شاید آن طور که قبلا تصور می کردیم قوز کردن و شرایط بد بدن با کمردرد ارتباط نداشته باشد!

به گزارش وبلاگ باران علم، کمردرد دلیل اصلی ناتوانی در سراسر دنیا است. بیشتر مردم در طول زندگی خود یک دوره کمردرد را تجربه می نمایند. در 25 درصد از افرادی که دچار کمردرد می شوند، این درد می تواند مداوم، ناتوان نماینده و ناراحت نماینده باشد.

شاید آن طور که قبلا تصور می کردیم قوز کردن و شرایط بد بدن با کمردرد ارتباط نداشته باشد!

کمردرد می تواند بر توانایی فرد برای شرکت در فعالیت های روزمره زندگی، فعالیت بدنی و کار تأثیر بگذارد.

یک باور رایج وجود دارد که اگر بدن خود را شرایط و موقعیت خوب قرار بدهید، از ستون فقرات شما در برابر آسیب محافظت میکند و بعلاوه در پیشگیری و درمان کمردرد مهم است.

حالت خوب معمولاً به صورت نشستن صاف، ایستادن به صورت هم تراز و متعادل و بلند کردن اجسام با تکنیک اسکات و پشت صاف تعریف می گردد.

برعکس، قوز کردن، ایستادن خمیده و بلند کردن اجسام با حالت پشت گرد یا خمیده اغلب باعث مشکل می گردد.

این دیدگاه به طور گسترده به وسیله افراد و بعلاوه پزشکان در هر دو بخش بهداشت حرفه ای و مراقبت های اولیه ترویج می گردد.

اما با کمال تعجب، شواهدی برای ارتباط قوی بین شرایط بدنی خوب و کمردرد وجود ندارد. در واقع ارتباط بین کمردرد و شرایط بد و قوز نموده از ترکیبی از مطلوبیت اجتماعی و پیش فرض های بی اساس سرچشمه می گیرد.

آنالیز های و تجمیع نتایج چند مقاله در خصوص مداخلات ارگونومیک برای کارگران نشان داده که شرایط خوب دادن به بدن، باعث کاهش کمردرد ناشی از کار نشده است.

در یک تحقیق آنالیز شد که آیا شرایط قوز نموده یا ایستادن غیر خنثی، در جمعیت بزرگی از نوجوانان، با کمردرد مرتبط است است یا نه و آیا می تواند مقدار بروز آن را پیشبینی کند.

شواهد قابل اعتنایی پیدا نشد. این یافته ها با آنالیز های سیستماتیک سازگار است که هیچ تفاوت واضحی در شرایط نشستن یا ایستادن بین جمعیت بزرگسال و کمردرد پیدا ننموده بود.

افراد طیف وسیعی از شرایط های ستون فقرات را به خود می گیرند و هیچ شرایطی از فرد در برابر کمردرد محافظت نمی کند.

اما حتی شیوه های بهداشت حرفه ای پذیرفته شده در سطح دنیا در خصوص شرایط های خوب یا ایمن پشت در حین بلند کردن اجسام نیز فاقد شواهد هستند.

یک آنالیز سیستماتیک، هیچ شواهدی را نشان نداد که بلند کردن بدن با شرایط کمر گرد با کمردرد مرتبط باشد یا پیش بینی نماینده آن باشد.

مطالعه آزمایشگاهی اخیر نشان داده افرادی بدون کمردرد که بیش از پنج سال در کارهای بدنی بودند، احتمال بیشتری داشت که با حالت خمیده تر و گردتر بلند شوند. در مقایسه، کارگران مبتلا به کمردرد تمایل بیشتری به بلند کردن به شیوه اسکات با کمر صاف تر داشتند.

به عبارت دیگر، افراد مبتلا به کمردرد تمایل دارند از توصیه های شرایط بدنی خوب پیروی نمایند ، اما افرادی که به روش خوب بلند نمی نمایند، کمردرد بیشتری ندارند!

پس هیچ مدرکی وجودندارذ که حالت خوب بر پیشگیری یا کاهش کمردرد تاثیر دارد. ستون فقرات افراد اشکال و مقدار های مختلف دارد، بنابراین شرایط بدن کاملاً فردی است.

حرکت برای سلامت کمر مهم است، بنابراین یادگیری تغییر و اتخاذ شرایط های مختلف راحت تر به احتمال زیاد مفیدتر از پایبندی سخت به یک شرایط خوب خاص است.

در بیشتر افراد (90 درصد) کمر درد با آسیب بافتی یا آسیب شناسی قابل شناسایی همراه نیست .

نکته مهم این است که افراد زمانی که سلامتشان به خطر می افتد، بیشتر در برابر کمردرد آسیب پذیر می شوند، چیزهایی مانند:

  • احساس استرس
  • بد خلقی
  • خستگی
  • بد خوابیدن
  • کمتر فعال بودن

کمردرهایی که دلیل جدی دارند:

در یک گروه کوچک (1 تا 5 درصد)، کمردرد می تواند ناشی از آسیب شناسی از جمله شکستگی، بدخیمی، عفونت یا فشرده شدن عصب باشد (این مورد با سابقه ضربه، کاهش وزن، سن بالا، تب، درد یک طرفه پا و از دست دادن قدرت عضلانی و حس می توانند همراه باشند) و حتما باید آنالیز شوند.

اما در بیشتر افراد (90 درصد)، کمردرد آسیب شناسی خاصی ندارد.

در چه مواردی آنالیز کامل کمردرد با آزمایش و عکسبرداری ضروری است؟

در این شرایط، تمرکز بیش از حد بر حفظ شرایط خوب می تواند توجه شخص را از سایر عواملی که برای سلامت ستون فقرات مهم هستند، منحرف کند.

چیزهایی مانند:

  • حرکت و شل کردن کمر
  • فعالیت بدنی منظم دلخواه شما
  • حفظ وزن سالم و تقویت عضلات محوری
  • حفظ عادات خواب سالم
  • مراقبت از سلامت عمومی جسمی و روانی شما

منبع

توجه: گرچه این مطالعه اهمیت قوز نکردن و راست نشستن را در پیشگیری از کمردرد ناچیز شمرده، اما به اعتقاد من باز هم احتیاط بهتر است. در خصوص برداشتن اجسام، به جز این مطالعه آنالیز ها علمی نشان می دهند که اگر از نیروی کمر خود برای برداشتن اجسام بهره ببرید و نه نیروی عضلات ران خود، مقدار فشار روی کمر بسیار افزایش می یابد.

موضوع مقاله بالا تاکید بر اهمیت پزشکی مبتنی بر شواهد است و نشان می دهد که شواهد قوی برای ارتباط پوزیشن بدن در حالا نشتن و ایستادن یا بلند کردن اجسام و کمردرد وجود ندارد.

ضمناً این مقاله آنالیز نمی گوید که اگر کسی مشکل پاتولوژیک مثلا بیرون زدگی دیسک کمری داشت، این احتیاطها را رعایت نکند.

منبع: یک پزشک

به "شاید آن طور که قبلا تصور می کردیم قوز کردن و شرایط بد بدن با کمردرد ارتباط نداشته باشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاید آن طور که قبلا تصور می کردیم قوز کردن و شرایط بد بدن با کمردرد ارتباط نداشته باشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید