6 حقیقت عجیب درباره پریود که باور کردنشان سخت است

به گزارش وبلاگ باران علم، هر خانم در طول زندگی اش حدود 450 دوره پریود را تجربه می نماید اما جالب است بدانید که خیلی از خانم ها از واقعیت های ضروری درباره این دوران مطلع نیستند. مثلا تغییرات دمای هوا می تواند بر سختی و آسانی پریود تأثیر بگذارد یا تغییر بوی بدن در طول این دوره می تواند به ما درباره مسائل سلامتی مان هشدار دهد. مطلعی از حقایق پریود و افزایش اطلاعات درباره بهداشت و سلامتی جسمی و روحی در دوران پریود به ما یاری می نماید این دوران را با آرامش بیشتری بگذرانیم.

6 حقیقت عجیب درباره پریود که باور کردنشان سخت است

امروز در دیجی کالا مگ می خواهیم درباره ی 6 مورد از عجیب ترین حقایق پریود و 3 علت اصلی ایجاد بوی بد و نامطبوع در این دوران صحبت کنیم. با آگاهی از این موارد می توانیم بدون نگرانی از خون ریزی به ظاهر زیادمان در دوران پریود زندگی کنیم و با دیدن اولین نشانه های مشکوک به پزشک مراجعه کنیم .

6 حقیقت عجیب درباره پریود

شاید فکر کنید که همه چیز را درباره ی پریود می دانید اما حقایقی درباره پریود وجود دارند که دانستن آن ها برای شما لازم است.

1. پریود در هوای سرد سخت تر می شود

هوای سرد می تواند بر قاعدگی تأثیر بگذارد و آن را طولانی تر و سنگین تر از حد معمول بکند . در فصل پاییز و زمستان میزان جریان خود در زمان پریود، میزان درد و طول دوره پریود طولانی تر از فصل بهار و تابستان است. کم نور و کوتاه بودن روزها هم بر روحیه ی شما تأثیر منفی می گذارد و ترکیب آن با اثرات هورمون ها می تواند روزهای پریود سخت تری را رقم بزند . متخصصین احتمال می دهند این موضوع به دلیل کمبود دریافت نور آفتاب باشد و مصرف ویتامین D را توصیه می نمایند . ویتامین D علاوه بر جبران این کمبود می تواند ترشح دوپامین را بیشتر نموده و به افزایش شادی و روحیه ی ما یاری کند .

2. در دوران پریود احتمال حاملگی وجود دارد

این واقعیت مهم است که عموم مردم از آن بی اطلاع هستند . البته احتمال بارداری در زمان پریود خیلی کم است اما وجود دارد .

اسپرم می تواند پنج یا شش روز در بدن زنده بماند پس اگر دوره ی قاعدگی شما کوتاه است بهتر است تا سرانجام دوره ی پریود رابطه ی جنسی برقرار نکنید . تخمک گذاری دقیقا بعد از دوران پریود انجام می شود و این موضوع احتمالا بارداری را افزایش می دهد .

3. متوسط سن شروع پریود در طول قرن های گذشته تغییر نموده است

در دهه ی 1800 سن بلوغ دختران و شروع قاعدگی 17 سال بوده است اما امروزه از 12 سال شروع می شود؛ این یعنی در 200 سال گذشته سن شروع قاعدگی 5 سال کاهش پیدا نموده است !

دانشمندان فکر می نمایند بهبود تغذیه دلیل این کاهش بوده است . در حال حاضر ما بهتر از نیاکانمان تغذیه می کنیم و محدودیتی در دسترسی به غذا نداریم . به همین دلیل سلول های چربی بیشتری داریم که فراوری استروژن را در بدن افزایش می دهند . هرچه میزان سلول چربی و استروژن در بدن بیشتر باشد، سن شروع پریود در یک دختر پایین تر می آید . یکی دیگر از عوامل کاهش سن شروع پریود میزان استرس در افراد است . سطح استرس بالا می تواند شروع پریود را تحریک نموده و سن شروع چرخه را کاهش دهد .

4. حدود 10 سال از عمرمان را پریود هستیم !

این باورنکردنی ترین بخش از حقایق پریود است. هر خانم از زمان اولین چرخه ی پریود تا زمان یائسگی حدودا 450 دوره ی پریود را تجربه می نماید. یعنی حدود 3500 روز یا 10 سال از عمرش را پریود است . همچنین به طور میانگین یک زن در طول زندگی اش از 11000 تامپون یا پد بهداشتی استفاده می نماید . البته بدن افراد با هم متفاوت است و عوامل زیادی مثل تعداد روزهای هر دوره ی پریود، بارداری، شیردهی و فرهنگ می تواند در این آمار تغییر ایجاد کند .

اما یک چیز در این میان قطعی است، زندگی همه ی ما تحت تأثیر پریود قرار می گیرد . به همین دلیل بسیار مهم است که اطلاعات کافی درباره ی بهداشت و سلامت این دوران داشته باشیم و به دیگران هم در این زمینه اطلاع رسانی کنیم .

5. از دست دادن خون در پریود کمتر از چیزی است که فکر می کنید

ممکن است در طول دوره ی پریود خود روزهایی با خون ریزی سنگین داشته باشید و فکر کنیم از دست دادن این میزان خون طبیعی نیست . بله ممکن است زیاد به نظر برسد اما باید بدانید که بدن شما از ابتدا تا انتهای هر دوره ی پریود چیزی در حدود 3 قاشق غذاخوری خون از دست می دهد . یک زن متوسط می تواند در هر دوره از یک قاشق غذاخوری تا یک فنجان کوچک خون از دست بدهد و هیچ مسئله ای هم برایش پیش نیاید .

اگر فکر می کنید میزان خونی که در دوره ی پریود از دست می دهید زیاد است می توانید موضوع را با یک متخصص مطرح کنید تا در این زمینه هدایت تان کند . از دست دادن بیش ازحد خون می تواند احتمال کم خونی را افزایش دهد و علائمی مانند سرگیجه، خستگی و گردش ضعیف خون را در بدنتان ایجاد کند .

6. پریود بر صدا و بوی بدن شما تاثیر بگذارد

به گفته ی محققان حوزه ی صدا و آواز، ترشح هورمون های فراوری مثل می تواند بر تارهای صوتی تأثیر گذاشته و صدای آواز خانم ها را در طول دوره ی قاعدگی تغییر دهد . به همین دلیل است که ممکن است خانم ها متوجه تغییر صدایشان در دوره ی پریود شده باشند .

این هورمون ها می توانند بر بوی طبیعی بدن هم تأثیر بگذارند و آن را در دوران پریود تغییر دهند . این تغییر به دوران غارنشینی نیاکان ما بازمی شود . تغییر بوی بدن به مردان یاری می کرد که متوجه زمان تخمک گذاری بشوند و در این دوران به جفت گیری بپردازند . شاید به نظرتان عجیب باشد اما همین تغییر بو، باعث افزایش فراوری مثل و بقای انسان ها شده است .

3 دلیل ایجاد بوی بد پریود

درست است که تغییرات هورمون ها و ترشح هورمون های فراوری مثل باعث تغییر بوی بدن می شوند اما استشمام بوی نامطبوع یا عجیب در دوران پریود به ما درباره سلامتی مان اخطار می دهد. استشمام بوی خون در دوران پریود یک موضوع عادی است اما گاهی ممکن است در میزان بو یا نوع آن تغییر ایجاد شود . بوی بد پریود دلایل مختلفی دارد و در واقع درباره ی سلامتی تان به شما هشدار می دهد . اگر توقع دارید که در زمان پریود اصلا بوی خون به مشامتان نرسد و عطر گل بدهید باید بگوییم که در اشتباه هستید . این یک مسأله ی معمولی است و نباید بابت آن ناراحت باشید، اما اگر بو تغییر کرد و احساس کردید در دوران پریود بوی بدی استشمام می کنید باید کمی نگران شوید .

شاید بگویید خون که بو ندارد ! اگر بو داشت وقتی انگشتمان را می بریدیم باید بوی خون را احساس می کردیم . باید بدانید که خون در زمان پریود ، مدتی قبل از اینکه از بدن خارج شود در واژن می ماند و در تماس با هوا و باکتری ها بوی خاصی به خود می گیرد . این همان بوی عادی خون است که در زمان پریود به مشام می رسد و جای نگرانی ندارد .

دکتر مانیشا رنجان، متخصص زنان و زایمان، می گوید خون پریود حاوی عصاره ی تخمک، خون و بافت های داخلی رحم نابارور شده است و همین موارد برای ایجاد بوی بد کافی است . اگر خون پریود کمی بوی بد داشته باشد خوب است اما اگر بوی آن نامطبوع و غیر قابل تحمل باشد، نشان دهنده ی بیماری های زمینه ای است که احتیاج به مراقبت فوری پزشکی دارد . در ادامه با 3 دلیل اصلی ایجاد بوی نامطبوع در زمان پریود آشنا می شویم .

19 راه برای تنظیم قاعدگی؛ آیا پریود نامنظم باعث ناباروری می شود؟

1. احتمال ابتلا به واژینوز باکتریایی وجود دارد

دکتر رنجان می گوید : اگر خون قاعدگی بوی ماهی می دهد ممکن است دچار واژینوز باکتریایی شده باشید . این یک نوع عفونت است که با مصرف آنتی بیوتیک مناسب درمان می شود . باکتری هایی که با خون مخلوط می شوند با آهن موجود در آن واکنش نشان داده و بوی بد ماهی را ایجاد می نمایند .

2. احتمال آلودگی در واژن وجود دارد

تمیز نگه داشتن واژن، چه در زمان پریود و چه در روزهای دیگر، موضوعی مهم و الزامی است . اگر خون قاعدگی شما بویی شبیه به پیاز دارد نشانه ی عدم رعایت بهداشت واژن بوده و می گوید که احتیاج به اقدامات بهداشتی سریع دارید . دکتر رنجان توصیه می نماید برای تمیز نگه داشتن واژن همواره محل را به خوبی بشویید، مرتب دوش بگیرید و برای تمیز کردن و خشک کردن، از سمت جلو به عقب این کار را انجام دهید .

3. احتمال تغییر تعادل PH خون وجود دارد

احساس کمی بوی شیرین از خون دوران قاعدگی، به شکلی که شما را اذیت نکند، طبیعی است . این به دلیل برهم خوردن تعادل PH در واژن و اسیدی شدن آن است . دکتر رنجان می گوید تعادل PH واژن معمولا بین 3.8 تا 4.5 است .

همچنین استشمام بوی خون شبیه به گوشت فاسد در دوران پریود به شما یادآوری می نماید که باید پد بهداشتی خود را عوض کنید . دکتر رنجان توصیه می نماید برای جلوگیری از ایجاد بوی خون، از تامپون یا پدهای بهداشتی معطر استفاده نکنید چون ممکن است در شما واکنش آلرژیک ایجاد نموده و باعث پیش آمدن مسائل دیگری شود . در عوض در روزهایی که خون ریزی شدیدتر است چند بار تامپون یا پد بهداشتی را تعویض کنید .

سخن آخر

بدن ما برای نشان دادن مشکل در هر ارگان از پیام ها و نشانه های مختلفی استفاده می نماید که یکی از آن ها ایجاد بو است. اگر در دوران پریود بوی نامطبوع و بد استشمام می کنید حتما نشانه وجود مسئله ای در ناحیه واژن است. همچنین حقایق پریود و حقایقی عجیب درباره این دوران وجود دارد که دانستن آن ها به ما یاری می نماید بهداشت و سلامت ذهن و جسم مان را در این دوران بیشتر تامین کنیم. در این مطلب به بیان این حقایق پریود و 3 دلیل عمده ایجاد بوهای عجیب را برای شما پرداخته ایم. به خاطر داشته باشید که در صورت استشمام بوی عجیب و یا وجود خون ریزی غیرعادی در زمان پریود باید حتما به پزشک مراجعه نموده و خدمات بهداشتی یا درمانی دریافت کنید.

منبع: healthshots-intimate ، healthline-Menstruation

منبع: دیجیکالا مگ

به "6 حقیقت عجیب درباره پریود که باور کردنشان سخت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 حقیقت عجیب درباره پریود که باور کردنشان سخت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید