وزیر نیرو: تامین سوخت نیروگاه ها با همکاری وزارت نفت درحال انجام است

به گزارش وبلاگ باران علم، تهران (پانا) - وزیر نیرو گفت سال جاری با همکاری وزارت نفت درحال تکمیل مخازن سوخت نیروگاه ها هستیم تا در زمستان نیروگاه ها بتوانند به طورکامل فراوری برق داشته باشند.

وزیر نیرو: تامین سوخت نیروگاه ها با همکاری وزارت نفت درحال انجام است

به گزارش ایرنا، علی اکبر محرابیان روز آدینه در حاشیه دیداری که از بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق داشت در جمع وبلاگ باران علم اضافه کرد: با همکاری وزارت نفت سال جاری سعی نموده ایم مخازن نیروگاه ها را پر کنیم و در سال های گذشته به خاطر مصارف چشمگیر گاز امکان گازرسانی به نیروگاه ها کاهش یافته بود و از سوی دیگر هم مخازن را به موقع پر ننموده بودند.

وی ادامه داد: در سال های گذشته هم تامین سوخت برای نیروگاه ها وجود نداشت، اما سال جاری با همکاری وزارت نفت ما در حال پر کردن مخازن هستیم تا در زمستان نیروگاه ها بتوانند امکان فراوری کامل را داشته باشند.

صنعت برق صنعتی پرافتخار

وزیر نیرو صنعت برق را یک صنعت پرافتخار برای کشور دانست و اضافه کرد: در طول چهار دهه رشد چشمگیری در این صنعت داشته ایم تا جایی که اکنون در اغلب تجهیزات صنعت برق خودکفا هستیم.

محرابیان گفت: پروژه های زیادی در داخل و خارج از کشور به وسیله فراورینمایندگان و صنعتگران اجرا شده و مشکل اساسی که در این حوزه داریم مربوط به صنعت نیروگاهی است که در حد احتیاج مصرف کشور در بخش خانگی، صنعتی و کشاورزی در طول سال های اخیر رشد ننموده و ما شاهد کمبود فراوری نسبت به تقاضای مصرف هستیم.

وی اعلام نمود: مسئله دوم در این صنعت بهینه سازی مصرف، هم در بخش صنعت و هم در بخش خانگی است. باید ساخت نیروگاه ها را توسعه دهیم و نیروگاه های نیمه تمام که طرح های آن ها از سال های قبل آغاز شده را ادامه دهیم.

وزیر نیرو ادامه داد: این طرح ها به علت مسائل تامین مالی و قراردادها متوقف شده بود که سعی خواهیم کرد این طرح های نیمه تمام را فعال و پروژه های جدیدی را هم از نقطه صفر آغاز کنیم.

محرابیان با بیان این که در بخش صنعت و خانگی مدیریت مصرف و تقاضا را باید در دستور کار خود قرار دهیم، گفت: مصرف نماینده صنعت و مردم هستند که از صرفه جویی مصرف برق باید منتفع شوند و ما در حال هماهنگی با دولت در این زمینه هستیم.

وزیر نیرو اعلام نمود: توانایی بسیار خوبی در اختیار داریم و با توجه به آنکه در قانون بودجه سال 1400 هم اختیارات خوبی به دولت داده شده در حال تدوین آیین نامه آن هستیم تا با فعال کردن این دو بخش تمام مسائل صنعت برق در طول سال های آینده رفع گردد.

وزیر نیرو یادآور شد: مسائل صنعت را برای سال آینده کاهش خواهیم داد و امیدواریم عقب ماندگی هایی که در این بخش وجود داشته است را رفع کنیم.

وی با بیان اینکه عمده این اقدام ها برعهده بخش خصوصی است، گفت: هم فراورینمایندگان و هم مدیریت این بخش امروز در اختیار بخش خصوصی است و ما سعی داریم با تامین مالی در فروش محصولات این حوزه بتوانیم مسائل را رفع کنیم.

محرابیان با بیان اینکه در این حوزه فرایند رو به بهبود است و امروز در این نمایشگاه شاهد رشد چشمگیری در فراورینمایندگان صنعت برق هستیم، اضافه کرد: اندازه حضور فراورینمایندگان رشد چشمگیری داشته، به طوری که 45 درصد از شرکت نمایندگان در این حوزه بخش خصوصی هستند.

وی با بیان اینکه حضور این بخش ها نشان می دهد آینده خوبی برای صنعت برق رقم زده شده است، گفت: ما برای صنایع برنامه گسترده ای داریم و به گونه ای برنامه ریزی نموده ایم که صنایع بزرگ خودشان دست به کار شوند و اقدام به ساخت نیروگاه ها نمایند.

وی ادامه داد: تا به امروز بالغ بر 10 هزار مگاوات نیروگاه با صنایع بزرگ کشور را توافق نموده ایم که به وسیله بخش خصوصی ساخته گردد.

محرابیان توضیح داد: نیروگاه ها فراوری انرژی به عنوان فراوری کاملاً مالی را در کنار فراوریات خود قرار دهند تا هم از فراوری برق منفعت کسب نمایند و هم از سایر فراوریات خود از جمله فولاد و انرژی هم بتوانند سود مناسبی را کسب نمایند.

وزیر نیرو با بیان این که فعالیت بخش خصوصی از سال های قبل آغاز شده و فعال است و از سویی ما هم در مدل های قرارداد و تامین مالی تغییراتی داده و تمهیدات خوبی را در دستور کار خود قرار خواهیم داد که نقدینگی آن ها افزایش یابد.

محرابیان با اشاره به سابقه مثبت فعالیت بخش خصوصی در کشور تاکید نمود: منابع خوبی در اختیار دولت است و با مدل های مختلف به سمت نیروگاه سازی خواهیم رفت.

وی ادامه داد: فاکتور مالی و انگیزه سرمایه گذاری در این حوزه بالاتر است و برق به عنوان یک انرژی پاک و بخشی که انرژی کمتری اتلاف می نماید و امکان صادرات آن آسان است جذابیت بسیار زیادی دارد و ما به نوعی این قرارداد را منعقد و اصلاح خواهیم کرد که هم بخش خصوصی و هم بخش مصرف نماینده از آن بهره مند شوند و بتوانند سود دریافت نمایند. مهم ترین برنامه ما صرفه جویی است که منافع حاصل از آن به همان صرفه جو بازگردد و این سود هم در اختیار بخش صنعت و بخش خانگی باشد.

بیست و یکمین نمایشگاه تخصصی بین المللی صنعت برق از هفتم تا دهم آبان ماه در 11 سالن نمایشگاهی و وسعت 40 هزار مترمربع که شامل 18 هزار و 200 متر مربع فضای سرپوشیده داخلی است، از ساعت 9 تا 17 دایر خواهد بود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "وزیر نیرو: تامین سوخت نیروگاه ها با همکاری وزارت نفت درحال انجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر نیرو: تامین سوخت نیروگاه ها با همکاری وزارت نفت درحال انجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید