با کرونا از دستور کار خارج شده است ولی چنین نیست و وظیفه رسانه هاست موضوع رعایت موارد بهداشتی را برای مقابله با این ویروس منحوس برای مردم تبیین کنند.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: در حال حاضر سه استراتژی برای همه اقدامات باید در نظر گرفته شود، اول اینکه همه ما باید فاصله گذاری اجتماعی و مسائل بهداشتی فردی را رعایت کنیم؛ درست است که کسب و کارها آغاز شده است اما مردم باید با برنامه ای درست رعایت فاصله گذاری اجتماعی و فاصله فیزیکی را در نظر داشته باشند.

وی اضافه کرد: موضوع دوم شناسایی افراد مبتلا به کووید 19 در مراحل اولیه است، لذا باید دانشگاه علوم پزشکی برای غربالگری دائم اقدام کرده و افراد مبتلا را به صورت سرپایی شناسایی کند.

این مسئول شرح داد: موضوع سوم شناسایی کسانی است که با افراد بیمار در تماس مستقیم بودند، اینگونه افراد باید غربالگری و شناسایی شوند، چون 21/5 درصد یعنی از هر 5 نفر یک نفر امکان ابتلای آن ها وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت شرایط معیشتی مردم گفت: چون معیشت مردم برای ما مهم است شهرستان های کشور را به سه سطح سفید، زرد و قرمز طبقه بندی کردیم. شهرستان های سفید آن هایی هستند که طی دو هفته گذشته کمتر از یک بستری در یک روز داشتند در این شهرستان ها در آینده نزدیک نمازجماعت و برخی فعالیت های فرهنگی و ورزشی آغاز خواهد شد.

حریرچی بیان کرد: شهرستانهای سفید، زرد و قرمز یک رابطه پویا دارند یعنی اگر شهرستانی شرایط سفید داشته باشد اما با بی احتیاطی و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توسط مردم مواردی بیش از یک نفر بستری در یک روز در آن شهرستان مشاهده شود تبدیل به شهرستان سطح زرد خواهد شد.

وی مطرح نمود: از مردم می خواهیم هشدارها را جدی بگیرند و بدانند به هیچ وجه شرایط عادی نشده و تا موقعی که حتی یک نفر مبتلا داریم شرایط عادی نیست، ضمن اینکه هرچه میزان بازگشایی کسب و کار بیشتر باشد مردم باید احتیاط خود را بیشتر کنند هرچند فرایند نزولی بسیار درخشان است اما این امر نباید غرور و اطمینان کاذب ایجاد کند.

معاون وزیر بهداشت گفت: مهمترین عامل پیروزیت در کشور علاوه بر عنایت الهی، همکاری مردم، همکاری همه دستگاه ها، فداکاری پرسنل بهداشت و مدیریت مناسب درمان در کشور بوده است که امیدواریم این فرایند ادامه پیدا کند تا در مقابله با کرونا پیروز قطعی باشیم.

حریرچی در پایان شرح داد: نکته پایانی این که با توجه به عادی شدن شرایط در بیشتر بیمارستان ها، مردم بدانند بخش های دیگر به هیچ وجه آلوده نیست و بیمارانی که نیاز به بخش های دیگر بیمارستان دارند می توانند با خیال راحت به بیمارستان مراجعه کنند و به مردم این اطمینان را می دهیم که وسایل حفاظتی و ایمنی مناسب در بیمارستان برای آن ها فراهم شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فرایند نزولی ابتلا به کرونا درخشان است اما شرایط عادی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند نزولی ابتلا به کرونا درخشان است اما شرایط عادی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید