شوک قرنطینه مصرف برق را به نقطه بحرانی رساند؟

به گزارش وبلاگ باران علم، شوک خانه نشینی شیوع کرونا و دورکاری به مصرف برق رسید. پیک مصرف تا به امروز 8/ 12 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و از ابتدای سال تا به امروز رشد 2/ 4 درصدی مصرف انرژی ثبت شده است.

شوک قرنطینه مصرف برق را به نقطه بحرانی رساند؟

به گزارش دنیای اقتصاد، تحلیلگران صنعت برق معتقدند پارامتر های افزایش مصرف خانگی به دلیل خانه نشینی و قرنطینه و پلت فرم های دورکاری باعث مصرف موازی برق در خانه و محل کار شده و رکوردزنی مصرف برق را به همراه داشته است. میزان مصرف برق کشور به رقم 53 هزار و 502 مگاوات رسیده است.

شوک قرنطینه به مصرف برق

رکورد مصرف برق برخلاف روال سال های قبل که در تابستان زده می شد در سومین ماه بهار ثبت شد. تازه ترین گزارش ها نشان می دهد میزان مصرف برق کشور به رقم 53 هزار و 502 مگاوات رسیده که این میزان در آخرین ماه بهار بی سابقه بوده است. طبق ارزیابی ها پیک مصرف تا به امروز 8/ 12 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و از ابتدای سال تا به امروز رشد 2/ 4 درصدی مصرف انرژی در کشور ثبت شده است.

تحلیلگران صنعت برق معتقدند افزایش مصرف خانگی به دلیل خانه نشینی و قرنطینه و پلت فرم های دورکاری باعث مصرف موازی برق در خانه و محل کار شده و رکوردزنی مصرف برق پیش از شروع تابستان 99 را در پی داشته است. این در حالی است که با افزایش بی سابقه مصرف برق در بهار، احتمال بروز خاموشی در تابستان بالا گرفته است.

فعالان صنعت برق معتقدند قطعی های احتمالی، ریسک های انسانی به دلیل احتیاج بیماران کرونا و کادر درمانی به خدمات برق را افزایش خواهد داد. همزمان با تداوم افزایش دمای هوا در نقاط مختلف کشور، پیک مصرف برق نیز فرایند صعودی کم سابقه ای به خود گرفته است. ارزیابی ها حاکی است میزان مصرف برق کشور به رقم 53 هزار و 502 مگاوات رسیده که این میزان مصرف در سومین ماه فصل بهار کم سابقه است.

مصرف روزانه برق کشور براساس تازه ترین گزارش شرکت مدیریت شبکه برق در حالی سال جاری و در سومین ماه فصل بهار به شدت افزایش یافته که پارسال و در همین بازه زمانی میزان مصرف 42 هزار و 185 مگاوات بود. طبق ارزیابی ها تفاوت مصرف برق در روز دهم خردادماه سال جاری با مدت مشابه پارسال به یازده هزار و 317 مگاوات رسیده است.

به اعتقاد سخنگوی صنعت برق، میانگین دمای هوا یک درجه سلسیوس افزایش یافته و همین موضوع باعث بالا رفتن استفاده از وسایل سرمایشی و فرایند صعودی مصرف برق شده است. این در حالی است که طبق اعلام مصطفی رجبی مشهدی فرایند افزایشی موج گرما در هفته جاری همچنان ادامه خواهد داشت. طبق آنالیز ها هر یک درجه افزایش دمای هوا حدود یک هزار و 350 مگاوات تا یک هزار و 500 مگاوات را به مصرف برق کشور اضافه می نماید که با این پیش بینی میزان مصرف برق کشور در هفته جاری به 52 تا 53 هزار مگاوات خواهد رسید.

میزان مصرف برق در بخش صنایع نیز در 10 خردادماه به رقم چهار هزار و 293 مگاوات رسیده که نسبت به روز ماقبل آن که چهار هزار و 898 مگاوات بود، کاهش یافته است؛ به این ترتیب می توان گفت مصرف برق در بخش خانگی و اداری به دلیل استفاده بیشتر از وسایل سرمایشی فرایندی افزایشی یافته و گوی سبقت از بخش صنعت را در این بازه زمانی ربوده است. افزایش مصرف در بخش خانگی در حالی رخ داده که پیشتر پیش بینی شده بود فعالیت های مالی و صنعتی که به دلیل گسترش بیماری کرونا متوقف شده بود، سرعت گیرد.

حال با توجه به افزایش بی سابقه مصرف برق در سومین ماه بهار، ذخیره نیروگاه ها در 10 خردادماه به کمترین میزان خود 552 مگاوات رسیده و فراوری برق از انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق هم 212 مگاوات بوده است. آیا افزایش مصرف برق در تابستان با توجه به اینکه در خردادماه رکوردزنی مصرف شروع شده، مخاطراتی برای تامین برق پایدار به همراه خواهد داشت؟ دنیای اقتصاد در تبادل نظر با متولیان و فعالان بخش خصوصی صنعت برق این گزاره و دلایل مصرف بی سابقه برق در آخرین ماه بهار را آنالیز نموده است.

چرا مصرف بالا رفت؟

علی بخشی، رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران معتقد است تغییر رویه مصرف برق به چند پارامتر بازمی گردد. پارامتر اول این است که سال جاری هوا زودتر گرم شده و شدت دما نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است. قاعدتا این موضوع روی افزایش مصرف برق تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

پارامتر دوم که در افزایش مصرف برق تاثیرگذار بوده افزایش خانه نشینی و سبک جدید فعالیت ها به نام دورکاری است. آنالیز ها نشان می دهد مراجعه به خارج از خانه بسیار کمتر شده و همین موضوع باعث شده افرادی که تایم روزانه (صبح تا بعدازظهر) سرکار بودند و از برق خانگی در این بازه زمانی استفاده نمی کردند، به جمع مصرف نمایندگان برق در پیک مصرف اضافه شوند.

به اعتقاد بخشی کارمندان به واسطه دورکاری با حضور همزمان در خانه و هم اداره ها مصرف برق دوبرابری خواهند داشت. این موضوع منجر به مصرف موازی برق در خانه و محل کار شده است. به اعتقاد او به جای اینکه یک سمت مصرف نمایندگان (ادارات یا خانگی) به خصوص در پیک ظهر حذف شوند، حضور در خانه باعث مصرف موازی و ایجاد تقاضا برای برق در دو طرف شده است.

بخشی در ادامه گفت: سومین پارامتر تاثیرگذار پلت فرم های دورکاری است. مصرف آن ها خیلی قابل توجه نیست، اما در مجموعه کشور می تواند عدد قابل توجهی باشد. در اینجا بازهم دو مصرف موازی شکل گرفته است. شما باید یک پلت فرم در خانه داشته باشید و یک پلت فرم در محل کار. ترکیب این سه آیتم باعث شده مصرف برق در خردادماه خود را این گونه نشان دهد.

اما مخاطرات رشد مصرف برق چه خواهد بود؟ بخشی می گوید: خوشبختانه سال جاری شرایط نیروگاه های برقابی خوب است. بارش هایی که در سال آبی گذشته و سال جاری رخ داده باعث شده بتوان از ظرفیت نیروگاه های برقابی که در مدار هستند به عنوان بازو های اصلی تامین برق استفاده کرد. اما مخاطراتی نیز وجود دارد.

به اعتقاد او اگر دما بخواهد با همین شدت افزایش پیدا کند و شرایط مصرف هم به همین شکل حفظ گردد، این خطر و نگرانی وجود دارد که سال جاری باز هم یک رکورد جدید در مصرف برق ثبت گردد. بخشی ادامه داد: رکورد های ثبت شده در خرداد اعداد قابل توجهی است و در واقع 1000 یا دو هزار مگاوات نیست.

در صورت ادامه فرایند فعلی این نگرانی وجود دارد که خاموشی ها در فصول گرم تر سال حادث شوند. البته خاموشی ها اگر سال جاری رخ دهند یک تفاوت با سال های دیگر خواهند داشت. اکنون ظرفیت های بسیاری به دلیل شیوع کرونا برای کادر درمانی ایجاد شده، اگر سال جاری خاموشی ها رخ دهند خطرات انسانی خواهند داشت. این موضوع می تواند ریسک های انسانی داشته باشد.

درست است که بسیاری از مراکز درمانی ما به برق های اضطراری دسترسی دارند، اما به هر حال می تواند تبعات انسانی داشته باشد. چرا که بسیاری از بیماران برای درمان در خانه هایشان قرنطینه هستند و کادر های درمانی به محل زندگی آن ها مراجعه می نمایند. سال جاری باید بیشتر مراقب باشیم که خاموشی رخ ندهد، زیرا سال جاری ریسک های انسانی بیشتری در کمین نشسته است.

به نقطه بحرانی رسیده ایم؟

میزان مصرف برق کشور به رقم 53 هزار و 502مگاوات رسیده که این میزان مصرف در سومین ماه فصل بهار کم سابقه است. این افزایش مصرف بی سابقه پیش از اوج گرما در فصل تابستان، چه مخاطراتی برای کشور به همراه خواهد داشت؟

سخنگوی صنعت برق کشور در پاسخ به این سوال دنیای اقتصاد گفت: براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی (IEA) بسیاری از کشور ها به دلیل تبعات ناشی از کرونا با کاهش محسوس تقاضای برق روبرو شده اند، با توجه به افزایش دمای هوا که تا به امروز 4 درصد نسبت به میانگین سال های گذشته تغییر نموده و باعث گرمای زودرس و پایداری برای کشور شده است، شاهد افزایش 8/ 12درصدی مصرف برق در کشور هستیم.

صنعت برق خود را برای شرایط سخت تابستان آماده نموده و از قبل پیش بینی می شد که با ورود یکباره صنایع، کسب وکار ها و... به مدار مصرف که تا پیش از این به دلیل شیوع کرونا نیمه تعطیل شده بود، شاهد افزایش یکباره مصرف برق باشیم. مصطفی رجبی مشهدی ادامه داد: ما همچنان آمادگی خود را حفظ می کنیم و همه همکاران ما در همه سطوح فراوری، انتقال و توزیع در حال فعالیت برای تامین برق پایدار برای کشور هستند.

در این شرایط افزایش یکباره و بی سابقه مصرف برق، فشار بیشتری به شبکه ها وارد می نماید که به لحاظ فنی می تواند اشکالاتی را در شبکه های برق ایجاد کند، اما با توجه به برنامه هایی که به منظور گذر از پیک همه ساله از مهرماه شروع و در بهار به سرانجام می رسد، صنعت برق با اورهال تاسیسات، سطح تاب آوری خود را افزایش می دهد. از این رو مطمئن هستیم که صنعت برق به نقطه بحرانی نرسیده است.

او در ادامه درمورد اینکه آیا ممکن است انتهای این افزایش مصرف در تابستان به خاموشی منجر گردد، اظهار کرد: همه کوشش ما و برنامه ریزی ها برای تامین برق پایدار است و مطمئن هستیم که مردم عزیز کشورمان نیز با صنعت برق همکاری خواهند کرد.

صنعت برق با مشترکان عظیم به توافق های خوبی دست یافته که ظرفیت مدیریت بار را نسبت به سال گذشته افزایش می دهد و از این رو ما امیدواریم گذر از تابستان سال جاری با موفقیت همراه باشد، اما در هر حال احتیاجمند همکاری مشترکان هستیم. چرا که اگر مشترکان همکاری ننمایند، کوشش های همکاران ما به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

در این خصوص از مردم عزیز درخواست داریم در ساعت های اوج مصرف که از ساعت 13 تا 17 است از دور کند کولر آبی استفاده نمایند، دمای ترموستات کولر گازی را روی عدد 24 درجه قرار دهند و از وسایل پرمصرف مانند ماشین لباسشویی، ظرفشویی و اتو بخار در این ساعت ها استفاده ننمایند. باید اضافه کنم که استفاه از دور کند کولر آبی در زمان اوج مصرف و نصب سایبان روی این نوع کولرها، تا 30 درصد مصرف برق را کاهش می دهد.

همچنین تغییر درجه ترموستات کولر گازی از 18 به 24 درجه معادل 20 درصد و خاموش کردن هر لامپ اضافی، در زمان اوج مصرف هزار مگاوات از مصرف برق کشور را کاهش می دهد. همچنین باید خاطرنشان کنم که به ازای هر 10 درصد کاهش مصرف برق 20 درصد از هزینه بهای برق مصرفی در قبوض کاهش می یابد.

مشهدی رجبی درخصوص اینکه نیروگاه ها در چه شرایطی به سر می برند؟ این گونه پاسخ داد: تا به امروز ظرفیت اسمی نیروگاهی کشور از 83 هزار مگاوات عبور نموده و بیش از 90 درصد از تعمیرات و اورهال نیروگاه ها نیز پایان یافته است. تعمیرات کمتر از 10 درصد از نیروگاه ها هم باقی مانده که به دلیل محدودیت هایی از جمله نقدینگی صنعت برق و تعویق بعضی برنامه ها به دلیل کرونا به تاخیر افتاده است. براساس زمان بندی های صورت گرفته امیدواریم تا ابتدای تیرماه عمده تعمیرات نیروگاه ها پایان یابد و در مدار فراوری قرار گیرند.

منبع: فرارو

به "شوک قرنطینه مصرف برق را به نقطه بحرانی رساند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوک قرنطینه مصرف برق را به نقطه بحرانی رساند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید